Obserwuj w Google News

Muzeum papieskie w Wadowicach możesz zwiedzać wirtualnie

Nina Czochara
2 min. czytania
28.12.2017 12:05
Zareaguj Reakcja

Dzięki specjalnej aplikacji użytkownicy smartfonów mogą zwiedzać Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II w Wadowicach bez wychodzenia z domu. Zbiory zostały udostępnione m.in. poprzez filmy, animacje komputerowe, nagrania dźwiękowe i skany 3D.

Muzeum papieskie w Wadowicach możesz zwiedzać wirtualnie
fot. East News

Jak podano w komunikacie prasowym, „Aplikacja umożliwia nie tylko przyjrzenie się muzealnym eksponatom, czy pomieszczeniom w domu rodzinnym Jana Pawła II, ale pozwala też poznać lub odkryć na nowo postać papieża, jego działalność i dziedzictwo".

Wirtualnie przez muzeum

Aplikacja została udostępniona bezpłatnie dla systemu Android oraz IOS. Zasoby wadowickiego muzeum zostaną zaprezentowane w formie aplikacji VR (wirtualnej rzeczywistości) zawierającej filmy 360 stopni, animacje komputerowe i skany 3D poszczególnych eksponatów oraz nagrania dźwiękowe i elementy tekstowe pozwalające na zapoznanie się z udostępnionymi w aplikacji zbiorami.

Co można zobaczyć poprzez aplikację?

Użytkownicy aplikacji mogą zajrzeć m.in. do salonu w mieszkaniu Wojtyłów czy zwiedzić muzealną salę "Kościół zbudowany na skale miłości" i znajdującą się w niej replikę Drzwi Świętych z Bazyliki św. Piotra w Rzymie. Aplikacja umożliwia też przyjrzenie się z bliska świadectwu dojrzałości Karola Wojtyły z 1938 roku, dyplomowi magisterskiemu z Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz dokumentowi kierującemu Wojtyłę jako młodego księdza na jego pierwszą parafię. Pokazano również sprzęt narciarski papieża, jego wełniany sweter i trampki, w których jako młody kapłan wędrował z młodzieżą.

W wirtualnym muzeum nie zabraknie zbiorów związanych z pontyfikatem Jana Pawła II, a wśród nich sutanny z pierwszej pielgrzymki do Polski. Wśród eksponatów jest także pistolet, z którego Ali Agca strzelał do papieża. Prezentacje zostały wzbogacone opisami i nagraniami lektorskimi, które opowiadają historię poszczególnych zbiorów.

Gdzie znajduje się placówka muzeum?

Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II mieści się w kamienicy (przy ul. Kościelnej 7 w Wadowicach), w której mieszała rodzina Wojtyłów i gdzie w 1920 r. urodził się Karol Wojtyła. Muzeum powstało w 1984 roku, w 64. urodziny Jana Pawła II. W 2010 r. rozpoczęła się przebudowa budynku i placówka została ponownie otwarta wiosną 2014 r. Muzeum zwiedzane jest przez około 250 tys. turystów rocznie.

___

RadioZET.pl/NC