,

Wybrano najlepsze lotniska świata. Jest nowy lider w prestiżowym rankingu

10.08.2021 10:52

Tytuł "najlepszego lotniska na świecie" zdobył port lotniczy Hamad International Airport w Doha. Takie wyniki rankingu są sporym zaskoczeniem, bo po raz pierwszy od niemal 10 lat na pierwszym miejscu nie widnieje już lotnisko Changi w Singapurze. 

Lotnisko Hamad - Doha
fot. Bartlomiej Magierowski/East News

Coroczny ranking Skytrax, nazywany lotniczymi Oscarami, jest przygotowany na podstawie globalnego badania satysfakcji podróżujących. Całe zestawienie obejmuje aż 100 portów lotniczych z całego świata. 

Tegoroczne wyniki konkursu World Airport Awards okazały się dużym zaskoczeniem. Większość osób była przekonana, że tytuł najlepszego portu lotniczego znowu zgarnie singapurskie lotnisko Changi. Okazuje się jednak, że po raz pierwszy od prawie dekady są zmiany na podium.

Port lotniczy Hamad w Dosze najlepszym na świecie

Sukces lotniska Hamad w Doha to wynik ciężkiej pracy linii lotniczej Qatar Airways i rządu Kataru. Władze tego kraju przez ostatnie lata zainwestowały ogromne pieniądze zarówno w swojego narodowego przewoźnika, jak i rozwój lotniska w Dosze. Dzięki temu po latach wspinania się w rankingu World Airport Awards znany port zajął pierwsze miejsce, zdobywając zaszczytny tytuł "Najlepszego lotniska świata".

Port w Dosze ma krótką historię – został oddany do użytku w 2014 roku. Szczyci się nie tylko swoją nowoczesną architekturą, ale i doskonałą obsługą. Podróżni mogą tu liczyć na liczne udogodnienia: bogatą strefę gastronomiczną, sale odpoczynku z rozkładanymi fotelami, nowoczesne sale zabaw, punkty rozrywki wyposażone w telewizory oraz komputery, a także pokój rodzica z dzieckiem. To właśnie liczba i jakość tych udogodnień wpłynęły na to, że lotnisko Hamad zyskało najwyższą ocenę w oczach podróżujących.

Drugie miejsce w rankingu zajął port lotniczy Tokio-Haneda. Z kolei trzecie miejsce należy do dotychczasowego triumfatora tego rankingu, czyli lotniska Changi w Singapurze. Jego charakterystycznym elementem jest Klejnot (ang. Jewel), będący połączeniem ogrodu, terminala pasażerskiego (ze stanowiskami do odprawy i sprzedaży biletów) oraz centrum handlowo-rozrywkowego. Budowa Klejnotu, rozpoczęła się w 2013 roku, a sześć lat później został oddany do użytku.

W pierwszej dziesiątce zestawienia znalazły się również Inczon w stolicy Korei Południowej, Narita w Japonii, lotnisko im. Franza Josefa Straussa w Monachium, lotnisko w Zurychu, port lotniczy Londyn-Heathrow, japońskie lotnisko Kansai oraz port lotniczy w Hongkongu. Cały ranking obejmuje aż 100 portów lotniczych z całego świata. Niestety, nie znalazło się na tej liście ani jedno polskie lotnisko.

Ranking lotnisk. Specjalne wyróżnienie w dobie pandemii

W tym roku Skytrax zdecydowało się przyznać jeszcze jedno wyróżnienie, doceniając lotniska, które w wymagającym i trudnym czasie pandemii wykazały się najwyższą jakością usług i skrupulatnym przestrzeganiem protokołów dotyczących zdrowia, higieny i bezpieczeństwa podczas globalnej pandemii.

W kategorii "COVID-19 Airport Excellence Awards" nie wybrano jednak jednego zwycięzcy – Skytrax zdecydował się po prostu docenić dobrą pracę wykonaną przez pracowników 39 lotnisk. Wśród wymienionych w porządku alfabetycznym laureatów znalazły się m.in.: port lotniczy Alicante, lotnisko w Bahrajnie, lotnisko Changi, port lotniczy Vantaa w Helsinkach, lotniska w Stambule i Kazaniu, madryckie Barajas oraz rzymskie Fiumicino.

loader

Źródło: PAP, Skytrax