Obserwuj w Google News

Powietrze w Katmandu najbardziej zanieczyszczone na świecie. Przerażające zdjęcia

2 min. czytania
07.01.2021 11:43
Zareaguj Reakcja

Powietrze w stolicy Nepalu Katmandu było we wtorek 5 stycznia 2021, drugi dzień z rzędu, najbardziej zanieczyszczone na świecie. "Chciałem rano pobiegać, ale zwyczajnie zacząłem się dusić. Dawno czegoś takiego tutaj nie widziałem"mówi PAP Anup Shrestha z Tokha. Do sieci trafiły wstrząsające zdjęcia.

Powietrze w Katmandu najbardziej zanieczyszczone na świecie. Przerażające zdjęcie
fot. SHUTTERSTOCK

Katmandu to stolica Nepalu, położona w środkowej części kraju, w Dolinie Katmandu. Miasto jest głównym ośrodkiem przemysłowym w kraju - najważniejsze to przemysł włókienniczy, spożywczy, drzewny, materiałów budowlanych i obuwniczy. Katmandu znane jest także ze znajdujących się tam hinduistycznych i buddyjskich świątyń. 

Mount Everest rośnie? Najwyższa góra świata ma o prawie metr więcej niż wcześniej zakładano

Powietrze w stolicy Nepalu najbardziej zanieczyszczone na świecie

Wskaźnik zanieczyszczenia AQI, który w czasie rzeczywistym gromadzi dla całego świata platforma IQAir, w Katmandu osiągnął w poniedziałek wartość 610, a we wtorek 440. Średnia dzienna z tych dni wyniosła odpowiednio 388 i 364, co oznacza poziom niebezpieczny dla zdrowia. Katmandu miało najbardziej zanieczyszczone powietrze na świecie.

Dziennik "The Kathmandu Post" przypomina, że według nepalskich przepisów, kiedy wskaźnik AQI przekracza poziom 300, władze powinny ogłosić stan zagrożenia zdrowia publicznego. Mieszkańcy powinni unikać wychodzenia na zewnątrz bez masek i zamykać okna.

Póki co nie rozważaliśmy wprowadzenia zagrożenia stanu zdrowia publicznego, ponieważ większość szkół jest zamknięta,  zamknięte pozostają też fabryki cegieł - tłumaczył w gazecie Indu Bikram Joshi, zastępca dyrektora generalnego w departamencie środowiska nepalskiego ministerstwie lasów i środowiska naturalnego.

Ekspert zajmujący się zanieczyszczeniem powietrza w Azji Południowej dr Aranico Pandey tłumaczy PAP, że klimat i ukształtowanie doliny Katmandu spowalniają w zimie cyrkulację powietrza.

Przy niskich temperaturach nad miastem wisi wtedy gęsty koc smogu - mówi PAP znany działacz ochrony środowiska w nepalskiej stolicy Bhushan Tuladhar. Jeśli jeszcze do tego dodamy spaliny samochodów stojących w ogromnych korkach i palenie śmieci na każdym kroku, to mamy gotowy przepis na kryzys zdrowia publicznego - przestrzega.

Do fatalnego stanu powietrza przyczynia się palenie śmieci, za które w Nepalu grożą grzywny. To smutne, ale nawet policja w mojej okolicy ignoruje problem. Raz, wcześnie rano, poszłam ze skargą na posterunek, bo obok unosił się gęsty dym z ogniska, gdzie palono plastik. Ale policjanci nie zareagowali - opowiada PAP Shreeja Karki z dzielnicy Tokha.

Jeśli nic się nie zmieni, to rząd wprowadzi ograniczenia dla samochodów według systemu parzystych i nieparzystych rejestracji - powiedział dziennikowi "Republica" Prakash Lamsal z ministerstwa środowiska.

Wstrząsające zdjęcia z Katmandu

Cały poniedziałek i wtorek nad miastem wisiała gęsta mgła i smog - mówi PAP Anup Shrestha z Tokha, północnej części Katmandu. Chciałem rano pobiegać, ale zwyczajnie zacząłem się dusić. Dawno czegoś takiego tutaj nie widziałem - podkreśla.

Do sieci trafiły przerażające zdjęcia ze stolicy Nepalu Katmandu, na których widać zanieczyszczone powietrze.

Za złym stanem powietrza stoją geografia, klimat, publiczne spalanie śmieci i zbyt duża liczba samochodów.

RadioZET.pl/z Katmandu Paweł Skawiński (PAP)