Obserwuj w Google News

Portugalia – 8 powodów, dla których pokochasz ten kraj

Nina Czochara
6 min. czytania
12.09.2018 13:22
Zareaguj Reakcja

Romantyczne wybrzeże Algarve z kilometrami wspaniałych plaż. Przepiękne architektonicznie miasteczka z Porto i Sintą na czele. Barwna Lizbona, czyli stolica i serce Portugalii. Fantastyczne szlaki piesze. Niesamowita Madera, zwana wyspą wiecznej wiosny oraz archipelag zielonych Azorów. Portugalia to kraj, w którym bardzo łatwo można się zakochać. Oto 8 największych atrakcji tego miejsca. 

Portugalia - Porto
fot. Shutterstock

Portugalia to bez wątpienia jeden z najpiękniejszych krajów Europy, położony na samym jej krańcu. Łagodny klimat, przepiękne miasta i plaże, urzekające wyspy oraz nostalgiczne pieśni fado stanowią wizytówkę tego państwa. Jej wiele powodów, dla których warto odwiedzić i pokochać Portugalię. My wymieniamy 8 z nich.

1. Algarve i najpiękniejsze plaże w Europie

Algarve jest najbardziej wysuniętym na południe obszarem kontynentu i jednym z najbardziej nasłonecznionych obszarów Europy. W lecie temperatura powietrza sięga 30°C, a wody nawet 24°C! Od reszty kontynentu oddzielają Algarve góry, co spowodowało, że region ten zachował swoją odrębność pod względem wizualnym, architektonicznym, a także kulturowym. Szczególną sławą cieszy się część wybrzeża niedaleko miast Albufeira, Lagos i Portimao – w sezonie możemy tu jednak spotkać prawdziwe tłumy turystów. Ale najpiękniejsze oblicze portugalskiego wybrzeża to jasne plaże otoczone klifami oraz jaskinie i groty wyrzeźbione przez wodę w wapieniu.

Algarve
fot. Shutterstock

Portugalska kraina Algarve otrzymała trzykrotnie nagrodę Europe’s Leading Beach Destination, przyznawaną w prestiżowym konkursie World Travel Awards, co czyni ją najczęściej nagradzanym kierunkiem w tej kategorii. Wśród wartych zobaczenia plaż Algarve można wymienić Praia de Odeceixe oraz Arrifana w Costa Vicentina, 4-kilometrową Praia de Falesia w miejscowości Albufeira, Meia Praia w Lobos czy Praia da Marinha z charakterystycznymi łukami i grotami wydrążonymi w skale przez fale oceanu. Pięknych zatoczek i plaż jest tak wiele, że nie sposób wymienić wszystkich i wyróżnić te najpiękniejsze. Trzeba samemu wybrać swoje ulubione.

2. Lizbona, czyli stolica wyjątkowa

Lizbona to stolica i największe miasto Portugalii, malowniczo położone na siedmiu wzgórzach. Miejsce to przyciąga klasycystyczną architekturą, tętniącą życiem atmosferą i klimatycznymi uliczkami, po których przemierzają charakterystyczne, żółte tramwaje. To miasto, które potrafi zaskoczyć niemal na każdym kroku. Szerokie, reprezentacyjne ulice dzielnicy Baixa przechodzą w gęstwinę uliczek Bairro Alto. Koniecznie trzeba przespacerować się zabytkową Alfamą pełną tajemniczych zaułków i kamienic pokrytych biało-niebieskimi kaflami (azulejos).

Elevador de Santa Justa
fot. Shutterstock

Niezwykłym doświadczeniem widokowym będzie wjazd słynną, pionową windą Elevador de Santa Justa i podziwianie z samej góry niesamowitej panoramy. Lizbona to również zabytki. Nie można pominąć widniejącego na liście UNESCO klasztoru Hieronimitów, XII-wiecznej katedry Sé oraz Wieży Belém będącej wizytówką i symbolem potęgi miasta.

3. Architektoniczne perły i miasta Portugalii

Portugalia słynie też z przepięknych miasteczek. Na początek  Sintra, czyli miasto jak z bajki. Położone pośród wzgórz porośniętych bujnymi drzewami, często spowite mgłą, jest miejscem z prawdziwie baśniową scenerią. Nic dziwnego, że właśnie w Sintrze – w romantycznym Pałacu Narodowym – Hans Christian Andersen pisał swoje baśnie. Krajobraz kulturowy miasta został wpisany na listę UNESCO.

Sintra
fot. Shutterstock

W Portugalii można odnaleźć też włoski klimat. Na przykład w Aveiro nazywanym „portugalską Wenecją”. W średniowieczu jeden z największych portów w kraju, obecnie spokojne miasteczko poprzecinane labiryntem kanałów Aveiro. Warto wybrać się na wodną wyprawę tradycyjnymi łodziami rybackimi (moliceiros) i podziwiać z perspektywy wody niezwykłą architekturę miasta pełną rybackich domków wyłożonych ceramicznymi, charakterystycznymi dla tego kraju płytkami azulejos.

Koniecznie w gronie najpiękniejszych trzeba umiejscowić  Porto, miasto na północy Portugalii. Trudno się oprzeć urokowi tysięcy kolorowych kamieniczek piętrzących się na okolicznych wzgórzach. Warto przespacerować się po wąskich, klimatycznych uliczkach prowadzących (pod górę) do wielu turystycznych atrakcji. 

Porto
fot. Shutterstock

Niezwykle ciekawie prezentuje się też Coimbra, określana czasem „miastem młodych”. Właśnie tu znajduje się jedna z najbardziej cenionych i najstarszych wciąż działających uczelni na świecie, która liczy ponad 720 lat. To Uniwersytet w Coimbrze figurujący na liście UNESCO. Miasto stale tętniące życiem w kawiarniach, knajpach i na schodach, gdzie bez przerwy wysiadują studenci.

4. Wino i zielone krajobrazy Doliny Douro

Dolina Douro, rozciągająca się północno-wschodniej części Portugalii, zachwyci wszystkich smakoszy wina i amatorów fotografii. Niesamowicie zielone krajobrazy znajdziemy we wschodniej części doliny, za Peso da Régua. Nie sposób pominąć widoku ciągnących się kilometrami pagórków porośniętych winnicami, z wielkimi oznaczeniami nazw winiarni. Tradycja produkcji wina sięga tu przynajmniej czasów rzymskich. Był to pierwszy na świecie region winiarski (wyznaczony w 1756 roku) o określonych granicach i klasyfikacji winnic. Jego wartość i piękno doceniło samo UNESCO, wpisując ten obszar na listę światowego dziedzictwa.

Dolina Douro
fot. Fotolia

To właśnie w dolinie rzeki Douro wytwarza się tradycyjne, słynne już porto, czyli mocne wino z dodatkiem spirytusu winnego. Grona pochodzące z krzewów zbiera się i przerabia na trunek w leżących w górnym biegu rzeki przetwórniach, ale samo wino dojrzewa już w mieście Vila Nova de Gaia. Gama tego szlachetnego trunku jest bardzo szeroka: od młodego, owocowego ruby, przez minimum trzyletnie tawny, po pełne soczystego owocu i wymagające wielu lat dojrzewania w butelce porto rocznikowe – vintage. Niezwykle rzadko można spotkać białe porto – jeśli jednak się uda, warto go spróbować.

5. Rota Vicentina: fantastyczne szlaki piesze

To właśnie Portugalia szczyci się jednym z najpiękniejszych szlaków wędrownych w Europie. Na uwagę zasługuje Rota Vicentina – sieć pieszych szklaków turystycznych w zachodniej i południowej części kraju. Szlak ten został wyróżniony europejskim certyfikatem jakości „Leading Quality Trails – Best of Europe”. Na zwycięstwo tego właśnie miejsca wpłynęło m.in. piękno krajobrazu, bezpieczeństwo, jakość oznakowania szlaku czy dostęp do infrastruktury turystycznej.

Rota Vincentina
fot. Shutterstock

Cała sieć Rota Vicentina obejmuje 400 km oznakowanych tras, ciągnących się od Santiago do Cacém na zachodzie kraju aż do Przylądka Św. Wincentego na południowo-zachodnim wybrzeżu. Szlaki wiodą przez portugalskie wioski, wzdłuż wybrzeża Atlantyku – przez plaże i klify oraz przez zielone rejony dzikiego wybrzeża Alentejo. To wymarzone miejsce dla wielbicieli zapierających dech w piersiach widoków!

6. Madera, czyli wyspa wiecznej wiosny

Mówiąc o Portugalii, nie sposób pominąć Madery nazywanej ze względu na swój łagodny klimat „wyspą wiecznej wiosny”. Miejsce to jest niesamowicie zróżnicowane krajobrazowo. Rozległe zielone doliny występują tu na przemian z bujnymi lasami, tarasowo ukształtowanymi polami oraz romantycznym, skalistym wybrzeżem. Znajdziemy tu też góry, morze, naturalnie baseny i tętniącą życiem stolicę – Funchal.

Madera
fot. Shutterstock

To miejsce idealne dla wielbicieli fantastycznych widoków. Nie sposób pominąć słynnej Doliny Zakonnic, do której prowadzi droga pełna serpentyn czy też przeszklonego tarasu widokowego (a jednocześnie najwyższego klifu w Europie) Cabo Girão, skąd roztaczają się nieziemskie widoki. Wielbiciele wędrówek muszą koniecznie skorzystać z lewad (czyli kanałów), wzdłuż których wytyczono trasy trekkingowe. Miłośnicy atrakcji nietypowych mogą skusić się na przejazd wiklinowymi sankami po asfalcie. Zresztą już samo lądowanie na lotnisku Madery – jednym z najniebezpieczniejszych na świecie – jest naprawdę emocjonującą atrakcją. 

7. Azory: archipelag piękna

Portugalia to również Azory, czyli archipelag dziewięciu wysp zagubionych na Atlantyku. To wymarzone miejsce dla miłośników ciszy, kontaktu z naturą i… fantastycznych owoców. Nie każdy wie, że właśnie tutaj można spróbować najsmaczniejszych ananasów. Owoce wyrastają tu na krzaczkach w cieplarniach wzniesionych z drewna i szkła. Nie zawiodą się też wielbiciele herbaty. Na São Miguel, największej wyspie Azorów, do dziś zachowały się dwie manufaktury, wokół których znajdują się jedyne w Europie plantacje herbaty.

Azory
fot. Shutterstock

Azory słyną też jako „najbardziej zielone miejsce na świecie”. I sporo w tym prawdy. Portugalski archipelag otrzymał nawet nagrodę Platinum Quality Coast Award od organizacji zajmującej się ochroną przyrody, mórz i wybrzeży w Europie. Nic dziwnego, wyspy są niezwykle piękne, dzikie i naturalne – zaledwie 5 proc. powierzchni jest zurbanizowane. W krajobrazie Azorów znajdziemy urocze, niewielkie plaże, strome urwiska, piękne jeziora w kraterach i gorące źródła.

8. Fado, czyli muzyka

Portugalia to nie tylko plaże, miasteczka i wino, ale również muzyka. Tradycyjna pieśń fado jest nieodłącznym elementem portugalskiej kultury i tożsamości. W 2011 roku organizacja UNESCO wpisała nawet portugalskie fado na Listę Dziedzictwa Niematerialnego. Niezwykle ważne dla zrozumienia tej muzyki jest słowo saudade, czyli tęsknota, która pobrzmiewa w utworach. Te nostalgiczne pieśni opowiadają o nieszczęśliwej miłości, bólu rozstania i przeznaczeniu. Wykonywane są zawsze przy akompaniamencie dwóch gitar.

Fado jest mocno związane z Lizboną, która uznawana jest za kolebkę tego stylu muzycznego. Najwięcej klubów fado (casa do fado) mieści się w tutejszych dzielnicach Alfama i Bairro Alto. Warto odwiedzić również Muzeum Fado poświęcone historii tej pieśni (od jego powstania aż po czasy współczesne), gitarze portugalskiej oraz czołowym wykonawcom tego stylu muzycznego.

Przeczytaj także: 

•  Barcelona: 10 rzeczy, które musisz zrobić w tym mieście!

  Costa del Sol – słoneczna perła Andaluzji

___

RadioZET.pl/NC