Obserwuj w Google News

Podróże samolotem w Europie. Dokąd najchętniej lataliśmy latem 2021?

2 min. czytania
20.09.2021 13:29
Zareaguj Reakcja

Mimo pandemicznych obostrzeń i konieczności legitymowania się paszportem covidowym, coraz chętniej decydujemy się na podróżowanie po Europie. W sierpniu tego roku liczba lotów komercyjnych na naszym kontynencie wzrosła o 48 procent wobec zeszłego lata. Najlepszymi wynikami może pochwalić się Grecja – wynika z analizy Eurostatu.

Pokład samolotu
fot. Shutterstock

Tegoroczne wakacje chętniej spędzaliśmy za granicą. W porównaniu z rokiem ubiegłym znacząco poprawiły się wyniki, jeśli chodzi o zainteresowanie podróżami lotniczymi w Europie. Wciąż jest jednak daleko od wyników z 2019, czyli czasów przed pandemią. 

Ruch lotniczy w Europie. Grecja z najlepszym wynikiem

Jak wynika z analizy Eurostatu, w sierpniu 2021 roku liczba lotów komercyjnych w Europie wzrosła o 48 procent wobec zeszłego roku. Jeśli dane zestawić z analogicznym okresem z 2019 roku, okazuje się, że spadek wyniósł 31 procent. Najgorzej było w lutym tego roku, kiedy spadek wyniósł ponad 70 procent. Sytuacja związana z ruchem lotniczym w Europie zaczęła się poprawiać w maju, gdy wiele kierunków zaczęło się otwierać na turystów. 

Które kraje mogą pochwalić się najlepszymi wynikami? Grecja, Rumunia i Chorwacja zanotowały w sierpniu 2021 najniższe spadki w liczbie lotów komercyjnych w porównaniu z tym samym okresem w roku przed pandemią. 

Redakcja poleca

W przypadku Grecji to zaledwie 7-procentowy spadek, Rumunii – 18-procentowy, a Chorwacji – 22-procentowy. 

Na końcu zestawienia Eurostatu znalazła się Finlandia, która zanotowała wynik o 60 procent mniejszy niż w 2019 roku, następnie Irlandia – minus 55 procent, Słowenia – minus 54 procent i Słowacja – minus 52 procent.

Jak w tej analizie wypada Polska? Znalazła się na 13. miejscu ze spadkiem liczby lotów o niecałe 31 procent.

Źródło: Eurostat, Rp.pl