Obserwuj w Google News

Po ponad 2 latach zamknięcia w pełni otworzyli granice. Zmiany dla podróżujących do Nowej Zelandii

2 min. czytania
01.08.2022 13:56
Zareaguj Reakcja

Nowa Zelandia od 1 sierpnia całkowicie otworzyła granice dla zagranicznych turystów. Tak znaczące luzowanie restrykcji wjazdowych wprowadzono po raz pierwszy od marca 2020 roku, kiedy zamknięto granice kraju w celu zatrzymania pandemii Covid-19. Podróżujących czekają duże zmiany. 

Nowa Zelandia
fot. Shutterstock

Nowa Zelandia pozostawała jednym z najdłużej zamkniętych z powodu pandemii Covid-19 krajów na świecie. Już 19 marca 2020 rząd podjął decyzję o zamknięciu granic dla wszystkich podróżnych z wyjątkiem obywateli nowozelandzkich i stałych rezydentów. To oznaczało, że zagraniczni turyści nie mieli możliwości wjazdu. 

Już w maju tego roku Nowa Zelandia ogłosiła, że w sezonie wakacyjnym zamierza szerzej otworzyć granice. Po kilkumiesięcznym okresie przygotowywania się na przyjazd zagranicznych gości władze kraju oficjalnie poinformowały o zapowiadanych zmianach.

Redakcja poleca

Nowa Zelandia w pełni otworzyła granice

Od poniedziałku 1 sierpnia do Nowej Zelandii mogą wjechać podróżni posiadający wizy. Większość przybywających do tego kraju musi jednak mieć szczepienie przeciw COVID-19 i poddać się dwóm testom na obecność koronawirusa po przyjeździe. Turystów nie obowiązuje jednak żadna kwarantanna.

Otwarto także morską granicę Nowej Zelandii, a tym samym statki wycieczkowe i zagraniczne jachty mogą teraz ponownie cumować u jej wybrzeży.

Rząd Nowej Zelandii ogłosił po raz pierwszy plan ponownego otwarcia dla zagranicznych podróżnych w lutym bieżącego roku. Zezwolono wówczas na powrót do kraju zaszczepionym obywatelom przebywającym w Australii, a w marcu kolejnym grupom, które utknęły w innych państwach. W maju zaczęto przyjmować turystów z ponad 50 krajów znajdujących się na liście systemu bezwizowego.

Zobacz także:  Australia znosi wszystkie obostrzenia wjazdowe. Duże zmiany dla turystów

Premier Nowej Zelandii, Jacinda Ardern, w czasie poniedziałkowego przemówienia w Auckland podkreślała, że władze Nowej Zelandii stopniowo otwierając granice od lutego "wraz z resztą świata nadal zajmują się globalną pandemią, jednocześnie dbając o bezpieczeństwo obywateli". Jak dodała, zapewnienie bezpieczeństwa obejmuje również dochody i dobre samopoczucie.

Minister turystyki Nowej Zelandii, Stuart Nash wyraził z kolei nadzieję, że powrót do nowozelandzkich portów statków wycieczkowych, będzie ważnym impulsem dla gospodarki kraju.

Turystyka to jedna z tych branż, które najbardziej ucierpiały z powodu wprowadzenia restrykcji covidowych - oceniło BBC. W roku finansowym zakończonym w marcu 2021 udział branży w krajowym PKB spadł do 2,9 proc. z 5,5 proc. rok wcześniej. Liczba osób zatrudnionych w turystyce również zmniejszyła się w tym okresie o ponad 72 tysiące. 

Źródło: PAP, Rp.pl