Obserwuj w Google News

Portugalia zmienia zasady wjazdy. Znosi wszystkie restrykcje dla podróżnych

2 min. czytania
04.07.2022 11:15
Zareaguj Reakcja

Władze Portugalii poinformowały, że zmieniają zasady wjazdu do kraju. Wraz z początkiem lipca tamtejszy rząd zlikwidował wszystkie obostrzenia nałożone na podróżnych w związku z pandemia koronawirusa.

Portugalia zmienia zasady wjazdy. Znosi wszystkie restrykcje dla podróżnych
fot. SHUTTERSTOCK

Coraz więcej krajów w Europie znosi wszystkie restrykcje wjazdowe, a co za tym idzie - podróżowanie powoli wraca do znanej nam sprzed pandemii normalności. Na zlikwidowanie obostrzeń wprowadzonych w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się COVID-19 zdecydowały się już m.in. takie państwa jak Serbia, Niemcy, Szwajcaria, Gruzja czy Hiszpania. Ostatnio w ich ślady poszedł kolejny europejski kraj - tym razem Portugalia.

Zobacz także:  Polacy zastąpili Rosjan. Turyści z naszego kraju tłumnie odwiedzają ten wakacyjny kierunek

Portugalia znosi wszystkie restrykcje wjazdowe

Na przełomie maja i czerwca ten popularny wakacyjnie kraj zmagał się z podwariantem Omikronu, BA.5 i notował najwyższy współczynnik nowych zachorowań w Europie. W związku z tym władze  Portugalii informowały, że na razie nie planują rezygnować z restrykcji pandemicznych. To się jednak szybko zmieniło, bo wraz z 1 lipca tamtejszy rząd postanowił znieść wszystkie obostrzenia nałożone na podróżnych.

Redakcja poleca

Osoby, które chcą odwiedzić ten europejski kraj, nie muszą już przedstawiać zaświadczenia o przyjęciu szczepionki przeciwko COVID-19 lub przejściu infekcji ani okazywać negatywnego wyniku testu. Wszyscy turyści mogą więc swobodnie przekraczać portugalską granicę.

1 lipca 2022 r. weszło w życie rozporządzenie 8022-D/2022 znoszące wprowadzone rozporządzeniem 4829-A/2022 restrykcje dot. wjazdu na terytorium Portugalii kontynentalnej - czytamy na stronie gov.pl.

Nadal w mocy pozostają jednak niektóre restrykcje krajowe. W dalszym ciągu istnieje obowiązek noszenia masek ochronnych w środkach transportu publicznego i taksówkach, a także w domach opieki oraz placówkach zdrowia. 

Madera i Azory - nowe zasady wjazdu

Władze zniosły też wszystkie restrykcje nałożone na turystów podróżujących na terytorium Regionu Autonomicznego Madery. Obostrzenia zostały jednak utrzymane na Azorach.

Zobacz także:  Wakacje 2022 bez restrykcji. Do których krajów wjedziemy bez szczepienia i testu? [LISTA]

Nadal cudzoziemcy przy wjeździe na terytorium Regionu Autonomicznego Azorów muszą przedstawiać zaświadczenie o przyjęciu szczepionki lub przejściu COVID-19 albo okazać negatywny wynik testu. Badaniu w kierunku koronawirusa trzeba poddać się w ciągu 72 godzin przed wejściem na pokład samolotu (w przypadku testów PCR) bądź w ciągu 48 godzin przed rozpoczęciem podróży (w przypadku testów antygenowych). Zwolnione z obowiązku okazania powyższych dokumentów są dzieci, które nie ukończyły 12 lat.

RadioZET.pl/gov.pl/visitportugal.com