Pafos: co warto zobaczyć? Najciekawsze atrakcje popularnego miasta na Cyprze

11.10.2022 14:43

Pafos łączy uroki kurortu wakacyjnego z niezwykłymi miejscami, które ocalały z przeszłości. Za sprawą swojej historii i bogactwa zabytków to cypryjskie miasto w całości zostało wpisane na listę UNESCO. To dobry kierunek nie tylko dla wielbicieli zwiedzania, ale również miłośników plażowania. Atutem Pafos, jak i całej wyspy, pozostaje klimat, który zapewnia 300 słonecznych dni w roku. 

Pafos, Cypr
fot. Shutterstock

Pafos to urokliwe miasto oraz popularny ośrodek turystyczny położony na południowo-zachodnim wybrzeżu Cypru. W czasach rzymskich i hellenistycznych to portowe miasto było stolicą kraju, dziś jest oblegane przez tłumy zagranicznych turystów. Na miejscu można znaleźć wiele hoteli, również tych o najwyższym standardzie. Z czego słynie Pafos, co zobaczyć i dlaczego warto odwiedzić to miejsce? Podpowiadamy.

Pafos: atrakcje i zabytki miasta

Pafos to przede wszystkim zabytki pochodzące z różnych epok, dzięki którym miasto zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Na początek warto zatrzymać się przy bizantyjskim zamku, który wznosi się u wejścia do portu Pafos. Fort powstał XIII wieku, a w kolejnych stuleciach był wielokrotnie przebudowywany i burzony – znajdowały się tu koszary, więzienie, a nawet magazyn soli. Obecnie na terenie zamku prowadzone są prace archeologiczne.

shutterstock_park archeologiczny kato
fot.

Wielbiciele zwiedzania powinni odwiedzić też Park Archeologiczny Kato, również widniejący na liście UNESCO. Częścią parku są tzw. Grobowce Królewskie. Jest to starożytna nekropolia, gdzie w jaskiniach wykutych w skale chowani byli członkowie rodzin królewskich. Do cennych reliktów należą mozaiki rzymskie (w Domu Tezeusza i Ajona) przedstawiające sceny z mitologii greckiej.

Cennym zabytkiem Pafos jest także kościół Agia Kyriaki Chrysopolitissa. Świątynia została wzniesiona w XV wieku na fundamentach dawnej, największej bazyliki Cypru z IV wieku n.e. Podobno właśnie w tym miejscu apostoł Paweł, który przybył na wyspę z Barnabą, by głosić Słowo Boże, poddany został karze chłosty.

Skała Afrodyty 

Ale Pafos to nie tylko starożytne wykopaliska. 25 km od miasta znajduje się Petra tu Romiu – jedno z najbardziej znanych miejsc na Cyprze. To tu miała narodzić się z morskiej piany Afrodyta - bogini miłości i piękna. Dowodem na to jest słynna Skała Afrodyty wynurzająca się z turkusowych wód Morza Śródziemnego. Przybywający tu turyści wierzą, że opłynięcie tej skały pozwoli zachować wieczną młodość, a kąpiel przy blasku księżyca zagwarantuje szczęście w miłości. 

Skała Afrodyty na Cyprze
fot. Shutterstock

Młodzi zakochani przyjeżdżają do Pafos również po to, aby ślubować sobie miłość na całe życie. Kościół Agia Kyriaki czy też kaplica Św. Jerzego goszczą młode pary z całego świata. Jednym z najchętniej wybieranych miejsc na romantyczną ceremonię jest ortodoksyjna kaplica tuż nad zatoką Agios Georgios (podobno termin ślubu trzeba rezerwować nawet z dwuletnim wyprzedzeniem). 

Półwysep Akamas 

Na północ od historycznego Pafos kryją się kameralne plaże i malownicze zatoczki z błękitną wodą. Największe wrażenie robi oddalony o około 40 km od centrum półwysep Akamas – najdzikszy zakątek Cypru, a zarazem raj dla miłośników nurkowania oraz pieszych i rowerowych wycieczek. To jedyny zakątek na wybrzeżu, gdzie nie rozwinęła się infrastruktura turystyczna. Spokój, fantastyczne krajobrazy i nietknięta przez człowieka przyroda – tak najprościej można opisać to miejsce.

Półwysep Akamas, Cypr
fot. Shutterstock

Na terenie półwyspu Akamas został ustanowiony park narodowy z około 50 km szlaków turystycznych. Najdalej wysuniętym w morze fragmentem tego cypryjskiego półwyspu jest przylądek Arnaoutis. Rozciąga się z niego piękny widok na bezkresne morze. Warto też zobaczyć wąwóz Avakas – otaczają go wysokie malownicze skały.

ZOBACZ TAKŻE: Najpiękniejsze wyspy greckie. 12 miejsc, które warto zobaczyć w Grecji

Najpiękniejsze plaże Pafos

W odległości około 26 km od Pafos znajduje się długa, szeroka i piaszczysta plaża Lara Beach. Między czerwcem a wrześniem przypływają tu żółwie dwóch gatunków - caretta caretta i żółw zielony. Plaża Lara jest wówczas zamknięta, aby samice tych gadów mogły w spokoju składać jaja.

Lara Beach, Cypr
fot. Shutterstock

Dużą popularnością wśród turystów cieszy się również plaża St George Beach, położona w okolicy Pafos – niewielka, kamienista, z długą promenadą, wzdłuż której można spacerować i podziwiać fantastyczne widoki.

Pogoda na Pafos: kiedy warto jechać?

Lato na Cyprze trwa od połowy maja do września. Temperatura powietrza w szczycie sezonu (lipiec-sierpień) sięga 32 st. C., a średnia temperatura wody 25 st. C. Zimą, a dokładniej w styczniu, czyli w najchłodniejszym miesiącu roku, średnia temperatura powietrza wynosi około 10-16 stopni. Pafos, jak i cały Cypr, słynie z tego, że słońce świeci tu przez 300 dni w roku. W ciągu sześciu miesięcy letnich mamy zapewnionych prawie 12 godzin słonecznych w ciągu dnia. Nawet w grudniu i styczniu słońce świeci przez pond 5 godzin dziennie.

Najlepszym okresem na urlop na Cyprze jest wiosna lub jesień (maj, początek czerwca, wrzesień, październik), kiedy temperatury oraz ceny są niższe, a turystów zdecydowanie mniej. Temperatura wody w Morzu Śródziemnym sięga powyżej 20 stopni, więc na dobry czas również na kąpiele i nurkowanie.