,

Najbardziej zadziwiające cmentarze świata

27.11.2017 15:24

Nekropolie o złej sławie. Nagrobki z ironicznymi wierszykami. Miejsca, w których spoczywają znane osobistości albo po prostu atrakcja turystyczna przyciągająca każdego roku tysiące odwiedzających. Oto 7 najbardziej zadziwiających cmentarzy świata.

Najbardziej zadziwiające cmentarze świata
fot. Flickr

Dla jednych zwiedzanie cmentarzy jest nietypową i nieciekawą formą spędzania wolnego czasu. Dla drugich taka wizyta to doskonała okazja, aby powspominać fascynujące postacie ze świata kultury i historii oraz poznać dzieła twórców niezwykłych nekropolii. Prezentujemy 7 najbardziej zadziwiających miejsc. 

Cmentarz Père-Lachaise w Paryżu

To największa i najsłynniejsza paryska nekropolia. Dla Francji znaczy tyle, co dla nas warszawskie Powązki. Cmentarz Père-Lachaise powstał w 1804 roku. Polakom miejsce to kojarzy się szczególnie z miejscem pochówku Fryderyka Szopena. Znajdziemy tu również nagrobki takich znanych postaci jak: Balzac, Molier, Proust, Oscar Wilde, Wiktor Hugo czy Jim Morrison. Na Père-Lachaise pochowano łącznie około miliona osób.

Cmentarz Père-Lachaise w Paryżu
fot. Fotolia

 

Wesoły Cmentarz (Rumunia)

Nekropolia w rumuńskiej miejscowości Săpânța nazywana jest „Wesołym cmentarzem”. Miejsce to jest dziełem Stana Ioana Patrasa – rzeźbiarza, poety i malarza, który pełnił funkcję lokalnego Leonarda da Vinci. O wyjątkowości tej nekropolii świadczy kilkaset unikalnych, kolorowych nagrobków z ręcznie namalowanymi podobiznami pochowanych tam mieszkańców i opatrzonych ironicznymi wierszykami opisującymi życie zmarłych. Obecnie na cmentarzu znajduje się ponad 800 nagrobków. Na jednym z grobów widnieje napis: „zasnąłem w 1939 roku. Żyłem 49 lat. A oto, co chcę powiedzieć. Nazywałem się George Basului i jak długo żyłem poświęcałem wiele owiec, aby przygotować dobre mięso”.

Cmentarz w Rumunii
fot. Fotolia

Cmentarz Narodowy w Arlington (Stany Zjednoczone)

To jeden z pomników narodowych w Stanach Zjednoczonych. Na terenie nekropolii pochowanych jest ok. 400 tys. zmarłych weteranów walczących w amerykańskich wojnach. W Arlington odbyły się pogrzeby państwowe m.in. Johnego F. Kennedy’ego oraz Williama Tafta. Ważnym obiektem cmentarza jest Grób Nieznanych Żołnierzy, przy którym przez całą dobę (365 dni w roku) utrzymywana jest warta honorowa. Cmentarz Narodowy słynie również ze wzruszających, końcowych scen filmu „Szeregowiec Ryan” w reżyserii Stevena Spielberga.

Cmentarz Narodowy w Arlington
fot. Flickr

Cmentarz Mirogoj w Zagrzebiu

To największy i najważniejszy cmentarz w Chorwacji. Nekropolia powstała w 1897 roku. Na miejscu znajdują się półkilometrowe, zacienione arkady, które posłużyły jako miejsce pochówku zasłużonych mieszkańców miasta. Mirogoj od samego początku istnienia był cmentarzem wielowyznaniowym – pochowani są tu katolicy, muzułmanie, Żydzi i protestanci. Obecnie nekropolia uznawana jest za jedną z najpiękniejszych w całej Europie – wszystko za sprawą unikalnych, będących swoistymi dziełami sztuki nagrobków oraz rzeźb znanych artystów.

Cmentarz Mirogoj
fot. Flickr

Góra Oliwna (Jerozolima)

Aby podziwiać ten panoramiczny widok, trzeba wspiąć się na Górę Oliwną w Jerozolimie. Już od czasów chrześcijańskich miejsce to uważane było za święte. Na szczycie góry oraz jej stokach znajdują się liczne sanktuaria, m.in. Kopuła Wniebowstąpienia pochodząca z IV w. n.e., klasztor benedyktynek czy kościół Pater Noster postawiony w miejscu, gdzie Jezus nauczał apostołów. Niemal całe zbocze świętej góry pokrywa cmentarz żydowski – największy, najstarszy i podobno najdroższy na świecie. Szacuje się, że jest tutaj ponad 180 tys. grobów. Według żydowskiej tradycji właśnie tędy ma przejść Mesjasz, wskrzeszając po drodze zmarłych.

Góra Oliwna_Jerozolima
fot. Flickr

Highgate Cemetery w Londynie

Londyńska nekropolia istnieje od 1839 roku. Na cmentarzu znajduje się Aleja Egipska, 12-osobowe grobowce z metalowymi drzwiami oraz duże katakumby. Przy bramie głównej wzniesiono również kaplicę. Na Highgate Cemetery spoczywają Charles Dickens z rodziną, Karol Marks i George Eliot. Nekropolia uznawana jest za jeden z najpiękniejszych cmentarzy epoki wiktoriańskiej.

Highgate Cemetery w Londynie
fot. Flickr

 

Stary Cmentarz Żydowski w Pradze

To największy i zarazem najstarszy zachowany cmentarz żydowski w Europie. Większość z tego typu nekropolii została zniszczona przez niemieckich okupantów w czasie II wojny światowej. Najstarszy pomnik nagrobny pochodzi z początku XV wieku, a ostatniego pochówku dokonano tu pod koniec XVIII wieku. Stary Cmentarz Żydowski znajduje się w centrum Pragi, w historycznej dzielnicy Josefov.

Cmentarz żydowski w Pradze
fot. Flickr

ZOBACZ TAKŻE:

•  Podróże z dreszczykiem. Oto 6 najbardziej mrocznych atrakcji turystycznych

•  Czarnobyl otwiera nowe trasy dla turystów. "5 minut zwiedzania i specjalne kombinezony"
___

RadioZET.pl/CN