Obserwuj w Google News

Najsilniejsze paszporty świata. Polska najwyżej w historii rankingu

3 min. czytania
13.01.2022 13:06
Zareaguj Reakcja

Polski paszport jest jeszcze silniejszy. Z naszym dokumentem można odwiedzić bez wizy 183 państwa i terytoria – wynika z najnowszego rankingu Henley Passport Index 2022. Pierwszą dziesiątkę rankingu zdominowały państwa Unii Europejskiej.

Najsilniejsze paszporty świata
fot. Shutterstock

Henley Passport Index bazuje na danych dostarczonych przez Zrzeszenie Międzynarodowego Transportu Lotniczego (IATA). Uwzględnia 199 różnego rodzaju paszportów i 227 miejsc docelowych. Indeks nie bierze jednak pod uwagę tymczasowych obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa. Jak prezentuje się obecnie lista najmocniejszych paszportów świata i jak w zestawieniu wypada Polska?

Redakcja poleca

Najsilniejsze paszporty świata. Polska na 8. miejscu

Na szczycie listy najsilniejszych paszportów świata znalazły się Japonia i Singapur – z dokumentami z tych krajów można podróżować bez wizy do 192 państw.

Na końcu listy znaleźli się obywatele Afganistanu – mogą dostać się bez wizy tylko do 26 innych państw.

Korea Południowa i Niemcy uplasowały się na drugim miejscu (190 krajów bez wizy). Podium zamykają Finlandia, Włochy, Luksemburg i Hiszpania (189 państw). Czwarte miejsce zajmują Francja, Holandia, Austria i Dania (188). Następne są Irlandia i Portugalia (187). Stany Zjednoczone i Wielka Brytania awansowały o jedno miejsce i znalazły się na szóstej pozycji (186) razem ze Szwajcarią, Norwegią, Belgią i Nową Zelandią. Siódme miejsce (185) zajmują Australia, Kanada, Czechy, Grecja i Malta.

Polski paszport znajduje się na ósmym miejscu w rankingu, ex aequo z węgierskim. To najwyższa pozycja zajmowana przez polski dokument w tej klasyfikacji prowadzonej od 2006 roku. Wtedy polski paszport był na 16. miejscu. Z polskim dokumentem można odwiedzić bez wizy 183 państwa i terytoria.

Dalej, na dziewiątym miejscu, znalazły się Litwa oraz Słowacja (182 kraje). Na dziesiątej pozycji uplasowały się z kolei Estonia, Łotwa i Słowenia (181 krajów). Jak widać, państwa Unii Europejskiej zdominowały pierwszą dziesiątkę rankingu.

Według raportu Henley Passport Index ogólny poziom swobody podróżowania znacznie wzrósł w ciągu ostatnich kilku dekad. Największą „wolnością” w podróżach wciąż cieszą się jednak głównie kraje Europy, Ameryki Północnej i bogatszych państw azjatyckich. Dla przykładu, posiadacze paszportów z takich krajów jak Angola, Kamerun czy Laos mogą wjechać bez wizy tylko do ok. 50 innych państw.

Redakcja poleca

Pandemia Covid-19 a podróże

W najnowszym raporcie zwrócono uwagę na to, że pojawienie się pod koniec zeszłego roku wariantu Omikron koronawirusa rzuciło światło na rosnący podział w międzynarodowej mobilności między bogatszymi i biedniejszymi krajami. Wedle autorów, wskazują na to surowe restrykcje wprowadzone głównie przeciwko przemieszczaniu się z państw afrykańskich, które sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres porównał do „podróżnego apartheidu”.

Prezes Henley & Partners oraz twórca koncepcji rankingu paszportów Christian H. Kaelin uważa, że otwarcie kanałów przemieszczania się będzie kluczowe dla ożywienia ekonomicznego po zakończeniu się epidemii Covid-19.

– Paszporty i wizy są jednymi z najważniejszych na świecie instrumentów mających wpływ na nierówności społeczne na całym świecie, ponieważ określają możliwości globalnego przemieszczania się – skomentował Kaelin.

– Granice, w których się urodziliśmy i dokumenty, które mamy prawo posiadać, są nie mniej arbitralne niż kolor naszej skóry. Zamożniejsze państwa powinny zachęcać do pozytywnego napływu migrantów, aby pomóc w redystrybucji i zrównoważeniu zasobów ludzkich i materialnych na całym świecie – dodał szef Henley & Partners.

Źródło: PAP, Henleyglobal.com