Obserwuj w Google News

Rafa koralowa zmniejszyła swoją powierzchnię aż o połowę. Proces ten będzie nadal postępował

2 min. czytania
21.09.2021 14:57
Zareaguj Reakcja

W ostatnich dniach opublikowano badania, z których wynika, że rafa koralowa od lat 50. XX wieku zmniejszyła swoją powierzchnię aż o połowę. Niestety specjaliści nie mają dla nas dobrych wiadomości, gdyż twierdzą, że tendencja ta nadal będzie się utrzymywać. Zmieniający się klimat może doprowadzić do jej całkowitego zniknięcia.

Rafa koralowa
fot. Shutterstock

17 września w czasopiśmie "One Earth" opublikowano zatrważające wyniki badań. Naukowcy, którzy przyglądali się przez ostatnie dekady zmianom dotyczącym rafy koralowej, nie mają wątpliwości - zmniejszyła ona swoją powierzchnię o połowę. Proces ten zaobserwowano już w latach 50. XX wieku. I wygląda na to, że wciąż będzie postępował.

Rafa koralowa kurczy się w wyniku zanieczyszczenia wody, łowienia zbyt dużej liczby ryb, a także przez zmiany klimatu. Trudno w to uwierzyć, ale przez ostatnie kilkadziesiąt lat ubyło jej aż o połowę.

Redakcja poleca

Rafa koralowa zmniejszyła swoją powierzchnię aż o połowę. Proces ten będzie nadal postępował

W ostatnim czasie obserwujemy na całym świecie coraz wyższą temperaturę powietrza i wody, wzmożone topnienie lodowców, wycinkę drzew na masową skalę czy pojawianie się ekstremalnych zjawisk pogodowych w miejscach, w których do tej pory nie występowały. Tak właśnie zmienia się klimat na Ziemi, co ma fatalne konsekwencje nie tylko dla człowieka, ale też dla innych gatunków zwierząt i roślin.

Przez to m.in. wymiera rafa koralowa, której obszar w ciągu ostatnich 70 lat znacznie się zmniejszył. Naukowcy w opublikowanym ostatnio badaniu potwierdzili, że już w tej chwili ubyło jej aż o połowę. A wszystkiemu winne są zmiany klimatu, zanieczyszczenia czy działalność człowieka w postaci m.in. przełowienia oceanów.

Specjaliści przeanalizowali ponad 14 tys. różnych badań prowadzonych w 87 krajach. Jasno wynika z nich, że z roku na rok sytuacja rafy koralowej jest coraz gorsza. Ubywa ryb i roślin, a w efekcie powierzchnia rafy zmniejszyła się od lat 50. XX wieku o połowę.

Rafy koralowe należą do najbardziej wrażliwych ekosystemów na naszej planecie, więc są pierwszymi, które naprawdę doświadczają skutków zmian klimatycznych. W latach 60. i 70. odnotowano dość dramatyczne ich spadki. Jeśli spojrzymy na trendy na poziomie kraju w zakresie pokrycia rafy koralowej, widzimy, że największe spadki występują w Papui-Nowej Gwinei, na Jamajce i Belize - czytamy w przytoczonej przez TVN Meteo wypowiedzi Tylera Eddy'ego, naukowca z Memorial University of Newfoundland, który prowadził badania.

Niestety tendencja ta będzie się utrzymywała, gdyż zmiany klimatu wciąż postępują. A wraz z nimi kurczyć się będą kolejne obszary pokryte rafą koralową.

Źródło: TVN Meteo