,

Podróże po Unii Europejskiej będą łatwiejsze? KE chce ujednolicenia przepisów wjazdowych

24.02.2022 14:07

Podróżowanie po krajach Unii Europejskiej już wkrótce może być łatwiejsze. Już od 1 marca przepisy wjazdowe we wszystkich krajach należących do Wspólnoty mają zostać ujednolicone. Chodzi tu przede wszystkim o łagodniejsze zasady wjazdu dla osób zaszczepionych podróżujących spoza UE/Schengen. Jakie zmiany szykują się w najbliższym czasie?

Pasażerka na lotnisku
fot. Shutterstock

Chociaż władze poszczególnych krajów w Europie stopniowo znoszą restrykcje, w wielu przypadkach podróżujących wciąż obowiązuje wiele ograniczeń. Czasami nawet posiadanie certyfikatu covidowego potwierdzającego przyjęcie pełnego cyklu szczepień nie zwalnia z wykonania testu na obecność koronawirusa przed wjazdem. Problem pojawia się szczególnie podczas przyjazdu spoza krajów UE czy strefy Schengen. Komisja Europejska chce to zmienić i ułatwić przekraczanie granic. 

Komisja Europejska chce ujednolicić przepisy w UE

Komisja Europejska przekazała w raporcie, że chce ujednolicenia zasad podróżowania w dobie pandemii. Jakie konkretnie zmiany są planowane? Zgodnie z zapowiedziami do UE będą mogli wjechać bez żadnych dodatkowych restrykcji (np. wymogu przedstawiania negatywnego testu) wszyscy w pełni zaszczepieni podróżni – niezależnie z jakiego i do jakiego kraju się wybierają. Jest jednak warunek. Osoby wjeżdżające na teren UE muszą być zaszczepione szczepionkami z listy zaakceptowanej przez kraje UE. 

– Plany, które obejmą wszystkich podróżnych spoza Unii Europejskiej, mają na celu zakończenie mozaiki różnych przepisów stosowanych przez poszczególne kraje UE, która powoduje zamieszanie – przekazał portal Fly4free, cytując raport Komisji Europejskiej.

Podobne zasady będą obowiązywać dzieci od 8 roku życia. Tutaj należy podkreślić, że jeśli nie będą w pełni zaszczepione, muszą posiadać negatywny wynik testu na obecność koronawirusa.

Przypomnijmy, że podstawowy cykl szczepień jest akceptowany przez 270 dni (ok. 9 miesięcy) od daty ostatniego zaszczepienia przeciwko Covid-19. Termin ten można wydłużyć, przyjmując dawkę przypominającą. 

Nowe, ujednolicone zasady podróżowania mają zacząć obowiązywać od 1 marca. Jak zauważa portal Fly4free, podobnie jak w wielu innych przypadkach, raport Komisji Europejskiej jest jedynie zaleceniem. To oznacza, że kraje powinny dostosować się do ogłoszonych zasad, ale ostateczna decyzja leży w gestii władz poszczególnych państw. 

loader