Obserwuj w Google News

Ryanair kasuje połączenia z Modlina. Ogłasza przy tym nowe trasy z innych lotnisk w Polsce

2 min. czytania
08.09.2022 11:03
Zareaguj Reakcja

Ryanair znacząco zmniejsza liczbę połączeń z Modlina. Szef taniej linii Michael O'Leary podczas ogłaszania cięć w siatce lotów oskarżył państwową spółkę Porty Lotnicze o blokowanie rozbudowy podwarszawskiego lotniska. "Niestety nasze deklaracje zainwestowania w ten port nie zostały przyjęte. Nie pozostaje nam nic innego, jak zmniejszyć operowanie z tego lotniska" – powiedział O'Leary.

Ryanair, Michael O’Leary
fot. JOHN THYS/AFP/East News

Lotnisko w Modlinie jest jednym z najpopularniejszych portów na Mazowszu oraz w Polsce. Wszystko za sprawą Ryanaira, który oferuje stamtąd bardzo tanie połączenia. Wszystko może się jednak niebawem skończyć, ponieważ irlandzka linia lotnicza właśnie ogłosiła zamknięcie kilku tras.

Redakcja poleca

Ryanair tnie siatkę lotów z Modlina

Michael O’Leary podczas konferencji prasowej poinformował, że Ryanair musi wprowadzić zmiany. W zimowej siatce zlikwiduje 5 połączeń z Modlina. Chodzi o loty do Szczecina, Pizy, Pragi, Walencji i Kowna. To oznacza, że zamiast dotychczasowych 46 tras, będzie ich 41.

Prezes Ryanaira wyjaśnił, że chciał uczestniczyć w rozwoju lotniska w Modlinie, którego jest głównym użytkownikiem, ale jego propozycje dotyczące zainwestowania w ten port nie zostały przyjęte. "Nie możemy się rozwijać w Modlinie przy tym zatłoczeniu terminala i trzech-czterech wyjściach do samolotów" – tłumaczył. 

Oskarżył przy tym spółkę PPL, że blokuje rozbudowę podwarszawskiego lotniska. Dodał też, że nie zamierza przenosić samolotów ani na lotnisko w Radomiu, ani w przyszłości do Baranowa.

– Nie pozostaje nam nic innego, jak zmniejszyć operowanie z tego lotniska i to już w najbliższym sezonie zimowym. Kolejne cięcia przyjdą latem 2023. Żałujemy, że lotnisko w Modlinie odrzuciło długoterminową umowę o rozwoju, która w ciągu 8 lat pozwoliłaby podwoić ruch i dochody z Ryanaira. Ostatecznie od sezonu zimowego lotnisko w Modlinie straci 5 tras i zanotuje łączny spadek ruchu o ok. 10 procent – ogłosił szef irlandzkiej linii.

Zobacz także:  Wizz Air wprowadza cięcia w siatce lotów. Znika aż 10 połączeń z Polski

Nowe trasy Ryanaira z Krakowa i Łodzi

Jedno lotnisko w Polsce traci, inne zyskują. Podczas wspomnianej konferencji prasowej Michael O’Leary przekazał również dobre informacje dotyczące nowych połączeń. W zimowej siatce znajdzie się łącznie 212 połączeń z Polski. 

Jakie nowości się szykują? Kraków Airport zyska zimowe loty do Tuluzy i Poznania. Z kolei z Łodzi będzie można polecieć do Alicante, Mediolanu i Brukseli. W oficjalnym komunikacie irlandzkiego przewoźnika pada też zapowiedź wzmocnienia bazy we Wrocławiu. A co z Lotniskiem Chopina w Warszawie?

– Niestety nie mamy w tej sytuacji szansy na rozwój w Warszawie, bo Lotnisko Chopina jest przepełnione i podobnie jest z Modlinem – mówi szef Ryanaira. 

Źródło: Rzeczpospolita, Fly4free