Obserwuj w Google News

Park Narodowy Krka: zwiedzanie najpiękniejszego parku Chorwacji

4 min. czytania
17.05.2021 15:01
Zareaguj Reakcja

Park Narodowy Krka to jeden z ulubionych punktów na turystycznej mapie Chorwacji. Głębokie wąwozy wcinające się w wapienne skały. Siedem przepięknych wodospadów Krka z największym, Skradinskim Bukiem na czele. Do tego malownicze jezioro Visovac i niezwykłe, zielone krajobrazy. W tym artykule znajdziecie aktualny cennik i najważniejsze informacje o Parku Narodowym Krka.

Park Narodowy Krka
fot. SHUTTERSTOCK

Park Narodowy Krka, założony w 1985 roku, jest jednym z najmłodszych parków Chorwacji. Ma 109 km2 powierzchni i obejmuje dolny bieg rzeki Krka, od miejscowości Trosenj i Necven aż po jej ujście do morza w okolicy Szybenika. Choć to niezwykle popularny cel turystycznych wycieczek, miejsce to wciąż zachowało swoje piękno i niepowtarzalny urok. Jak dojechać do Parku Narodowego Krka i jak zwiedzać jego teren? Przedstawiamy najważniejsze informacje oraz sprawdzamy aktualny cennik Parku Narodowego Krka.

Redakcja poleca

Wodospady Krka - zwiedzanie 7 cudów natury

Największą atrakcją Parku Narodowego Kra są wodospady. Na całym obszarze znajdziemy ich siedem. Jednym z najsłynniejszych i najczęściej fotografowanych jest Skradinski buk. Spotykają się tu wody dwóch rzek - Krki i Čikoli - i spływają po 17 kaskadach o łącznej długości 800 metrów. Wspaniały spektakl przyrody można podziwiać z wielu punktów widokowych znajdujących się na specjalnie przygotowanych szlakach i drewnianych kładkach.

Jeszcze jakiś czas temu dodatkową atrakcją była możliwość zanurzenia się w turkusowej wodzie wodospadu. Wraz z początkiem 2021 roku wprowadzony został jednak zakaz kąpieli w wodospadach Krka. Wprowadzenie ograniczenia uzasadnione zostały potrzebą ochrony naturalnej tkanki parku i jego biologicznej różnorodności.

"Ze względu na wielowiekowe więzy okolicznych mieszkańców z rzeką, dla nich kąpiele będą dozwolone w następujących miejscach: Stinice, Remetić-Pisak i poniżej wodospadu Roški" - informował oficjalny komunikat.

Skradinski buk
fot. Shutterstock

W parku warto odwiedzić też pozostałe, nie mniej piękne wodospady - Bilusić buk (22,4 m), Prljen buk (15,5 m), Manojlovac (ciąg wodospadów o wysokości 59,6 m z główną kaskadą o wysokości 32 m), Rosnajk (8,4 m), Miljacka slap (23,8 m) oraz Roski slap (25,5 m). Ostatni z wymienionych, nazywany „Szerokim Wodospadem”, składa się z głównej kaskady mającej ponad 20 metrów wysokości oraz ogromnej liczby bocznych trawertyn. Roski slap najlepiej zwiedzać z pokładu statku podczas rejsu statkiem po jeziorze Visovac.

Park Narodowy Krka w Chorwacji - czas zwiedzania, informacje [ŚCIEŻKA EDUKACYJNA]

Będąc w najmłodszym parku narodowym Chorwacji, warto wybrać się na spacer ścieżką edukacyjną – start trasy rozpoczyna się przy wodospadzie Skradinski buk. Szlak biegnie wzdłuż wodospadów, następnie przecina rzekę, by wrócić do punktu wyjścia. Wiele osób zastanawia się także, jaki jest czas zwiedzania Parku Narodowego Krka. Przejście ścieżki edukacyjnej zajmuje od 1 do 1,5 godziny.

Ścieżka jest bardzo dobrze oznakowana i prowadzi drewnianymi kładkami. Po drodze czekają liczne punkty widokowe, z których można podziwiać przepiękne krajobrazy parku (m.in. Skradinski buk z góry). Podczas spaceru będzie również okazja podglądać bogactwo tutejszej przyrody – ryby, płazy, gady czy ptaki. Aby dowiedzieć się więcej, można zatrzymać się przy tablicach edukacyjnych, na których umieszczono najważniejsze informacje na temat flory i fauny parku.

ZOBACZ TAKŻE:  Makarska: wakacje w słynnym kurorcie chorwackiej riwiery

Rejs statkiem po jeziorze Visovac

Park Narodowy Krka to nie tylko wodospady, ale również urokliwe jezioro Visovac. Położone w środkowej części parku jest szczególnie popularne wśród turystów w okresie letnim. Spod Skradinskiego Buku organizowane są 2-godzinne rejsy statkiem. Wycieczki po jeziorze obejmują nie tylko rejs po wodach przepięknego akwenu, ale również wizytę na wyspie Visovac.

jezioro i wyspa Visovac
fot. Shutterstock

Na terenie wyspy pośród drzew znajduje się klasztor franciszkanów z 1445 roku. Podczas wycieczki z przewodnikiem można usłyszeć nie tylko ciekawą historię na temat samych braci zakonnych, ale również wiele ciekawostek dotyczących powstania samej wysepki. Do obejrzenia są zbiory archeologiczne, historycznych szat liturgicznych oraz bogato wyposażona biblioteka ze sporą liczbą rękopisów i cennych ksiąg.

Zobacz także:  Rovinj w Chorwacji: co warto zobaczyć? Najciekawsze atrakcje i plaże

Park Narodowy Krka: informacje praktyczne

Poniżej znajdziecie najważniejsze informacje dotyczące zwiedzania Parku Narodowego Krka w Chorwacji. Sprawdzicie tutaj, jak dojechać do wodospadów Krka, kiedy odwiedzić park i ile kosztują bilety.

Jak dojechać do wodospadów Krka?

Park Narodowy Wodospady Krka położony jest w środkowej Dalmacji, w odległości niecałych 20 kilometrów od miasta Szybenik. Do parku prowadzą dwa wejścia położone w miejscowości Lozovac albo Skradin – trzeba więc w zależności od swojego punktu startowego kierować się na jedną z tych dwóch miejscówek. Przy wejściu w Lozovac znajduje się bezpłatny parking, skąd można udać się autobusem do wodospadu Skadinski Buk. Z kolei przy wejściu w miejscowości Skradin (gdzie też dostępny jest parking) w podróż do wodospadów trzeba udać się statkiem wycieczkowym z tutejszej przystani.

Redakcja poleca

Bilety do Parku Narodowego Krka [CENNIK 2021]

Ceny biletów wstępu do Parku Narodowego Krka różnią się w zależności od miesiąca, w którym odwiedzamy to miejsce. W czerwcu, lipcu, sierpniu i wrześniu to koszt 200 kun (ok. 120 zł) lub 150 kun (ok. 90 zł) po godzinie 16:00. Z kolei w kwietniu, maju i październiku zapłacimy 110 kun (ok. 66 zł), a w miesiącach od listopada do marca – 30 kun (ok. 18 zł).

Bilet obejmuje transport do wodospadu Skradinski Buk (łodzią od wejścia w Skradinie lub busem od wejścia w Lozovacu). Na miejscu znajdują się ścieżki widokowe i edukacyjne, prezentacje etnograficzne, a także restauracje i sklepy z pamiątkami.

Kiedy odwiedzić park i wodospady Krka?

Park otwarty jest dla turystów przez cały rok, choć warto pamiętać, że np. w okresie zimowym (od listopada do marca) otwarte dla zwiedzających są jedynie dwa wodospady – Skradinski buk oraz Roski slap. To dobry czas dla tych, którzy nie lubią wysokich temperatur, chcą uniknąć tłumu turystów i nieco zaoszczędzić.

Okres wakacyjny jest dobrym czasem dla tych, którzy szukają słońca i chcą skorzystać z kąpieli w największym wodospadzie Skradinski buk. Wtedy jednak trzeba przygotować się na spore liczby odwiedzających i wyższe ceny biletów.

Przeczytaj także:

•  Najpiękniejsze wyspy Chorwacji. Te miejsca musisz zobaczyć

•  Chorwacja - wczasy na własną rękę. Jak zaplanować wymarzone wakacje? [PORADNIK]

•  Split. Odkrywamy atrakcje chorwackiego miasteczka 

RadioZET.pl