Obserwuj w Google News

Mount Everest rośnie? Najwyższa góra świata ma o prawie metr więcej niż wcześniej zakładano

2 min. czytania
08.12.2020 14:12
Zareaguj Reakcja

Mount Everest, który jest najwyższą górą na świecie, ma o 86 cm więcej, niż wcześniej obliczono. Nowe dane zostały zaakceptowane przez Nepal i Chiny - kraje, na których obszarze znajduje się ten szczyt.

Mount Everest
fot. Shutterstock

Najwyższa góra świata ma nową wysokość! Do tej pory we wszelkich informacjach na temat Mount Everestu widniała liczba 8848 m n.p.m. Okazuje się jednak, że szczyt ma aż o 86 cm więcej. Wiadomość o wysokości tego giganta wspólnie podały Nepal i Chiny, które do tej pory nie zgadzały się w tej kwestii. Przedmiotem sporu było bowiem to, czy liczyć tę wysokość łącznie z czapą śnieżną na czubku góry, czy bez niej.

Ostatecznie udało się dojść do porozumienia i oba kraje zgodnie poinformowały, że Mount Everest ma 8848,86 m n.p.m.

Redakcja poleca

Mount Everest ma o prawie metr więcej niż wcześniej zakładano

Porozumienie w sprawie wysokości Czomolungmy zostało zawarte podczas wizyty prezydenta Chin Xi Jinpinga w stolicy Nepalu - Katmandu - w zeszłym roku. Oba kraje, na granicy których znajduje się najwyższy punkt Ziemi, uzgodniły, że Mount Everest ma wysokość 8848,86 m n.p.m. O co tak naprawdę toczył się spór?

Poprzedni oficjalny pomiar Chin został przeprowadzony w 2005 roku i wynosił 8844,43 m - czyli prawie o cztery metry mniej niż pomiar specjalistów z Nepalu. Co stanowiło największą kość niezgody między sąsiadami? Otóż Chińczycy nie chcieli wliczać w wysokość Mount Everestu czapy śnieżnej, która znajduje się na jego czubku. Z kolei Nepalczycy uznali, że jej włączenie do pomiaru jest konieczne. Prócz tego brano pod uwagę różnice poziomów morza, które stanowiły podstawę do przeprowadzenia pomiarów - Nepal używał do tego Zatoki Bengalskiej, a Chiny Morza Chińskiego.

Dlaczego w ogóle dokonano kolejnego pomiaru góry? Otóż w 2015 roku w Nepalu miało miejsce bardzo silne trzęsienie ziemi, które zabiło prawie 9 tys. osób w kraju i spowodowało ogromną lawinę. Niektórzy specjaliści twierdzą, że trzęsienie ziemi mogło spowodować zmniejszenie pokrywy śnieżnej Everestu. Z kolei inni eksperci nie mają wątpliwości co do tego, że Czomolungma rośnie w wyniku dalszego nasuwania się na siebie płyt tektonicznych, na których stoi.

Ostatecznie udało się osiągnąć porozumienie i poznaliśmy końcu nową wysokość Mount Everestu.

Mount Everest rośnie

To, że Mount Everest bije rekordy wysokości na świecie, nie jest żadną tajemnicą. Ale mało, kto wie, że najwyższa góra świata wciąż rośnie. Naukowcy podkreślają, że może ona zwiększać swoją wysokość nawet o 5 cm rocznie! Wpływ na to mają nie tylko ruchy płyt tektonicznych, na których ulokowana jest Czomolungma, ale też zmieniająca się wysokość pokrywy śnieżnej na szczycie góry.

Źródło: BBC