Na kilkudziesięciu plażach w Anglii pojawiły się ostrzeżenia. Miejsca te są zanieczyszczone

22.08.2022 11:05

Plażowicze i pływacy, którzy chcieli w ostatnich dniach skorzystać z uroków wybrzeża Wielkiej Brytanii, otrzymali niepokojące ostrzeżenia. W wielu regionach Anglii i Walii bowiem plaże i przybrzeżne wody są zanieczyszczone przez ścieki. Lokalne władze radzą trzymać się od takich miejsc z daleka.

Plaże w Anglii
fot. Shutterstock

Kilkadziesiąt plaż w Anglii oraz Walii zostało objętych ostrzeżeniami, które mogą zaniepokoić mieszkańców oraz turystów. Otóż w ostatnich dniach miejsca te zostały zanieczyszczone ściekami.

Występujące na południu Wielkiej Brytanii ulewne deszcze doprowadziły do tego, że jedna z firm wodociągowych podjęła decyzję o zrzuceniu odpadków do wody. W związku z tym plażowiczom i pływakom odradza się korzystania z licznych plaż znajdujących się w niektórych rejonach Anglii i Walii.

Zobacz także: Wybrano najczystsze kąpieliska w Europie. W tych krajach warto planować urlop [RANKING]

Plaże w Anglii i Walii zanieczyszczone. Wydano ostrzeżenia dla mieszkańców i turystów

Plaże w Anglii i Walii zostały zanieczyszczone ściekami po tym, jak jedna z firm wodociągowych przez ulewne deszcze postanowiła spuścić do wody nieczystości. Plażowicze i pływacy otrzymali ostrzeżenia od lokalnych władz, które jasno alarmują, aby trzymać się z daleka od kilkudziesięciu kąpielisk na południu Wielkiej Brytanii. W niektórych rejonach umieszczono znaki ostrzegające ludzi.

Grupa zajmująca się kampanią środowiskową Surfers Against Sewage (SAS) zebrała dane, z których wynika, że w wodach u wybrzeży Kornwalii, Cumbrii, Devon, Essex, Lancashire, Lincolnshire, Northumberland i Sussex doszło do zrzutu ścieków. Wpływ na to miały ostatnie burze i ulewy, które doprowadziły do tego, że przepustowość w wielu kanałach ściekowych osiągnęła maksimum i mogło tu dojść do przelania się nieczystości. Jeśli ścieki nie zostałyby spuszczone do rzek i mórz, wylałyby się na ulice.

Duża część Wielkiej Brytanii jest dotknięta suszą, a przez to ziemia stała się mniej zdolna do pochłaniania wody z ulew. Oznacza to tyle, że większe niż zwykle ilości docierają do kanałów odwadniających, co może powodować gwałtowne powodzie.

Agencja Środowiska opublikowała ostrzeżenia o zanieczyszczeniach, mówiąc, że opady i powodzie w ciągu ostatnich dwóch dni wpłynęły na jakość wody.

Przez cały sezon wakacyjny sporządzane są codzienne prognozy ryzyka zanieczyszczenia wód w wielu kąpieliskach, w których jakość wody może być niższa z powodu takich czynników, jak ulewne deszcze, wiatr lub przypływ. Kiedy prognozowana jest możliwość tymczasowego obniżenia jakości wody, wydajemy ostrzeżenie o ryzyku zanieczyszczenia i odradzamy kąpieli - powiedział rzecznik jednostki.

Niestety do takich sytuacji, w których ścieki zrzucane są do rzek i mórz, dochodzi w Wielkiej Brytanii regularnie.

Każdego roku śledzimy tysiące wycieków ścieków na niektórych z najbardziej lubianych plaż w Anglii i Walii. Firmy wodociągowe rutynowo wykorzystują nasze rzeki i plaże jako wysypisko, zagrażając środowisku i zdrowiu ludzi. W samym sezonie kąpielowym 2021 odnotowano prawie 3500 przypadków zanieczyszczenia wód ściekami. Southern Water znajduje się na szczycie tabeli brudnych plaż ze średnio 38 alertami o ściekach na plażach od maja do września 2021 r. - mówi Hugo Tagholm, szef Surfers Against Sewage.

Co o tym sądzicie?

Źródło: The Guardian

loader