,

Potężne tornado nawiedziło jeden z regionów Niemiec. Wiatr przewracał auta i pozrywał dachy [WIDEO]

18.08.2021 09:14

W ostatnich dniach przez gminę Grossheide w regionie Fryzja Wschodnia w Niemczech przeszła potężna trąba powietrzna. Szacuje się, że miała ona nawet 100 m średnicy. Żywioł zniszczył wiele obiektów mieszkalnych i uszkodził samochody. W internecie pojawiły się nagrania, które pokazują skalę zjawiska.

Tornado
fot. Shutterstock

16 sierpnia przez niemiecką Fryzję Wschodnią przetoczyło się niebezpieczne tornado. Trąba powietrzna przeszła między innymi przez gminę Grossheide i okolice, gdzie wyrządziła wiele szkód. Mówi się o przynajmniej 50 uszkodzonych domach, wielu powalonych drzewach i zniszczonych samochodach.

Do sieci trafiły nagrania, które pokazują wielkość trąby powietrznej. Jej średnicę oszacowano na nawet 100 m. Rzecznik prasowy lokalnej straży pożarnej, która pomaga w usuwaniu szkód spowodowanych pojawieniem się żywiołu, przyznał, że nigdy wcześniej w tym rejonie czegoś takiego nie zarejestrowano.

Potężne tornado nawiedziło jeden z regionów Niemiec. Wiatr przewracał auta i pozrywał dachy

W poniedziałek 16 sierpnia na północy Niemiec zrodziło się tornado. Przez cały dzień w rejonie tym pojawiały się ciemnogranatowe burzowe chmury, ale w pewnym momencie jedna z nich zamieniła się w szary i bardzo szeroki lej, który zaczął siać pustoszenie we Fryzji Wschodniej.

Tornado przeszło przez gminę Grossheide i spowodowało wiele zniszczeń. Wiejący z prędkością od 180 do 250 km/h wiatr zniszczył kilkadziesiąt budynków mieszkalnych - z kilku z nich niemal nic nie zostało.

Zjawisko doprowadziło do połamania wielu drzew i poprzewracało samochody. Ponadto pozrywane zostały linie energetyczne, przez co wielu obywateli zostało bez prądu. Na szczęście nie pojawiły się do tej pory żadne informacje o ofiarach żywiołu.

Rzecznik lokalnej straży pożarnej, która usuwa skutki zdarzenia, przyznał, że do tej pory czegoś takiego w tym regionie nie było.

To był kompletny chaos - dodał mężczyzna w rozmowie z niemieckimi mediami.

Do sieci trafiły nagrania ukazujące skalę zjawiska. Sami zobaczcie, z czym ostatnio zmagali się mieszkańcy Niemiec.

Źródło: Twitter, Youtube

loader