,

Podróże między krajami Unii Europejskiej będą łatwiejsze. Jest porozumienie ws. luzowanie obostrzeń

26.01.2022 08:58

Ministrowie spraw europejskich państw UE uzgodnili w Brukseli zniesienie od 1 lutego epidemicznych ograniczeń w podróżach wewnątrz Wspólnoty. Pod uwagę wzięto przede wszystkim indywidualne potrzeby ludzi, a nie sytuację w kraju ich pochodzenia. Jakie zmiany czekają podróżujących w najbliższym czasie?

Lotnisko Chopina - pasażerowie
fot. Albin Marciniak/East News

Europa zmaga z kolejną falą pandemii. Władze poszczególnych krajów, chcąc zatrzymać wzrost nowych zakażeń, wprowadzają dodatkowe środki ostrożności oraz zaostrzone restrykcje dla podróżujących. Czasami nawet posiadanie certyfikatu covidowego potwierdzającego przyjęcie pełnego cyklu szczepień nie zwalnia z wykonania testu na obecność koronawirusa przed wjazdem (tak jest np. w przypadku podróży do Włoch czy Grecji). 

Okazuje się, że już niedługo przemieszczanie się między państwami Unii Europejskiej może być łatwiejsze. Jest nowe porozumienie w UE w kwestii luzowania obostrzeń w podróżach wewnątrz Wspólnoty.

Nowe porozumienie. Będzie luzowanie obostrzeń w podróżach wewnątrz UE

W ramach nowych środków dotyczących podróżowania ministrowie spraw europejskich zgodzili się, że ograniczenia w swobodnym przepływie, takie jak kwarantanna i dodatkowe testy na Covid-19, powinny zakończyć się od 1 lutego dla podróżnych posiadających ważny unijny cyfrowy certyfikat covidowy.

Oznaczałoby to, że każdy, kto jest w pełni zaszczepiony (jeśli od ostatniej dawki nie minęło więcej niż 270 dni lub kto otrzymał dawkę przypominającą) podlegałby nowym przepisom.

Akceptowany będzie również ujemny wynik testu PCR (wykonany w ciągu 72 godzin przed podróżą) lub ujemny szybki test antygenowy zrobiony w ciągu 24 godzin przed wyjazdem z kraju. Do podróży będzie uprawniał także dowód przechorowania Covid-19 w ciągu minionych 180 dni.

Clement Beaune, sekretarz stanu do spraw europejskich Francji, powiedział, że w przypadku tych zmian chodzi o ludzi, a nie o to, skąd pochodzą. "Dlatego o wiele bardziej koncentrujemy się na indywidualnej sytuacji osób – zaszczepionych lub nieszczepionych – niż na sytuacji epidemicznej tego lub innego kraju, lub regionu UE, przy czym ważne jest, aby wprowadzić więcej ograniczeń dla osób nieszczepionych" – wyjaśnił Beaune.

Jak podkreśla Euronews, zmiana obostrzeń jest odpowiedzią na "znaczący wzrost" poziomu wyszczepienia, a także mniejszą siłę rażenia wariantu Omikron i może oznaczać jeden z pierwszych kroków UE w kierunku swobodniejszego traktowania pandemii.

WHO: ograniczenia w podróżach nie zatrzymają pandemii

Przypomnijmy, że w minionym tygodniu Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaapelowała do rządów o zniesienie lub złagodzenie międzynarodowych obostrzeń w podróżowaniu. Jak wyjaśniła, wprowadzane ograniczenia i zakazy nie są skuteczne w walce z pandemią, a przyczyniają się jedynie do „stresu gospodarczego i społecznego”.

WHO dodała, że wprowadzane restrykcje, w tym obowiązkowe maseczki, testowanie, kwarantanna czy wymóg szczepienia, powinny opierać się na ocenie ryzyka, a jednocześnie "nie powinny prowadzić do obciążania finansowego międzynarodowych podróżnych".

loader

Źródło: PAP, rp.pl

Logo radiozet Dzieje się