Oceń
Indeks bezpiecznych miast (SCI) został przygotowany przez The Economist Intelligence Unit - firmę zajmującą się prognozowaniem i analizami ekonomicznymi. W czasie tworzenia rankingu przeanalizowano 49 wskaźników w każdym aspekcie bezpieczeństwa. Dla przykładu bezpieczeństwo osobiste uwzględnia kwestie przestępczości i terroryzmu, bezpieczeństwo zdrowotne dotyczy dostępu do opieki zdrowotnej i służb ratowniczych, a bezpieczeństwo infrastruktury związane jest z bezpiecznymi budynkami, drogami czy mostami. Maksymalnie w każdym z tych obszarów można było otrzymać 100 punktów. W zestawieniu nie znalazło się niestety żadne polskie miasto.
Najbezpieczniejsze miasta świata w 2019 roku
Na samym szczycie tej listy znajduje się Tokio - stolica Japonii otrzymała aż 92 na 100 punktów. Drugie zajął Singapur (91 pkt), a na trzecim miejscu znajduje się kolejna japońska metropolia – Osaka, z liczbą 90 pkt.
Czwarta pozycja została przyznana Amsterdamowi, który dzięki temu został uznany za najbezpieczniejsze miasto na Starym Kontynencie, a piąte - Sydney.
Wyjaśniono, że europejskie miasta osiągają dobre wyniki w dziedzinie zdrowia, natomiast mają jeszcze sporo do zrobienia w kwestiach bezpieczeństwa cyfrowego. To w Europie, zdaniem twórców rankingu, dochodzi najczęściej do naruszania prywatności lub kradzieży tożsamości poprzez internet.
NAJBEZPIECZNIEJSZE MIASTA ŚWIATA [TOP 10]
- Tokio, Japonia
- Singapur
- Osaka, Japonia
- Amsterdam, Holandia
- Sydney, Australia
- Toronto, Kanada
- Waszyngton, USA
- Kopenhaga, Dania
- Seul, Korea Południowa
- Melbourne, Australia
Na końcu zestawienia znalazły się Lagos (Nigeria), Caracas (Wenezuela), Rangun (Birma), Karaczi (Pakistan) i Dhaka (Bangladesz).
ZOBACZ TAKŻE:
To najbardziej romantyczne miasta w Europie Środkowej. Na liście aż cztery miasta z Polski
Wybrano najlepsze kierunki na podróż w 2019 roku. Nowy ranking może zaskoczyć
Ranking najbardziej "zielonych" stolic w Europie. Jak w zestawieniu wypadła Warszawa?
Źródło: PAP, wp.pl
___
RadioZET.pl/NC
Oceń artykuł