,

Najbezpieczniejsze miasta świata 2019. Powstał nowy ranking

Nina Czochara
31.08.2019 13:05

W najnowszym rankingu najbezpieczniejszych miast świata sklasyfikowano 60 miejsc pod względem bezpieczeństwa cyfrowego, ochrony zdrowia, infrastruktury i bezpieczeństwa osobistego. Oceniano zdolność miast do radzenia sobie z każdym rodzajem problemu - od katastrof żywiołowych po ataki cybernetyczne. Na czele zestawienia, pod raz kolejny z rzędu, pojawiło się Tokio. 

Tokio
fot. Shutterstock

Indeks bezpiecznych miast (SCI) został przygotowany przez The Economist Intelligence Unit - firmę zajmującą się prognozowaniem i analizami ekonomicznymi. W czasie tworzenia rankingu przeanalizowano 49 wskaźników w każdym aspekcie bezpieczeństwa. Dla przykładu bezpieczeństwo osobiste uwzględnia kwestie przestępczości i terroryzmu, bezpieczeństwo zdrowotne dotyczy dostępu do opieki zdrowotnej i służb ratowniczych, a bezpieczeństwo infrastruktury związane jest z bezpiecznymi budynkami, drogami czy mostami. Maksymalnie w każdym z tych obszarów można było otrzymać 100 punktów. W zestawieniu nie znalazło się niestety żadne polskie miasto. 

Najbezpieczniejsze miasta świata w 2019 roku

Na samym szczycie tej listy znajduje się Tokio - stolica Japonii otrzymała aż 92 na 100 punktów. Drugie zajął Singapur (91 pkt), a na trzecim miejscu znajduje się kolejna japońska metropolia – Osaka, z liczbą 90 pkt.

Czwarta pozycja została przyznana Amsterdamowi, który dzięki temu został uznany za najbezpieczniejsze miasto na Starym Kontynencie, a piąte - Sydney

Wyjaśniono, że europejskie miasta osiągają dobre wyniki w dziedzinie zdrowia, natomiast mają jeszcze sporo do zrobienia w kwestiach bezpieczeństwa cyfrowego. To w Europie, zdaniem twórców rankingu, dochodzi najczęściej do naruszania prywatności lub kradzieży tożsamości poprzez internet.

NAJBEZPIECZNIEJSZE MIASTA ŚWIATA [TOP 10]

  1. Tokio, Japonia
  2. Singapur
  3. Osaka, Japonia
  4. Amsterdam, Holandia
  5. Sydney, Australia
  6. Toronto, Kanada
  7. Waszyngton, USA
  8. Kopenhaga, Dania
  9. Seul, Korea Południowa
  10. Melbourne, Australia

Na końcu zestawienia znalazły się Lagos (Nigeria), Caracas (Wenezuela), Rangun (Birma), Karaczi (Pakistan) i Dhaka (Bangladesz).

ZOBACZ TAKŻE:

To najbardziej romantyczne miasta w Europie Środkowej. Na liście aż cztery miasta z Polski

Wybrano najlepsze kierunki na podróż w 2019 roku. Nowy ranking może zaskoczyć

Ranking najbardziej "zielonych" stolic w Europie. Jak w zestawieniu wypadła Warszawa?

Źródło: PAP, wp.pl

___

RadioZET.pl/NC