Obserwuj w Google News

Najpiękniejsze parki narodowe w Polsce. 10 miejsc, które warto zobaczyć

5 min. czytania
09.04.2021 13:58
Zareaguj Reakcja

Imponujące formacje skalne, jeziora, lasy, szlaki turystyczne oraz niezwykłe bogactwo fauny i flory. Różnorodność parków narodowych w Polsce zachwyca i przyciąga nie tylko wielbicieli przyrody. Odkrywamy 10 najpiękniejszych parków w naszym kraju.

Park Narodowy Gór Stołowych
fot. Shutterstock

W Polsce znajdują się 23 parki narodowe, które mogą pochwalić się naturalnym pięknem i bogactwem. Turyści mogą je zwiedzać wyłącznie w wyznaczonych obszarach i po określonych szlakach. Wiele parków posiada specjalnie przygotowane centra dydaktyczne oraz muzea przyrodnicze. W okolicach parków znajdują się miejsca noclegowe. Przedstawiamy subiektywny przewodnik po 10 najpiękniejszych parkach narodowych w Polsce.

Pieniński Park Narodowy

To jeden z najchętniej odwiedzanych przez turystów parków narodowych w Polsce. Swoją „sławę” zawdzięcza niesamowitej przyrodzie i krajobrazom – z ciekawymi formacjami wapiennymi, zielonymi łąkami, wąwozami i urwiskami. Na terenie parku wytyczono 35 km szlaków turystycznych. Najpopularniejsze z nich prowadzą na Trzy Korony (982 m n.p.m.) i Sokolicę (747 m n.p.m.). Z platformy widokowej na Trzech Koronach roztacza się fantastyczny widok na przełom Dunajca, Tatry oraz Beskid Sądecki.

Pieniny
fot. Pixabay

Największą atrakcją regionu Pienin i terenu Pienińskiego Parku Narodowego jest spływ Dunajcem (odcinek Kąty-Szczawnica). To jeden z najpiękniejszych w Europie przełomów rzecznych. Długość spływu wynosi 18 km, czas trwania ok. 2 godz. 20 minut.

Park Narodowy Gór Stołowych

Park Narodowy Gór Stołowych, utworzony w 1993 roku, położony jest na terenie Sudetów Środkowych, przy granicy polsko-czeskiej. Góry Stołowe swoją nazwę zawdzięczają unikalnemu kształtowi – niesamowita górska „rzeźba” formowała się przez 100 mln lat. Charakterystycznymi elementami krajobrazu są imponujące skalne formy w postaci głębokich szczelin, labiryntów, blokowisk skalnych czy pojedynczych skałek o niespotykanych, fantastycznych kształtach.

Szczeliniec Wielki
fot. Pixabay

Najważniejsze atrakcje tego parku to dwa szlaki turystyczne: Błędne Skały oraz szlak najwyższy szczyt Gór Stołowych – Szczeliniec Wielki (919 metrów). Można tu podziwiać popularne i charakterystyczne formacje jak: Błędne Skały, Skalne Grzyby, Radkowskie Skały czy Skały Puchacza. Góry Stołowe to ponad 100 kilometrów szlaków turystycznych, w tym słynny Główny Szlak Sudecki im. M.Orłowicza.

Przeczytaj także: Sudety: co warto zwiedzić? Oto 8 najciekawszych miejsc

Biebrzański Par Narodowy

To największy park narodowy w Polsce (o powierzchni ok. 592 km²), a zarazem jeden z ostatnich dziewiczych lasów naszego kontynentu. Chroni m.in. jedne z najcenniejszych na naszym kontynencie obszarów wodno-błotnych z unikatowym światem roślinnym i zwierzęcym. Na miejscu można spotkać żubry, łosie, bobry oraz niezliczone gatunki ptaków.

Biebrzański Park Narodowy
fot. Shutterstock

Osoby lubiące aktywnie spędzać czas mogą tu uprawiać kajakarstwo, jazdę konną czy po prostu spacerować z lornetką i aparatem fotograficznym. To idealne miejsce dla tych, którzy mają ochotę uciec od zgiełku miasta. Biebrzański Park Narodowy jest jedną z  atrakcji Podlasia

Karkonoski Park Narodowy

W województwie dolnośląskim, przy granicy z Czechami, znajduje się Karkonoski Park Narodowy. To wyjątkowe walory przyrodnicze pasma Karkonoszy sprawiły, że teren ten objęto ochroną w ramach parku narodowego. Niezwykły krajobraz tworzą tutaj szczyty górskie, mokradła, torfowiska i górskie jeziora. Największą przyrodniczą atrakcją tego miejsca są wodospady, jedne z najpiękniejszych w Polsce.

Karkonoski Park Narodowy
fot. Shutterstock

Karkonoski Park Narodowy jest chętnie odwiedzany przez turystów przez cały rok. W ciepłych miesiącach park przyciąga miłośników pieszych wędrówek (obejmuje aż 112 km szlaków turystycznych) oraz rowerowych wycieczek. Zimą Karkonosze kuszą wielbicieli nart – na miejscu udostępniono 17 km nartostrad oraz 10 wyciągów.

Woliński Park Narodowy

Woliński Park Narodowy obejmuje teren ochronny największej polskiej wyspy Wolin (w województwie zachodniopomorskim). Miejsce to zachwyca niesamowitymi walorami przyrodniczymi – najpiękniejszym odcinkiem polskiego wybrzeża klifowego oraz obszarem dobrze zachowanych lasów bukowych. Dużą popularnością cieszą się też punkty widokowe, z których można podziwiać niesamowitą panoramę. 

Woliński Park Narodowy
fot. Shutterstock

Na terenie parku warto zobaczyć m.in. Jezioro Turkusowe – powstałe wskutek stopniowego zalewania starego wyrobiska kredy. Dużą popularnością wśród odwiedzających cieszy się też Zagroda Pokazowa Żubrów powstała w 1976 roku.

Przeczytaj także:  Międzyzdroje: co warto zobaczyć? 8 największych atrakcji miasta

Ojcowski Park Narodowy

Choć jest najmniejszym parkiem narodowym w Polsce, kryje niesamowite bogactwo przyrodnicze i kulturowe. Miejsce to zachwyca ciekawymi formacjami skalnymi, jaskiniami oraz ruinami zamków. Dużym zainteresowaniem wśród turystów cieszy się Grota Łokietka – to tutaj według legendy przez sześć tygodni skrywał się przebywający na wygnaniu monarcha. Dla zwiedzających udostępniono część jaskini o długości 270 metrów – trasa obejmuje salę Rycerską oraz Sypialnianą.

Ojcowski-Park-Narodowy
fot. Shutterstock

Na mapie atrakcji Ojcowskiego Parku Narodowego warto wymienić Dolinę Prądnika. Tuż przed zamkiem w Pieskowej Skale wyróżnia się maczuga Herkulesa – słynna, wapienna skała o charakterystycznym kształcie. Zwiedzając teren parku, warto zatrzymać się też przy zamku w Ojcowie. Twierdza, obecnie w formie ruiny, została zbudowana przez Kazimierza Wielkiego w XIV wieku. Z jej murów roztaczają się niesamowite widoki na dolinę Prądnika. 

Przeczytaj także:  Jura Krakowsko-Częstochowska na weekend. Odkrywamy największe atrakcje

Słowiński Park Narodowy

Słowiński Park Narodowy został utworzony, aby chronić przyrodniczy skarb tego regionu – nadmorskie jeziora oraz ruchome wydmy włączone przez UNESCO do sieci rezerwatów biosfery. Bez wątpienia miejsce to zasłynęło za sprawą największych w środkowej Europie ruchomych wydm, które mogą osiągać wysokość nawet kilkudziesięciu metrów i potrafią przemieszczać się nawet o 10 metrów rocznie. 

Słowiński Park Narodowy
fot. Shutterstock

Obok wydm występują tu również torfowiska, jeziora (największe to jezioro Gardno i Łebsko) oraz lasy zasypywane przez piasek. Przez park przepływa również siedem rzek, co tworzy doskonałe warunki dla wodnego i błotnego ptactwa. 

Kampinoski Park Narodowy

To drugi co do wielkości park narodowy w Polsce i największy kompleks leśny w okolicach Warszawy (ok. 40 km na północny zachód). Puszcza Kampinoska zajmuje około 40 tys. ha – rozległe lasy i bory tworzą jeden z najlepszych terenów rekreacyjnych pod stolicą. Na obszarze parku wytyczono aż 350 km szlaków pieszych i 200 km szlaków rowerowych. 

Kampinoski Park Narodowy - Palmiry
fot. Marcin Morawski/East News/ na zdj. Palmiry

Miejsce to ma niezwykle urozmaicony krajobraz, choć w tutejszych lasach przeważa sosna nad drzewami liściastymi. Niektóre drzewa mają powyżej 200 lat i sięgają nawet 28 metrów wysokości! Zimą – na wybranych odcinkach – dostępne są również trasy narciarskie. Dla wygody turystów na obrzeżach puszczy przygotowano liczne parkingi samochodowe, pola wypoczynkowe oraz tereny biwakowe. 

Redakcja poleca

Wielkopolski Park Narodowy

Wielkopolski Park Narodowy, utworzony w 1957 roku, znajduje się zaledwie 20 km od Poznania. Na terenie parku utworzono 18 obszarów ochrony ścisłej o łącznej powierzchni niemal 260 ha. Chronią one rozmaite formy krajobrazu polodowcowego, najbardziej naturalne zbiorowiska roślinne, a także związane z nimi zwierzęta. W centralnej części Wielkopolskiego Parku Narodowego znajduje się Jezioro Góreckie – jedno z najpiękniejszych na tym obszarze.

Miejsce to jest niezwykle popularne, odwiedzane każdego roku przez niemal milion turystów. Przez teren Wielkopolskiego Parku Narodowego biegnie pięć dobrze oznakowanych szlaków turystycznych. Wyznaczono także siedem tras wycieczkowych, pozwalających na poznawanie nie tylko przyrodniczych walorów tego obszaru, ale również bogactw kulturowych.

ZOBACZ TAKŻE:

•  Puszcza Białowieska: zielony skarb Polski. Odkrywamy największe atrakcje i szlaki

•  Bory Tucholskie na weekend. Najpiękniejsze miejsca i szlaki

•  Gdzie na kajaki w Polsce? Oto 10 najpiękniejszych tras na spływy kajakowe

•  Rowerem po Polsce. 8 najciekawszych tras rowerowych

___

RadioZET.pl/NC