Obserwuj w Google News

Najlepsze miasta na city break w Europie. To gotowa lista podróżnicza na 2022 rok

2 min. czytania
06.12.2021 13:00
Zareaguj Reakcja

Wydawnictwo podróżnicze Time Out opublikowało ranking 16 najlepszych miast na city break w Europie. W tworzeniu tego zestawienia brano pod uwagę m.in. bogate życie nocne, doskonałą kuchnię czy ciekawą kulturę. To gotowa lista podróżnicza na 2022 rok. 

Arles we Francji
fot. Shutterstock

Chociaż z powodu pandemii koronawirusa podróżowanie jest wciąż mocno ograniczone, coraz chętniej planujemy zagraniczne wyjazdy. Z myślą o osobach tęskniących za podróżami wydawnictwo Time Out postanowiło opublikować listę najlepszych europejskich miast na city break w 2022 roku. 

"Przez ostatnie 18 miesięcy wiele osób wybierało głównie podróże krajowe (...) przewidujemy jednak, że w nadchodzącym 2022 roku krótkie wypady po Europie znów będą cieszyć się dużą popularnością – powiedziała redaktor naczelna Time Out, Caroline McGinn.

Redakcja poleca

Najlepsze miasta na europejski city break

Na pierwszym miejscu zestawienia znalazło się Arles we Francji. Miasteczko położone na południu kraju, nad rzeką Rodan, nazywane jest czasem "prowansalskim Rzymem". Przed wiekami pełniło ważną rolę jako kolonia Juliusza Cezara, a obecnie jest wielkim muzeum na świeżym powietrzu potwierdzającym potęgę imperium rzymskiego. Arles to także miasto z artystycznym klimatem – właśnie tutaj Vincent van Gogh ukończył swoje słynne dzieło „Słoneczniki”. 

Według redaktorów z Time Out turyści wybierający się do Arles powinni odwiedzić tamtejszy targ uliczny (największy w całej Prowansji), zobaczyć tętniącą życiem dzielnicę Luma, a także wziąć udział w festiwalu Carrieres des Lumieres. 

Drugie miejsce zajęło Brno w Czechach. Ta historyczna stolica Moraw nazywana czasem "małym Wiedniem". Dzięki pięknej architekturze, długiej historii, licznym zielonym terenom rekreacyjnym i międzynarodowej atmosferze jest jednym z najciekawszych miast w kraju. Najcenniejszym i najbardziej znanym zabytkiem jest wnosząca się w samym centrum Brna katedra św. Piotra i Pawła.

Podium zamyka  Kowno na Litwie. To dawna stolica kraju, a jednocześnie największy ośrodek przemysłowy w kraju. Znajduje się tu zamek z XIV wieku, a oprócz tego miejscowość łączy w sobie historię z nowoczesną architekturą. W 2022 roku Kowno będzie Europejską Stolicą Kultury – z tej okazji zaplanowano aż 1000 wyjątkowych wydarzeń promujących najciekawsze atrakcje litewskiego miasta.

16 najlepszych miast na city break w Europie [Pełna lista]

 1. Arles, Francja
 2. Brno, Czechy
 3. Kowno, Litwa
 4. Odense, Dania
 5. Lublana, Słowenia
 6. Oslo, Norwegia
 7. Turku, Finlandia
 8. Walencja, Hiszpania
 9. Sheffield, Anglia
 10. Trikala, Grecja
 11. Bihać, Bośnia i Hercegowina
 12. Liverpool, Anglia
 13. Rotterdam, Holandia
 14. Mediolan, Włochy
 15. Fryburg, Niemcy
 16. Inverness, Szkocja

Źródło: timeout.com, Flyfree