Obserwuj w Google News

Runął fragment lodowca w Patagonii. Wszystko przez bardzo wysokie temperatury [WIDEO]

2 min. czytania
15.09.2022 09:05
Zareaguj Reakcja

W Parku Narodowym Queulat w chilijskiej Patagonii oderwał się fragment lodowca górskiego. Do zdarzenia doszło w wyniku wysokich temperatur, jakie notowane są tu w ostatnim czasie. Incydent udało się nagrać jednemu z turystów, który tu w tym czasie przebywał.

Lodowiec w Patagonii
fot. Shutterstock

Lodowiec górski w Parku Narodowym Queulat w chilijskiej Patagonii rozpadł się na oczach grupy turystów. Wysokie temperatury, a także opady doprowadziły do tego, że jego fragment zsunął się ze zbocza. Część wiszącego lodowca oderwała się i spadła ze skały. W filmie nagranym przez podróżników widać, jak 200-metrowy kawałek lodu pęka, a następnie spada kaskadą do doliny poniżej.

Zobacz także: Grenlandia topnieje teraz nawet we wrześniu. Naukowcy są zaniepokojeni

Runął fragment lodowca w Patagonii. Do sieci trafiło wideo

Duży fragment wiszącego lodowca oderwał się w ostatnich dniach w parku narodowym w chilijskiej Patagonii. Zdarzenie nagrała grupa turystów, która przebywała w pobliżu w tym czasie. Świadkowie zamieścili wideo w sieci i szybko zdobyło ono popularność.

W materiale widać, jak lodowiec pęka, a następnie jego 200-metrowa część spada do doliny znajdującej się niżej. Incydent miał miejsce w Parku Narodowym Queulat, który zlokalizowany jest ponad 1200 kilometrów na południe od stolicy Chile, Santiago.

Specjaliści twierdzą, że odwarstwienia między masami lodu są normalne, ale ich częstotliwość jest niepokojąca.

Zdarza się to coraz częściej na całej planecie, nie tylko w Chile - mówi klimatolog z Santiago, Raul Cordero.
Redakcja poleca

Pęknięcie i oderwanie się lodowca spowodowane jest przeważającymi tu ostatnio wysokimi temperaturami i dużą ilością opadów.

Jedną z konsekwencji globalnego ocieplenia jest destabilizacja kilku lodowców, a w szczególności niektórych niestabilnych ścian lodu. Kilka miesięcy temu zarejestrowaliśmy to w Himalajach i Alpach - dodaje Cordero.

Naukowcy nie mają wątpliwości, że gwałtowne skoki temperatury są powiązane z emisją gazów cieplarnianych i zmianami klimatycznymi wywołanymi przez człowieka. Panel klimatyczny ONZ na początku tego roku stwierdził, że rządy i przemysł powinny drastycznie zmniejszyć emisję paliw kopalnych, aby powstrzymać ocieplenie i ograniczyć wpływ na klimat.

Źródło: Reuters