,

To najbardziej niebezpieczne kraje świata. Do tych miejsc lepiej nie planować podróży

28.12.2021 14:07

Do których krajów lepiej nie planować wyjazdów? Eksperci z firmy International SOS opublikowali nową "Mapę ryzyka podróży", czyli listę państw, w których w 2022 roku możemy czuć się najmniej i najbardziej bezpiecznie. Co ciekawe, wszystkie kierunki o najniższym ryzyku znajdują się w Europie.

Podróżnik z plecakiem
fot. Shutterstock

"Mapa ryzyka podróży" (Travel Risk Map) została stworzona przez międzynarodowych specjalistów ds. medycyny i bezpieczeństwa z International SOS.

Państwa sklasyfikowano na podstawie trzech głównych kryteriów – bezpieczeństwa ogólnego (w tym m.in. przestępstw i przemocy politycznej), dostępnej pomocy medycznej oraz bezpieczeństwa na drogach. W tym roku ocena ryzyka obejmowała również zagrożenia związane z Covid-19, w tym zakłócenia podróży. W ten sposób wyłoniono najbardziej niebezpieczne kraje na świecie. 

Najbardziej niebezpieczne kraje świata w 2022 roku

Zgodnie z najnowszą "mapą ryzyka podróży" na 2022 rok najbardziej niebezpiecznym krajem jest Afganistan. W przypadku tego państwa zwrócono uwagę na minimalną kontrolę rządu, ostatnie zamieszki oraz bardzo kiepski stan opieki zdrowotnej, która tam praktycznie nie istnieje.

W pierwszej trójce niechlubnego zestawienia znalazły się także Syria oraz Libia. Dalej na liście widnieją Republika Środkowoafrykańska oraz Irak

– W 2022 roku będziemy mieli do czynienia z warstwowymi zagrożeniami. Wkraczając w trzeci rok pandemii, kiedy Covid-19 jest nadal istotnym czynnikiem zakłócającym podróże, wracają też inne zagrożenia – powiedział dr Neil Nerwich, dyrektor medyczny w International SOS.

Prognozy dotyczące ryzyka i zagrożeń w 2022 roku obejmują też długotrwałe problemy ze zdrowiem psychicznym oraz skutkami Covid-19, chociaż naukowcy przewidują, że w tym zakresie sytuacja ustabilizuje się do 2023 roku. Ekspreci ostrzegają jednocześnie, że zmiany klimatyczne oraz zmienność geopolityczna mogą być wówczas bardziej widoczne niż przed pandemią.

A które kraje są najbardziej bezpieczne dla osób planujących podróż w 2022 roku? Na czele zestawienia pojawiła się Norwegia. Kraj ten, według raportu International SOS, ma wyjątkowo niski wskaźnik przestępczości nawet w największych miastach, takich jak Oslo i Bergen. W Norwegii istnieje również niskie ryzyko terroryzmu, przemocy politycznej lub niepokojów społecznych.

Na kolejnych miejscach zestawienia najbardziej bezpiecznych kierunków widnieją Finlandia, Szwajcaria, Dania i Luksemburg.

loader

Źródło: The Sun, wp.pl, travelriskmap.com