Obserwuj w Google News

Nad Europę dotarł pył znad Sahary. Niebo w wielu miejscach zrobiło się pomarańczowe [ZDJĘCIA]

2 min. czytania
15.03.2022 12:58
Zareaguj Reakcja

W poniedziałek 14 marca nad południowe kraje Europy dotarła kalima. Gęsty pył znad Sahary pojawił się na niebie m.in. nad Hiszpanią. Było go tak dużo, że sklepienie zmieniło kolor na pomarańczowy. Do sieci trafiły zdjęcia i nagrania.

Kalima
fot. Shutterstock

Kalima to nic innego jak pył lub piasek, który pojawia się najczęściej nad Oceanem Atlantyckim. Pochodzi on znad marokańskiej części Sahary i podrywany jest w górę przez występujące tutaj burze piaskowe. Pustynny materiał transportowany jest przez wschodnie wiatry głównie w kierunku Wysp Kanaryjskich, ale zdarza się, że trafia również do krajów południowej Europy. Wówczas niebo zmienia tu kolor na pomarańczowy, widzialność spada, a drobne cząstki pyłu pokrywają ulice, domy i inne obiekty.

Ostatnio o takim zjawisku pisaliśmy w połowie stycznia. Wówczas kalima dotarła nad Gran Canarię i sprawiła, że niebo stało się pomarańczowo-czerwone. Teraz z kolei takie samo zjawisko zaobserwowano nad kontynentalną częścią Hiszpanii. Do sieci trafiły zdjęcia i nagrania z tego zdarzenia.

Redakcja poleca

Nad Europę dotarł pył znad Sahary. Niebo w wielu miejscach zrobiło się pomarańczowe

W poniedziałek 14 marca nad Europą pojawiła się kalima. To zjawisko najczęściej dotyka Wyspy Kanaryjskie, ale można je zarejestrować również w południowoeuropejskich krajach. Na niebie nad Hiszpanią pojawił się pył znad Sahary, który sprawił, że stało się ono pomarańczowe. I choć świadkowie zdarzenia nagrali incydent ok. godz. 15, pyłu było tak dużo, że wydawało się, że za chwilę zapadnie zmrok.

Kalima - czyli pył znad Sahary unoszący się w wyniku pojawiającej się nad pustynią burzy piaskowej - dotarła m.in. nad południowo-wschodnie regiony Hiszpanii. Tutaj nagrano ją w okolicach Mar Menor, czyli płytkiej laguny oddzielonej od Morza Śródziemnego mierzeją La Manga.

Do sieci trafiły zdjęcia i nagrania, które ukazują spokojną wodę, na której kołyszą się łódki. W tle widać pomarańczowo-czerwone niebo. Mieszkańcy regionów, w których pojawił się pył, twierdzą, że był on bardzo gęsty i znacznie psuł widoczność.

Taki saharyjski piasek osadza się na wszystkim, co napotka na swojej drodze. W dodatku pogoda dla tych rejonów Hiszpanii przewiduje opady deszczu, które mogą sprawić, że wszystko za chwilę zamieni się w błoto.

Mieliście okazję zobaczyć kiedyś coś takiego na własne oczy?

Źródło: Twitter