,

Potężna trąba wodna wirowała nad Morzem Śródziemnym. Do sieci trafiły nagrania

19.10.2022 09:10

U wybrzeży Cypru niedaleko popularnej turystycznie miejscowości Ajia Napa utworzyła się potężna trąba wodna. Wirujący nad Morzem Śródziemnym słup wody przesunął się w stronę plaży i zmiótł stojące leżaki. Ten niecodzienny widok udało się uwiecznić na nagraniach. 

Trąba wodna
fot. Shutterstock/Zdj. ilustracyjne

To groźnie wyglądające zjawisko uformowało się u wybrzeży Cypru w poniedziałek po południu (17 października). Jak przekazali funkcjonariusze policji z Ajia Napa, tornado na szczęście nie spowodowało żadnych poważnych szkód w okolicy. Chociaż trąby wodne nie są rzadkim zjawiskiem, to potrafią wywołać spore zamieszanie. 

Cypr. Trąba wodna nad Morzem Śródziemnym [WIDEO]

Do sieci trafiły nagrania ukazujące tornado wodne, które utworzyło się w czasie burzowej pogody w pobliżu popularnego turystycznie miasta na Cyprze.

Jak można zobaczyć na opublikowanych filmikach, wielki słup wody wiruje na morzu, zmierzając w stronę lądu. Po tym, jak dociera do plaży, przesuwa stojące na piasku leżaki. Trzeba przyznać, że to zjawisko prezentowało się spektakularne i jednocześnie przerażająco. Na szczęście trąba wodna nie spowodowała żadnych większych szkód w okolicy. 

Na początku tygodnia na Cyprze obowiązywał alert pogodowy związany z burzami i silnymi opadami deszczu. Ze względu na silne ulewy i słabą widoczność w rejonie lotniska w Larnace pięć lotów zostało opóźnionych.  

Trąba wodna. Jak powstaje to zjawisko?

Trąba wodna to rodzaj trąby powietrznej występujący nad powierzchnią wody. Zjawisko to tworzy się dość często i z reguły rozprasza się w momencie, kiedy dochodzi do lądu.

Tornado wodne formuje się, gdy nad stosunkowo ciepłym zbiornikiem wodnym przemieszczają się chłodniejsze masy powietrza. Różnica temperatury powoduje, że zaczyna się ono ogrzewać i unosić, w wyniku czego może powstać chmurzasty wir w kształcie leja. Trąby wodne są w dużym stopniu przezroczyste, a w początkowych fazach można je rozpoznać dzięki śladowi, jaki pozostawiają na powierzchni wody.

Źródło: cypr24.eu, TVN Meteo

Najbardziej niebezpieczne wulkany
8 Zobacz galerię
fot. Shutterstock