Obserwuj w Google News

Ogromne pożary w Hiszpanii, Portugalii i Chorwacji. Turyści musieli uciekać przed żywiołem

2 min. czytania
18.07.2022 09:44
Zareaguj Reakcja

Południe i zachód Europy znajdują się pod wpływem intensywnej fali upałów, która przyniosła ze sobą gigantyczne pożary. Ogień szaleje w wielu popularnych turystycznie regionach w Hiszpanii, Portugalii, Chorwacji czy Francji. Setki mieszkańców i turystów musiało uciekać przed niebezpiecznym żywiołem.

Pożary w Hiszpanii
fot. PAP/EPA/Daniel Perez

Rok 2022 jest szczególnie niebezpieczny pod względem pożarów, do których przyczyniają się susza i rekordowa fala upałów w południowej i zachodniej Europie. Niebezpieczny ogień pojawił się w kilku europejskich krajach, zagrażając wioskom i zakłócając wakacje turystom. Setki osób zostało ewakuowanych ze swoich domów czy kempingów we Francji, Hiszpanii, Portugalii i Chorwacji. 

Redakcja poleca

Hiszpania i Portugalia walczy z ogniem

Portugalia i Hiszpania, które zmagają się z ekstremalnymi upałami, od wielu dni walczą z potężnymi pożarami. Rząd Portugalii ogłosił stan podwyższonej gotowości w związku z wysoką temperaturą i szalejącym ogniem. Z 17 pożarami w tym kraju walczyło w piątek ponad 1000 strażaków.

W tym samym czasie w Hiszpanii doliczono się kilkunastu pożarów w przyrodzie. Żywioł w części Estremadury, która graniczy z Portugalią, oraz w centralnym regionie Kastylia i Leon, zmusiły do ewakuacji w nocy z czwartku na piątek mieszkańców czterech kolejnych miejscowości. W części Katalonii władze zakazały biwakowania i uprawiania sportu. Ponad dwa tysiące osób ewakuowano też z kilku miast w prowincji Malaga.

Najbardziej doświadczonymi przez żywioł wspólnotami autonomicznymi Hiszpanii są Galicja, Kastylia i Leon, Estremadura oraz Andaluzja.

Setki ewakuowanych osób we Francji

Z pożarami walczy także Francja. Od zeszłego tygodnia ogień pojawił się w wielu miejscach na południu kraju, w tym w okolicach miasta Landiras oraz w pobliżu plaży "Dune du Pilat" w pobliżu zatoki Arcachon, nad którą wznosiły się ciężkie chmury ciemnego dymu. Spłonęło tam ponad 7 tysięcy hektarów ziemi, a władze ostrzegają, że sytuacja nadal nie jest opanowana.

Z powodu rozprzestrzeniającego się ognia konieczna była ewakuacja mieszkańców i turystów. Z tylko jednego francuskiego regionu (Żyronda) w ciągu kilku ostatnich dni swoje posiadłości musiało opuścić ponad 11 tysięcy osób.

Pożary w Chorwacji

Pożary nie oszczędzają również Chorwacji. Żywioł sieje spustoszenie w popularnych wśród turystów miejscach. Chorwackie Stowarzyszenie Straży Pożarnych poinformowało w minionym tygodniu o wybuchu trzech pożarów w Dalmacji - jednego w powiecie Zadar i dwóch w powiecie Szibenik-Knin. Ogień strawił około 20 domów w Szybeniku.

Lokalne władze wydały już apel do obywateli i gości, aby zachowali szczególną ostrożność ze względu na wyjątkowo niesprzyjające warunki pogodowe, w tym bardzo wysokie ryzyko wybuchu pożarów lasów na niemal całym obszarze Chorwacji. Wielu mieszkańców oraz turystów przebywających na wakacjach w regionach trawionych przez ogień zostało ewakuowanych.

Źródło: PAP, TVN Meteo, Wprost

Najbardziej niebezpieczne wulkany
8 Zobacz galerię
fot. Shutterstock