,

Powstała najbardziej stroma kolejka w Europie

Nina Czochara
28.11.2017 11:32

Już niedługo o szwajcarskim ośrodku Stoos będzie głośno. 17 grudnia zostanie tam otwarta najbardziej stroma kolejka w Europie. Maksymalne nachylenie terenu, po którym będzie wjeżdżać kolejka, ma wynosić prawie 48 stopni. Kto jest chętny, aby się przejechać?

Powstała najbardziej stroma kolejka w Europie
fot. YouTube

Nowoczesna kolejka szynowo-linowa Schwyz-Stoos będzie pokonywała 744-metrową różnicę wysokości w 4 minuty. Maksymalne nachylenie na całej trasie ma wynosić 110 proc. (48 stopni), co uczyni z tej atrakcji najbardziej stromą kolejkę w Europie i drugą na świecie (zaraz po Katoomba Scenic Railway w Australii).

Turystów będą przewozić dwa wagoniki, z czterema cylindrycznymi kabinami, w których zmieści się łącznie 136 osób. Aby zapewnić wygodę pasażerom, w kolejce zamontowano specjalny system, dzięki któremu podłoga, niezależnie od kąta nachylenia trasy, będzie ustawiać się w poziomie.

Zaplanowano 28 kursów dziennie. Kolejka będzie regularnie przewozić turystów od 17 grudnia w godz. 7.00-21.00. Początek 1547-metrowej trasy ma znajdować się w pobliżu miejscowości Schwyz (562 m n.p.m.) i kończyć się w centrum Stoos (1306 m n.p.m.).

Szwajcarska wioska Stoos położona jest ok. 50 km na południe od Zurychu, na wysokości 1305 m n.p.m. Na co dzień zamieszkałe ją ok. 100 osób. Miejscowość słynie przede wszystkim z terenów narciarskich – do dyspozycji jest ok. 35 km tras o różnym poziomie trudności, wyciągi i wioska do najmłodszych. Po Stoos nie można poruszać się samochodem. Dotarcie do ośrodka możliwe jest kolejką linową z Morschach.

___

RadioZET.pl/CN