Obserwuj w Google News

Palma de Mallorca: atrakcje, dojazd, pogoda. Zwiedzanie stolicy Majorki

Nina Czochara
5 min. czytania
03.10.2019 15:06
Zareaguj Reakcja

Palma de Mallorca jest tętniącą życiem stolicą Majorki i klimatycznym miasteczkiem portowym. Zachęca sławą eleganckiego kurortu, bogatym życiem nocnym i przepięknymi zabytkami z katedrą La Seu na czele. Co warto zobaczyć w Palma de Mallorca, jak dojechać i kiedy odwiedzić miasto? Podpowiadamy.

Palma de Mallorca
fot. Shutterstock

Palma de Mallorca jest nie tylko stolicą Majorki, ale też całych Balearów. W tej hiszpańskiej metropolii mieszka połowa mieszkańców wyspy. Tutaj też znajduje się lotnisko – jedno z najbardziej ruchliwych w Europie. Miasto ciągnie się łagodnym łukiem wzdłuż półkolistej zatoki na zachodnim wybrzeżu.

Palma de Mallorca w ostatnim czasie stała się jednym z najchętniej odwiedzanym miast w Europie – w 2018 roku stolicę Majorki odwiedziło ponad 9 mln turystów. Jakie atrakcje oferuje Palma i jak dojechać z lotniska do centrum? Oto przydatne wskazówki przed podróżą.

Palma de Mallorca: atrakcje i zabytki 

Katedra La Seu w Palmie

To tak naprawdę wizytówka Palmy i jeden z najchętniej fotografowanych obiektów w stolicy. Majestatyczna katedra La Seu, wznoszona XI do XVI wieku, uznawana jest za jedną z najokazalszych gotyckich świątyń w całej Hiszpanii. Szczególnie pięknie prezentuje się od strony morza, kiedy przypływa się do Palmy de Mallorca promem. Równie imponująco katedra wygląda wieczorem – kiedy jej światła odbijają się w wodach zatoki.

Katedra La Seu - Palma de Mallorca
fot. Pixabay

Do ogromnej swym rozmiarem katedry (121 metrów długości i 55 szerokości) prowadzą trzy bramy. Przepięknie prezentuje się Portal del Mirador z końca XIV wieku ozdobiony płaskorzeźbą przedstawiającą „Ostatnią wieczerzę”. We wnętrzu świątyni znajduje się 14 kaplic bocznych – imponująca jest Capella de Nostra Sanyora de la Corona z figurami aniołów.

Pałac Almudaina

To letnia rezydencja królewska, położona w centralnym punktem zatoki, w pobliżu katedry La Seu. Obecnie Pałac Almudaina jest siedzibą parlamentu wyspy, ale w czasie oficjalnych wizyt król Hiszpanii rezyduje właśnie tutaj.

Pałac Almudaina
fot. Shutterstock

Pałac można zwiedzać wyłącznie z przewodnikiem. Można zobaczyć m.in. dziedziniec pałacowy, komnatę królewską, sypialnię królowej oraz kaplicę wybudowaną w stylu gotyckim. Poniżej Pałacu Almudaina rozciąga się niewielki ogród ozdobiony rzeźbami.

Passeig des Born

To tętniąca życiem, widowiskowa promenada, wzdłuż której ciągną się liczne kawiarnie, restauracje oraz kamienice. Najbardziej charakterystyczną i okazałą jest XVIII-wieczna Can Solleric – z przepięknym patio oraz okazałymi schodami. Kamienica łączy w sobie typowe elementy architektury majorkańskiej z europejskim barokiem. Passeig des Born jest idealnym miejscem na spacery – szczególnie wieczorem. Wtedy można poczuć wyjątkowy, tętniący życiem klimat w Palma de Mallorca – bary i restauracje wypełnione są turystami, a pasaż wypełniają tłumy spacerowiczów.

La Llotja w Palma de Mallorca

To jeden z najlepszych przykładów architektury gotyckiej na Majorce. La Llotja (położona niedaleko portu i promenady) została zbudowana w XV wieku jako centrum handlowe dla kupców. Rozmiary i wygląd tego obiektu świadczą o zamożności tutejszej klasy kupieckiej. Budowla przypomina nieco połączenie kościoła z zamkiem. Warto zobaczyć też eleganckie, ciekawie zaprojektowane wnętrze ze spiralnymi kolumnami i bliźniaczymi wieżyczkami. Obecnie w La Llotja odbywają się wystawy i ekspozycje.

Rynek Placa Major

To tak naprawdę główny plac Palma de Mallorca. Placa Major jest otoczony z czterech stron prostymi budynkami, których ozdobą są wysokie okna z zielonymi okiennicami. Ten niewielki, tętniący życiem plac zajmują głównie kawiarniane ogródki, restauracje i stragany z pamiątkami.

Placa Major - Palma de Mallorca
fot. Shutterstock

Chętnie występują tu przyjezdni i lokalni artyści. Na północ od placu biegnie La Rambla – urokliwa promenada, przy której ciągną się stoiska z kwiatami.  

Parc de la Mar

Park rozciąga się między katedrą La Seu a promenadą. To dobre miejsce na odpoczynek i ochłodę w upalne dni. Główną część parku Parc de la Mar tworzy sztuczne jeziorko z fontanną. Obok można podziwiać barwne malowidła autorstwa Joana Miró – to swoisty prezent podarowany miastu przez katalońskiego artystę. Drugą część parku stanowi gaj palmowy z białymi ławkami.

Zamek Castell de Bellver

Castell de Bellver znajduje się w odległości ok. 3 km od Palmy de Mallorca. To zamek w stylu gotyckim, unikalny na skalę europejską, otoczony fortyfikacjami. Ten majestatyczny obiekt znajduje się na wysokości 140 metrów pośród lasu, ze wspaniałym widokiem na zatokę i centrum stolicy Majorki. Na parterze zamku utworzono salę broni oraz muzeum historii, a na 1. piętrze zachowała się sala tronowa i kuchnia.

Castell de Bellver
fot. Shutterstock

Castell de Bellver  został wzniesiony na początku XIV wieku – był letnią rezydencją króla Jakuba II, pełnił funkcje obronne, a potem przez blisko 200 lat służył jako więzienie.

Jak dojechać z lotniska do Palma de Mallorca?

Lotnisko Palma de Mallorca położone jest około 8 kilometrów na wschód od stolicy wyspy. Z portu lotniczego do centrum Palma de Mallorca najwygodniej dojechać miejskim autobusem numer 1. Przystanki znajdują się na poziomie 0 i 2.

Autobus przejeżdża przez centrum miasta (z przystankami Placa d’Espanya, Alemanya, Av. Argentina, Aditorium, Passeig Maritim) i jedzie aż do portu. Przejazd z lotniska do centrum stolicy Majorki zajmuje około 25 minut. Jednorazowy bilet kosztuje 5 euro. Autobusy kursują od 6 rano do 2 w nocy, mniej więcej co 15 minut.

Jeśli podróżujemy w grupie, rozsądną opcją będzie przejazd taksówką. Postój taksówek znajduje się przed halą przylotów. Podróż do centrum miasta zajmuje wówczas około 15 minut.

Palma de Mallorca – pogoda. Kiedy warto jechać?

Palma de Mallorca, jak i cała wyspa, charakteryzuje się pogodą typową dla klimatu śródziemnomorskiego. Okres zimowy jest łagodny, a lata gorące i suche. Najwyższych temperatur można spodziewać się w lipcu i sierpniu – około 30 stopni Celsjusza.

Jeśli nastawiamy się głównie na zwiedzanie, dobrym okresem na wyjazd będzie druga połowa kwietnia, maj, początek czerwca i wrzesień – kiedy mamy zagwarantowaną odpowiednią dawkę słońca i nie musimy się martwić o intensywne opady. To także dobry czas ze względu na mniejszą liczbę turystów – w lipcu i sierpniu wyspa przeżywa ich prawdziwe oblężenie. W pierwszym czterech miesiącach roku trzeba przygotować się jednak na chłodniejsze wieczory.

Średnie temperatury w Palma de Mallorca:

• Kwiecień – 18°C w ciągu dnia, 7°C w nocy
• Maj – 22°C w ciągu dnia, 11°C w nocy
• Czerwiec – 27°C w ciągu dnia, 15°C w nocy
• Lipiec – 30°C w ciągu dnia, 18°C w nocy
• Sierpień – 30°C w ciągu dnia, 18°C w nocy
• Wrzesień – 27°C w ciągu dnia, 16°C w nocy
• Październik – 23°C w ciągu dnia, 12°C w nocy

PRZECZYTAJ TAKŻE:

•  Minorka: 8 najpiękniejszych miejsc na wyspie

•  Ibiza to nie tylko imprezy. Oto 6 miejsc, w których poznasz inne oblicze wyspy

___

RadioZET.pl/NC