,

Miasto pływające na oceanie. Powstaje nowa Atlantyda

Nina Czochara
22.11.2017 10:52

To będzie miasto przyszłości. Ekologiczne, samowystarczalne i unoszące się na Pacyfiku obok wyspy Tahiti. Prace nad nowatorskim projektem Artisanopolis mają ruszyć w 2018 roku.

Miasto pływające na oceanie. Powstaje nowa Atlantyda
fot. www.seasteading.org

Wizja Artisanopolis brzmi nierealnie, ale twórcy projektu – instytut The Seasteading – uważają, że tak właśnie jawi się przyszłość miast. I to przyszłość bliższa niż nam się wydaje, bo nowa Atlantyda ma powstać w ciągu najbliższych kilku lat. Podpisano już nawet wstępną umowę z władzami Polinezji Francuskiej. Koszt wybudowania modułu to około 15 milionów dolarów.

Miasto pływające
fot. www.seasteading.org

Pływające miasto zostało zaprojektowane jako miejsce przyjazne środowisku i przynoszące korzyści dla lokalnej gospodarki. Do tego samowystarczalne i niepodlegające pod system prawny żadnego z krajów. Artisanopolis ma składać się z kilkunastu betonowych platform połączonych ze sobą i spełniających odrębne funkcje. Na powierzchni konstrukcji staną trzykondygnacyjne budynki oraz kapsuły. W ich wnętrzu znajdą się mieszkania, biura, hotele oraz laboratoria. Twórcy przewidują, że zamieszka tam od 250-300 osób.

Zobacz także

Miasto pływające
fot. www.seasteading.org

Artisanopolis ma posiadać także rolnicze gospodarstwa wodne oraz placówki opieki zdrowotnej. Wszystko po to, by pozostać jak najbardziej niezależnym. Oprócz warzyw i owoców produkowanych na miejscu, mieszkańcy będą również korzystać z energii słonecznej i hydroelektrycznej. Ze względu na położenie przyszłego miasta, z dostępem do wody nie będzie problemu. Wystarczy ją tylko przefiltrować. Aby zapewnić bezpieczeństwo, nowa Atlantyda zostanie ogrodzona specjalnym falochronem zabezpieczającym przed zmiennymi warunkami pogodowymi.

Miasto pływające
fot. www.seasteading.org

Rozpoczęcie prac budowy Artisanopolis  planowane jest na 2018 rok. Nie wiadomo jeszcze, jaką dokładnie formę architektoniczną przybierze pływające miasto. Pod opublikowanymi projektami na stronie instytutu The Seasteading pojawia się informacja, że to tylko wstępne projekty, które będą realizowane na wodach Pacyfiku.

___

RadioZET.pl/CN