Park Gródek w Jaworznie: jak dojechać na "polskie Malediwy"? [OPIS, ATRAKCJE, CENNIK]

20.07.2021 14:06

Park Gródek w Jaworznie jest unikatowym miejscem na mapie Polski. Zachwyca niezwykłymi widokami, a przez miejscowych nazywany jest "polską Chorwacją", "rajską wyspą" lub "polskimi Malediwami". Trzeba przyznać, że zdjęcia i nagrania z lotu ptaka robią ogromne wrażenie. Poniżej można znaleźć informacje na temat tego, jak dojechać do Parku Gródek Jaworzno i jakie atrakcje czekają na odwiedzających. 

Park Gródek Jaworzno - jak dojechać na "polskie Malediwy"? [OPIS, ATRAKCJE, CENNIK]
fot. SHUTTERSTOCK

Park Gródek jest jednym z najpopularniejszych miejsc w Jaworznie (województwo śląskie). Zakątek ten zasłynął za sprawą turkusowej wody, kładek i ozdobnej roślinności. Miejsce to prezentuje się tak pięknie, że wiele małżeństw wybiera ten plener na potrzebę sesji ślubnej. Aż trudno uwierzyć, że w latach 70. południowa część parku była wyrobiskiem służącym za wysypisko odpadów komunalnych. Poniżej znajdziecie szczegółowy opis Parku Gródek w Jaworznie, informacje o atrakcjach i dojeździe na "polskie Malediwy".

Park Gródek Jaworzno - atrakcje i opis "polskich Malediwów"

Większość obecnego terenu parku Gródek i jego charakterystyczna rzeźba to efekt działalności człowieka. W położonym w rejonie Pieczysk kamieniołomie Gródek jeszcze dwadzieścia lat temu wydobywano dolomit. W latach 90. Zakłady Dolomitowe Szczakowa mocno podupadły. W 1997 roku, kiedy spóźniały się z zapłatą należności za zużycie energii elektrycznej Górnośląskiemu Zakładowi Energetycznemu, odcięto im prąd. Wszystko stanęło, wraz z pompami. Wystarczyło kilkadziesiąt godzin, aby kamieniołom został bezpowrotnie zalany. Utonął sprzęt i koparki. Właśnie wtedy powstały dwa rozlewiska otoczone skałami.

Z czasem władze regionu postanowiły zagospodarować ten teren. Teraz w Parku Gródek w Jaworznie można znaleźć szereg atrakcji. Znajdują się tam specjalne przyrodnicze ścieżki dydaktyczne z informacjami o tym wyjątkowym miejscu, punkty widokowe z zachwycającą panoramą, miejsce na grilla, a także otoczone wodą kładki z altankami, które przypominają odwiedzającym Malediwy lub Chorwację. Co więcej, przy Stawie Gródek można znaleźć centrum nurkowania Via Sport Diving Marina "Koparki".

Zobacz także

Cennik Parku Gródek w Jaworznie - czy obowiązują bilety wstępu?

Wiele osób, które chciałyby zobaczyć to wyjątkowe miejsce, zastanawia się, ile kosztuje zwiedzanie Parku Gródek w Jaworznie. Dla wszystkich mamy bardzo dobre wiadomości - wstęp na "polskie Malediwy" jest bezpłatny. Oznacza to, że nie obowiązują żadne bilety. Park otwarty jest całą dobę - można tam przyjechać, kiedy tylko się ma ochotę.

Park Gródek w Jaworznie: jak dojechać?

Park Gródek leży między Pieczyskami a Ciężkowicami (w woj. śląskim). Z Katowic to zaledwie 25 km, z Krakowa ponad 60 km, z Wrocławia 200 km, a z Warszawy ponad 300 km. 

Główne wejście do parku znajduje się przy przystanku autobusowym Pieczyska Centrum Nurkowe. W tej lokalizacji zostawić trzeba również samochód. Do parku wiedzie stroma ziemna ścieżka, która z czasem opada w dół. Do samego Gródka prowadzą strome drewniane schody. Widać z nich krętą kładkę nad jeziorem. Ścieżka ma 1,5 metra szerokości i około 130 metrów długości. Widoki są naprawdę niezwykłe.

loader

ZOBACZ TAKŻE:

RadioZET.pl/wyborcza.pl/sosnowiec.naszemiasto.pl