,

Potężna trąba wodna pojawiła się u wybrzeży Kuby. Do sieci trafiło nagranie [WIDEO]

11.02.2022 09:17

Na Kubie zaobserwowano niepokojące i rzadko pojawiające się zjawisko. U wybrzeży wyspy uformowała się trąba wodna, która po dotarciu na ląd spowodowała ogromne spustoszenie. Potężny, wirujący lej udało się uwiecznić na nagraniach. 

Trąba wodna
fot. Shutterstock/Zdj. ilustracyjne

Ogromna trąba wodna pojawiła się w środę (9 lutego) w pobliżu nadmorskiego miasteczka Guanabo na Kubie. Niebezpiecznemu zjawisku towarzyszyły silne porywy wiatru, które wyrwały drzewa z korzeniami. Mieszkańcy miasteczka zostali pozbawieni energii elektrycznej. 

Kuba. Ogromna trąba wodna u wybrzeży wyspy [WIDEO]

Wodne tornado, które uformowało się u wybrzeży kubańskiego miasteczka, dotarło na ląd. Wiatr był tak silny, że wyrywał drzewa z korzeniami. Mieszkańcy przyznali, że zjawisko było przerażające i imponujące jednocześnie.

– Niebo było ciemne, jedna chmura wirowała wokół drugiej. To było imponujące. Wciąż trzęsę się ze strachu – powiedziała Mayelin Leyva, jedna z mieszkanek.

W sieci pojawiły się nagrania osób, które były świadkami wirującego nad powierzchnią wody tornada. 

Zobacz także: Atak zimy i śnieżne tornado w Grecji. U wybrzeży jednej z wysp zarejestrowano niezwykłe zjawisko [WIDEO]

Jak powstaje trąba wodna?

Trąba wodna to rodzaj trąby powietrznej (tornada), która powstaje nad powierzchnią zbiorników wodnych takich jak ocean, morze lub jezioro. Najczęściej przybiera kształt wąskiego lejka wyrastającego z podstawy chmury i wydłużającego się w kierunku powierzchni akwenu. 

To zjawisko krótkotrwałe, słabsze od tornada tworzącego się nad lądem, jednak i ono potrafi okazać się bardzo groźne. Do zejścia na ląd dochodzi rzadko.

Trąby wodne mogą okazać się bardzo niebezpieczne dla osób znajdujących się w wodzie lub nad jej powierzchnią, jak np. paralotniarze czy załogi małych samolotów. 

loader

Źródło: Reuters, TVN Meteo