Obserwuj w Google News

Polska plaża wśród najbezpieczniejszych w Europie. Prestiżowe wyróżnienie

Nina Czochara
2 min. czytania
27.05.2020 11:19
Zareaguj Reakcja

Ranking najbezpieczniejszych plaż w Europie przygotowała organizacja European Best Destination. W pierwszej trójce zestawienia znalazła się plaża w Helu, wyprzedzając m.in. plaże na Maderze i Malcie. 

Plaża w Helu
fot. Shutterstock

Organizacja European Best Destination stworzyła zestawienie na miarę obecnych czasów, a właściwie obecnej sytuacji związanej z pandemią. Przy wyborze najbezpieczniejszych plaż brano pod uwagę m.in. takie kryteria, jak: powierzchnia plaży, oferta noclegowa czy liczba zakażonych koronawirusem. Twórcy rankingu podkreślają w uzasadnieniu, że "są to plaże idealne na bezpieczne wakacje i nawet w szczycie sezonu utrzymanie odległości nie będzie problemem".

Duże znaczenie miała też oferta apartamentów turystycznych czy małych lub średnich hoteli, które zobowiązują się przestrzegać zasad higieny i bezpieczeństwa. Co ciekawe, pod uwagę brano też położenie w pobliżu szpitali, które nie są i nie były przepełnione w czasie kryzysu, a średnia liczba łóżek szpitalnych przypadających na jednego mieszkańca przekracza średnią europejską. W ten sposób wyróżniono 10 najbezpieczniejszych plaż w Europie. Które zakątki znalazły się na podium?

Plaża w Helu wśród wyróżnionych

Na pierwszym miejscu zestawienia najbezpieczniejszych plaż znalazła się plaża Monolithi w Grecji. Ma 22 km długości, 80 metrów szerokości i zajmuje powierzchnię 1,5 mln m2, co czyni ją największą plażą w Europie.

Drugie miejsce zajęła plaża Comporta w Portugalii. Region ten nie jest szczególnie popularny wśród plażowiczów - bardzo mała liczba wypoczywających zmniejsza ryzyko zarażenia.

Podium zamyka polska plaża w Helu. Ma 35 km długości, a jej szerokość waha się od 30 metrów do 3 kilometrów - dzięki temu można swobodnie na niej wypoczywać. Jak czytamy w uzasadnieniu autorów rankingu: "Polska jest jednym z krajów europejskich najmniej dotkniętych koronawirusem, podobnie jak Portugalia i Grecja. Jest tam do 20 razy mniej przypadków niż w najbardziej dotkniętych krajach Europy Zachodniej".

Nie można zapomnieć też o tym, że sam Półwysep Helski, za sprawą swego położenia na cyplu i mocnych wiatrów, jest rajem dla wielbicieli sportów wodnych - w szczególności kite- i windsurferów. Wzdłuż półwyspu ciągnie się też jedna z najpiękniejszych tras rowerowych w Polsce. 

Najbezpieczniejsze plaże w Europie [RANKING]

  1. Plaża w Prewezie, Grecja
  2. Plaża Comporta, Portugalia
  3. Plaża w Helu, Polska
  4. Plaża Porto Santo, Madera (Portugalia)
  5. Plaża Halikounas, Korfu (Grecja)
  6. Plaża Ghajn Tuffieha, Malta
  7. Plaża Meia, Portugalia
  8. Plaża w Jurmale, Łotwa
  9. Plaża w Nidzie, Litwa
  10. Plaża Binz, Niemcy

ZOBACZ TAKŻE:

•   Najlepsze miasta do życia na świecie. Gdynia wyróżniona w konkursie

•   Polskie miasto z prestiżowym wyróżnieniem. Jeden z ostatnich ukrytych klejnotów Europy

•   Holender zachwycony polskim miastem. To mała siostra Amsterdamu

___

RadiZET.pl/NC