Obserwuj w Google News

San Marino na weekend - najpopularniejsze atrakcje w jednym z najmniejszych państw Europy

4 min. czytania
Aktualizacja 04.07.2021
04.07.2021 18:07
Zareaguj Reakcja

San Marino to mała republika leżąca na zboczach góry Titano. Poznaj jego historię, najpopularniejsze miejsca i ciekawostki turystyczne

San Marino na weekend - najpopularniejsze atrakcje w jednym z najmniejszych państw Europy
fot. Shutterstock

San Marino, najstarsze suwerenne państwo na świecie, które mierzy zaledwie 61 metrów kwadratowych. Republika San Marino, to niezależne państwo w centrum Włoch, położone w pobliżu Apeninów, z widokiem na wybrzeże Dalmacji.

San Marino – najpopularniejsze atrakcje

San Marino jest trzecim najmniejszym krajem w Europie po Watykanie i Monako, jednak w tej wyjątkowej części świata znajdziesz wszystko, od lasów, wież twierdz i centrów handlowych po średniowieczne targi i stadiony olimpijskie. Rzućmy okiem na najlepsze miejsca do odwiedzenia w San Marino.

Rocca Guaita i Torre Cesta

Najbardziej znana ze wszystkich atrakcji San Marino - Rocca Guaita i Torre Cesta, to dwie wieże forteczne położone na grzbiecie na szczycie góry Titano. Wieże są częścią trzech, które znajdują się na oficjalnej fladze San Marino. Ze szczytu wież roztaczają się wspaniałe widoki, które rozciągają się na wybrzeże Dalmacji, a także na pobliskie Apeniny. Na szczycie góry Titano i wokół wież znajdziesz stoiska z jedzeniem i napojami, stragany z pamiątkami i kioski turystyczne.

Torre del Montale

Do trzeciej wieży na szczycie Mount Titano, Torre del Montale, można dotrzeć idąc nieco dalej urwiskiem z Torre Cesta i Rocca Guaita. Niestety Torre del Montale nie jest dostępna dla zwiedzających, ale warto wybrać się na wycieczkę oznakowaną ścieżką biegnącą wzdłuż grzbietu góry Titano, aby ją zobaczyć, ponieważ znajdziesz tu jeszcze bardziej spektakularne widoki na San Marino, a także kilka uroczych miejsc na relaks.

Montegiardino

Jedna z dziewięciu gmin San Marino, Montegiardino jest najbardziej znana z tego, że jest miastem uniwersyteckim, jedynym w San Marino i siedzibą Uniwersytetu Republiki San Marino. Miasto jest często opisywane jako najpiękniejsze ze wszystkich i ma relaksującą i intelektualną atmosferę miast uniwersyteckich na całym świecie. Możesz cieszyć się ugruntowaną kulturą kawiarnianą spędzając próbując lokalnych potraw i napojów, w tym lokalnego przysmaku, kanapki zwanej piadina, która jest również popularna w sąsiednich prowincje Włoch.

Borgo Maggiore

Borgo Maggiore jest najbardziej znane z targów ulicznych, które odbywają się w każdy czwartek od wczesnych godzin porannych do około 14.00. Mówi się, że pierwsze targi, jakie kiedykolwiek odbyły się w Borgo Maggiore (wcześniej znane jako Mercatale), miały miejsce w XIII wieku, więc jeśli tu przyjedziesz, wiedz, że robisz zakupy w miejscu o długiej i dumnej historii. Kiedyś targi sprzedawały bydło, ale w dzisiejszych czasach częściej można znaleźć świeże lokalne produkty i artykuły gospodarstwa domowego, a także sztukę i rzemiosło z regionu. Miasto jest również połączone z miastem San Marino kolejką linową, która pozwala cieszyć się pięknymi widokami na stan podczas wjazdu.

Serravalle

Serravalle, jest największą gminą w stanie i leży u podnóża Apeninów. Miasto pochodzi z czasów średniowiecza i było wcześniej małą wioską o nazwie „Wioska Wiązów”. Interesujące miejsca w Serravalle to zamek Serravalle, który znajduje się na herbie zamku, a także kościół św. Andrzeja zbudowany w XIX wieku.

Piazza della Liberta

Przyjdź na Piazza della Liberta na jedną z najbardziej lubianych tradycji San Marino, czyli ceremonię zmiany warty z Guardie di Rocca. Strażnicy są znani z zielonych mundurów i czerwonych czapek z pomponami, a zmiana warty odbywa się co godzinę w ciągu dnia. Po obejrzeniu tego wciągającego, tradycyjnego spektaklu udaj się na główną ulicę, która prowadzi do Piazza della Liberta, jest pełna restauracji, kawiarni i uroczych butików sprzedających lokalne rękodzieło.

Muzeum Narodowe

Udaj się do Palazzo Pergami Belluzzi, gdzie znajdziesz Muzeum Narodowe, które ma eklektyczną mieszankę dzieł neolitycznych, rzymskich artefaktów, a nawet egipskich i bizantyjskich dzieł historycznych. W Muzeum Narodowym San Marino znajduje się ponad 5000 doskonale zachowanych i prezentowanych ciekawostek i zabytków, które poprowadzą Cię przez historię San Marino i całego regionu. Muzeum przez lata było wspierane przez wiele wybitnych włoskich polityków, artystów, celebrytów, a wiele z eksponowanych tu prac jest wynikiem darowizn.

Czytaj także: Werona - 6 najpopularniejszych artakcji turystycznych, które musisz zobaczyć

San Marino – ciekawostki

Przeczytaj nieznane fakty o San Marino:

  • San Marino to trzeci najmniejszy kraj na świecie
  • San Marino jest jednym z zaledwie trzech krajów na świecie, które są całkowicie otoczone przez inny kraj. W tym przypadku San Marino jest całkowicie otoczone przez Włochy.
  • Ludzie z San Marino nazywani są Sammarinese
  • Włochy są głównym językiem używanym, chociaż mówi się również Romagnol, dialekt Emilio-Romagna
  • San Marino nie jest częścią Unii Europejskiej, ale używa euro jako swojej waluty
  • Republika San Marino jest oficjalnie znana jako Najjaśniejsza Republika San Marino. To całkiem niezły kęs.
  • Około 33 500 osób nazywa San Marino swoim domem
  • Cały rozmiar San Marino to 16 kilometrów kwadratowych
  • Prezydent USA Abraham Lincoln posiadał obywatelstwo San Marino
  • San Marino zdołało zachować neutralność podczas obu wojen światowych, nawet przy silnym zaangażowaniu Włoch.

Noclegi w San Marino

San Marino jest małe, a większość odwiedzających nie odczuwa potrzeby spędzenia więcej niż jednego dnia w tym kraju. Jeśli jednak chcesz zostać na noc, znajdziesz kilka dobrych, ale raczej drogich hoteli w historycznym mieście San Marino i pobliskich wioskach.