Obserwuj w Google News

Planujesz wyjazd do tego kraju? Jest na liście "sponsorów terroryzmu", co może utrudnić przyszłe podróże

2 min. czytania
28.09.2022 12:36
Zareaguj Reakcja

Wyjazd na Kubę może znacząco utrudnić przyszłe podróże do USA. Stany Zjednoczone ponownie umieściły bowiem ten wyspiarski kraj na liście "sponsorów terroryzmu". To oznacza, że turyści, którzy odwiedzą lub odwiedzili w ostatnim czasie Kubę, nie skorzystają z bezwizowego programu wjazdu do USA – informuje portal Fly4free. 

Kuba
fot. Shutterstock

Przyłączenie Polski w 2019 roku do ruchu bezwizowego (Visa Waiver Program) znacząco ułatwiło podróże do Stanów Zjednoczonych. Obecnie nie trzeba przechodzić długiego i często uciążliwego procesu ubiegania się o wizę, zamiast tego obowiązuje nas rejestracja w elektronicznym systemie (ESTA).

Okazuje się, że jest grupa osób, która nie będzie mogła skorzystać z tej prostszej alternatywy (ESTA), by wjechać do USA. Chodzi o tych, którzy w ostatnim czasie podróżowali do krajów wpisanych na "listę wykluczeń". Znajduje się tam m.in. Iran, Syria, Korea Północna, a także – co może zaskoczyć wiele osób –  Kuba

Redakcja poleca

Kuba na liście "sponsorów terroryzmu".  Problemy z wjazdem do USA

Okazuję się, że Kuba wróciła niedawno na niechlubną listę krajów „sponsorujących terroryzm”. W efekcie tego podróżni, którzy odwiedzili Kubę od 21 stycznia 2021 roku, mogą spodziewać się, że ich wniosek o ESTĘ zostanie odrzucony.

– Jeśli okaże się, że podróżny odwiedził państwo oznaczone jako sponsor terroryzmu, nie jest już uprawniony do udziału w Programie Ruchu Bezwizowego i musi ubiegać się o wizę na wjazd do Stanów Zjednoczonych – podano na stronie US Customs and Border Protection.

Zobacz także:  USA: atrakcje, parki, zabytki. Co warto zobaczyć w Stanach Zjednoczonych? [Przewodnik]

To może nie spodobać się wielu turystom. Przypomnijmy, że ubieganie się o wizę do Stanów Zjednoczonych wymaga umawiania się na spotkanie z konsulem i ubiegania się o promesę wjazdową. Wiążę się to również z dodatkowymi kosztami. ESTA kosztuje 21 dolarów (ok. 100 złotych) i można ją zdobyć przez internet. Z kolei otrzymanie amerykańskiej wizy to już większy wydatek, a dokładniej 160 dolarów (788 złotych).

Portal Fly4free podkreśla, że planując podróż na Kubę, warto wziąć pod uwagę ewentualne problemy z przyszłymi podróżami do Stanów Zjednoczonych. 

Irak
5 Zobacz galerię
fot. Shutterstock