Obserwuj w Google News

Pięć lat z zakazem wejścia do samolotu. Pierwsza taka "czarna lista" pasażerów linii lotniczych

2 min. czytania
04.10.2022 09:32
Zareaguj Reakcja

Linie lotnicze KLM i Transavia stworzyły pierwszą na świecie, wspólną listę najbardziej uciążliwych pasażerów. Wpisane na nią osoby nie będą mogły przez pięć lat korzystać z usług obu przewoźników. Jak wyjaśniają przedstawiciele linii, taka "czarna lista" ma zapewnić bezpieczną podróż innym pasażerom. 

Lotnisko w Amsterdamie
fot. AA/ABACA/Abaca/East News

Na pokładach samolotów regularnie dochodzi do różnego rodzaju incydentów z udziałem pasażerów. Okazuje się, że spora część podróżujących boi się latać samolotem i dla dodania sobie odwagi pije alkohol, co nierzadko skutkuje awanturą w czasie lotu, a później koniecznością awaryjnego lądowania. Zdarzają się też tacy pasażerowie, którzy - mimo wyraźnego zakazu - decydują się zapalić papierosa w toalecie samolotu. Wszyscy ci najbardziej uciążliwi podróżni trafiają na "czarną listę" linii lotniczych, a to oznacza, że przez kilka lat obowiązuje ich zakaz lotów. 

Redakcja poleca

Pięć lat z zakazem lotów. Pierwsza taka "czarna lista" pasażerów lotniczych

Linie lotnicze KLM i Transavia w obliczu coraz większych problemów z podróżującymi postanowiły stworzyć wspólną listę najbardziej uciążliwych pasażerów. Obie firmy twierdzą, że są pierwszymi liniami lotniczymi na świecie, które wymieniają się informacjami o osobach, które sprawiają największe kłopoty na pokładzie. A takich jest całkiem sporo.

Portal NOS podaje, że w KLM notowanych jest miesięcznie średnio pięć przypadków wymagających interwencji personelu lub lotniskowej ochrony. W przypadku Transavii dochodzi do jednego zdarzenia w miesiącu.

Zobacz takżePasażer nie chciał dopłacać do bagażu. Nagranie z lotniska obiegło sieć [WIDEO]

– Ma to duży wpływ na pasażerów i naszych pracowników. Każda forma przemocy fizycznej wobec naszej załogi lub współpasażerów jest niedopuszczalna – powiedział Paul Terstegge z KLM, cytowany przez portal.

Firmy dzielą się szczegółami swoich list od zeszłego czwartku i zapewniają, że dzięki temu latanie stanie się bezpieczniejsze.

KLM to  holenderskie linie lotnicze, wchodzące w skład holdingu Air France-KLM. Transavia to należące do KLM tanie linie lotnicze.

Źródło: PAP (Andrzej Pawluszek)