Obserwuj w Google News

Pomorskie: TOP 10 miejsc, które warto zobaczyć. Atrakcje, zabytki, przyroda

4 min. czytania
Aktualizacja 13.06.2022
23.06.2021 15:00
Zareaguj Reakcja

Województwo pomorskie jest jednym z piękniejszych regionów w Polsce. Znajdziemy tu Morze Bałtyckie, malownicze wzgórza, lasy, bory oraz setki rzek i jezior. Nie bez powodu Pomorze to ulubiony kierunek wakacyjny wśród podróżujących z dziećmi. Odkrywamy największe atrakcje województwa pomorskiego.

Gdansk
fot. Shutterstock

Województwo pomorskie, położone w północnej części kraju, jest rejonem pełnym atrakcji turystycznych. Trójmiasto, Kaszuby, Słowiński Park Narodowy, imponujący zamek w Malborku czy domek do góry nogami w Szymbarku – to początek atrakcji czekających na miejscu.

Redakcja poleca

Pomorskie - co zobaczyć? TOP 10 miejsc na Pomorzu

Wybieracie się na Pomorze i nie wiecie, co ciekawego można tu zobaczyć? Przygotowaliśmy dla was przewodnik po tym regionie. Województwo pomorskie oferuje wiele atrakcji, zabytków, a także nieocenioną przyrodę. Oto TOP 10 miejsc, które warto zobaczyć na Pomorzu:

1. Gdańsk: w stolicy regionu

Gdańsk, stolica regionu, niezmiennie pozostaje jednym z ulubionych miast na Pomorzu. Zachwyca majestatycznymi zabytkami, tętniącymi życiem uliczkami i niemal 100-letnią historią. Odwiedzając to miejsce, trzeba obowiązkowo zwiedzić starówkę Gdańska, przejść się wiecznie żywą ulicą Długą, zobaczyć słynną bramę „Żuraw” oraz odpocząć w Parku Oliwskim.

Ulica Mariacka - Gdańsk
fot. Shutterstock

Na miejscu znajdzie się też wiele atrakcji dla dzieci – Teatr Miniatura, Centrum Hewelianum czy Skimondo. Na fanów regionalnych specjałów czekają tutaj tradycyjne gdańskie ziemniaki, które można zjeść z różnymi dodatkami.

Zobacz także: Najczystsze i najbezpieczniejsze plaże w Polsce 2021. Które miejsca otrzymały "Błękitną Flagę"?

2. Słowiński Park Narodowy

Atrakcją tego parku są największe w środkowej Europie ruchome wydmy, które mogą osiągać wysokość nawet kilkudziesięciu metrów. Obok wydm występują tu torfowiska, jeziora oraz lasy zasypywane przez piasek. Ze względu na swoją atrakcyjność i różnorodność przyrodniczą Słowiński Park Narodowy został włączony przez UNESCO do sieci rezerwatów biosfery.

Słowiński Park Narodowy
fot. Shutterstock

Najlepiej wybrać się tu wcześnie rano, kiedy teren ten nie jest przepełniony turystami, a my możemy do woli cieszyć się niesamowitymi widokami i spokojem.

3. Zamek w Malborku: perła UNESCO

Symbolem Malborka jest zabytkowy zamek – jedna z najznakomitszych średniowiecznych fortec w Europie. Zamek w Malborku to imponujący, rozległy kompleks, który składa się łącznie z trzech zamków o łącznej powierzchni 210 tys. m2.

Malbork
fot. Pixabay

Przez 150 lat ta potężna twierdza była siedzibą zakonu krzyżackiego, a od 1997 roku widnieje na liście zabytków UNESCO. Obecnie zamek w Malborku udostępniony jest w postaci muzeum.

Redakcja poleca

4. Sopot: perła Bałtyku

Sopot, wciśnięty między Gdynię i Gdańsk, jest jednym z najmodniejszych miejsc na wypoczynek nad Morzem Bałtyckim. To 50-tysięczne letnisko uzyskało prawa miejskie ponad sto lat temu. Dziś stanowi jeden z ulubionych celów na krótkie lub dłuższe wypady, również wśród zagranicznych gości. To tutaj znajduje się najdłuższe drewniane molo w Europie oraz słynny już Krzywy Domek.

Plaża w Sopocie
fot. Shutterstock

Będąc w Sopocie, koniecznie trzeba przespacerować się ulicą Bohaterów Monte Casino - nazywaną Monciakiem - pełną urokliwych knajpek, restauracji i kawiarnianych ogródków. Wielbiciele wypoczynku na piasku mają do dyspozycji 4-kilometrową plażę ciągnącą się niedaleko centrum miasta.

5. Szymbark: dom do góry nogami

To urokliwa wieś kaszubska położona w samym sercu Kaszubskiego Parku Krajobrazowego. To idealny kierunek dla miłośników przyrody. Atrakcji turystycznych jest tutaj naprawdę wiele, a wszystkie w ramach Centrum Edukacji i Promocji Regionu. Zobaczymy Dom do góry nogami (symbol obalenia komunizmu), największy fortepian na świecie, Dom Sybiraka, bunkier z czasów II wojny światowej czy najdłuższą deskę świata wpisaną na listę rekordów Guinnessa.

6. Gdynia

Gdynia, położona nad Zatoką Gdańską, jeszcze sto lat temu była niewielką osadą rybacką. Dziś stanowi najnowocześniejsze i najmodniejsze miejsce w Trójmieście. Tym, co najbardziej przyciąga do Gdyni, jest największa w Polsce marina ze wspaniałymi jachtami oraz zabytkowe żaglowce uchodzące za najpiękniejsze w świecie.

Gdynia
fot. Shutterstock

Poszukujący spokojnego wypoczynku powinni wybrać się do Gdyni Orłowo, gdzie znajduje się piaszczysta plaża, malowniczy klif i promenada wypełniona knajpkami. Ze wznoszącej się nad miastem Kamiennej Góry roztacza się rozległy widok na okolicę.

7. Hel

To idealny kierunek dla wielbicieli aktywnego wypoczynku. Hel, podobnie jak cały Półwysep Helski, za sprawą swego położenia na cyplu i mocnych wiatrów, przyciąga przede wszystkim miłośników sportów wodnych – kite- i windsurferów. Ale nie tylko, bo długa piaszczysta plaża spodoba się z pewnością wielbicielom leniwego wypoczynku na piasku na długich spacerów brzegiem morza.

Wielbiciele zwiedzania powinni zobaczyć domki rybackie z końca XVIII wieku (ciągnące się przy ulicy Wiejskiej), Muzeum Obrony Wybrzeża oraz Kościół Św. Piotra i Pawła z XV wieku. Dla osób podróżujących z dziećmi ciekawym miejscem będzie fokarium w Helu.

8. Chojnice: główny ośrodek Borów Tucholskich

To ruchliwe, 40-tysięczne miasto jest największym ośrodkiem Borów Tucholskich. Właśnie tutaj rozpoczynają się Kaszuby. Założone w XIV wieku miasto należało niegdyś do zakonu krzyżackiego. O dawnej świetności Chojnic świadczy pięknie odnowiona starówka – wiele elewacji ozdobionych jest typowymi dla Kaszub ornamentami roślinnymi i aniołkami.

Chojnice
fot. Shutterstock

Gotyckie mury obronne, zachowane po zachodniej stronie starego miasta, przypominają o wielowiekowej historii.

Redakcja poleca

9. Wieżyca: z widokiem na Kaszuby

To najwyższe wzniesienie pasma Wzgórz Szymbarskich liczące 329 metrów. Warto udać się na to wzgórze, wędrując po Szwajcarii Kaszubskiej. Trasa na szczyt, wiodąca przez las bukowy, jest dobrze przygotowana i niezbyt stroma. Wierzchołek Wieżycy jest zalesiony, dlatego – aby podziwiać panoramę Kaszubskiego Parku Narodowego – trzeba wejść na 35-metrową wieżę widokową. Przydadzą się lornetka i aparat fotograficzny.

10. Kartuzy: w sercu Kaszub

Kartuzy to niewielkie, 17-tysięczne miasteczko wciśnięte między zalesione wzgórza i cztery jeziora. Położone w sercu Kaszub uznawane jest za jedno z najpiękniejszych miast w tym rejonie. Mnóstwo zieleni, urokliwe uliczki, ciekawa architektura z XIX i XX wieku tworzą niezwykły krajobraz tego miejsca.

Kartuzy
fot. Shutterstock

Najcenniejszym zabytkiem jest XIV-wieczny kościół pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny zakonu Kartuzów. Dach tej budowli przypomina trumnę, co ma nawiązywać do zakonnego wezwania zakonu – memento mori, czyli „pamiętaj o śmierci”.