Obserwuj w Google News

Szef Ryanaira ostrzega. "Ceny biletów lotniczych drastycznie wzrosną"

2 min. czytania
14.09.2021 12:47
Zareaguj Reakcja

Dramatycznie wyższe ceny – tak prezes Ryanaira, Michael O'Leary,  podsumowuje to, jak będzie wyglądał przyszłoroczny sezon letni. Szef popularnej taniej linii poinformował, że spodziewa się ogromnego wzrostu zainteresowania podróżami lotniczymi przy jednocześnie dużo słabszej ofercie przewoźników w kolejnym roku. To z kolei może przełożyć się na znacznie wyższe ceny biletów lotniczych. 

Ryanair - samolot
fot. Tomasz Kawka/East News

Pomimo wciąż niepewnej sytuacji pandemicznej i licznych ograniczeń w podróżowaniu, szef Ryanaira uważa, że w kolejnym sezonie letnim popyt na podróże samolotem gwałtownie wzrośnie. I chociaż dla linii lotniczych to szansa na odrobienie gigantycznych strat, dla pasażerów może oznaczać znacznie wyższe ceny biletów lotniczych. Czy to koniec ery tanich lotów? 

Ryanair. "Dramatycznie wyższe" ceny biletów

Michael O'Leary uważa, że w sezonie letnim 2022 roku ogromny wzrost zainteresowania podróżami zbiegnie się ze zdecydowanie skromniejszą niż w poprzednich latach siatką lotów (popyt znacznie przewyższy podaż), co oznacza wzrost cen nie tylko biletów lotniczych, ale także hoteli.

– Myślę, że w przyszłym roku nastąpi ogromne ożywienie w turystyce wakacyjnej w Europie. Jednak przy znacznie słabszej ofercie ze strony linii lotniczych i biur podróży, ceny drastycznie wzrosną – powiedział O’Leary w rozmowie z "The Sunday Times". – Szacuję, że oferowanie przewoźników na rejsach krótkodystansowych w 2022 roku będzie około 20 proc. mniejsze. Co więcej, z powodu pandemii zniknęło 6 mln miejsc oferowanych przez Thomasa Cooka i 8 mln miejsc Flybe. Do tego straty Norwegian o kolejne niemal 24 mln miejsc oraz Alitalii, która zmniejszy flotę o 40 proc. – dodał.

Redakcja poleca

Prezes Ryanaira dodał, że zrobi wszystko, aby zapewnić swoim klientów duży wybór lotów. Zapewnił też, że zamierza obniżyć ceny biletów w najbliższym czasie, aby „zgarnąć większy udział w rynku”.

Irlandzki przewoźnik w ostatnim czasie ogłasza coraz więcej tras, które mają pojawić się w zimowej siatce lotów. Jednocześnie organizuje wielkie wyprzedaże biletów lotniczych (loty od 39 złotych) oraz promocje tupu –  kup jeden bilet, drugi dostaniesz o połowę taniej. W ostatnich dniach ruszyła też akcja, w której tania linia oferuje pół miliona biletów miejsc do popularnych kierunków już od 89 zł.

Źródło: BBC, RTE, Fly4free.pl