Obserwuj w Google News

Sarbinowo: hit tegorocznych wakacji. Odkrywamy największe atrakcje tego miejsca

3 min. czytania
17.06.2021 16:05
Zareaguj Reakcja

Sarbinowo jest niewielką nadmorską miejscowością, w której nadal czuć dawny charakter rybackiej osady. Miejsce to chętnie wybierają osoby szukające spokoju i pragnące uciec od tłumu turystów. W ostatnich miesiącach miejsce to zdobywa ogromną popularność wśród Polaków. W dobie pandemii może być prawdziwym hitem nad Bałtykiem.

Sarbinowo
fot. Shutterstock

Sarbinowo to niewielka miejscowość położona w województwie zachodniopomorskim, na Wybrzeżu Słowińskim, w odległości około 7 km od Mielna. W ostatnim czasie miejsce to zyskuje ogromną popularność. Okazuje się, że wśród zapytań o wakacyjne noclegi w miejscowościach nadmorskich króluje właśnie Sarbinowo. Według danych portalu Nocowanie.pl miejsce to wyprzedza nawet Zakopane.

Z czego słynie Sarbinowo, jakie oferuje atrakcje i kiedy warto odwiedzić to miejsce? Podpowiadamy.

Sarbinowo: największe atrakcje

Największą atrakcją Sarbinowa są oczywiście plaże. Chociaż w ostatnim czasie przyciągają większą liczbę urlopowiczów, nie są tak zatłoczone jak te w pobliskim Mielnie.

Co ciekawe, przez długi czas Sarbinowo znajdowało się w odległości około 1,5 km od wybrzeża Bałtyku. W XIX wieku miejscowości groziło jednak zalanie przez morze. Aby temu zapobiec, władze postawiły w 1910 roku kamienno-betonowy mur wzdłuż plaży (o długości około 1 km), który zapobiegł dalszej erozji. Mur pełni obecnie funkcję swoistej promenady widokowo-spacerowej.

Sarbinowo, chociaż nie ma zbyt wielu zabytków, może pochwalić się kilkoma ciekawymi punktami. Warto zobaczyć między innymi neogotycki kościół wzniesiony w połowie XIX wieku – z wysoką, strzelistą wieżą i pięknymi witrażami w oknach. W miesiącach letnich organizowane są tutaj koncerty muzyki organowej z udziałem śpiewaków operowych.

Nietypową atrakcją, która może zainteresować wielbicieli dawnej architektury, jest drewniana chata z początku XIX wieku. Ma ona ściany konstrukcji szachulcowej z drewna dębowego i kryty trzciną dach.

Redakcja poleca

Sarbinowo: atrakcje w okolicy i ciekawe trasy turystyczne

Mielno i Unieście

Szukając większej liczby atrakcji, warto wybrać się na przykład do oddalonego o około 7 km Mielna. Ten popularny kurort, przez wielu kojarzone głównie z bogatym życiem nocnym, zyskał miano „polskiej Ibizy”. Miejsce to słynie też z piaszczystej plaży, długiej promenady, rozbudowanej infrastruktury turystycznej oraz jeziora Jamno.

Gąski

Warto odwiedzić też niewielką miejscowość Gąski. Charakterystycznym punktem jest XIX-wieczna latarnia morska – to drugi pod względem wielkości tego typu obiekt w Polsce (ma 50 metrów wysokości). Aby móc podziwiać panoramę Morza Bałtyckiego i okolic, najpierw trzeba pokonać 190 schodów. Gąski położone są w odległości około 3,5 kilometrów od Sarbinowa, więc bez problemu można tam dotrzeć pieszo lub na rowerze.

Chłopy

Ciekawym miejscem są również Chłopy (ok. 4 km od Sarbinowa). To jedyna wieś w Polsce wpisana do rejestru zabytków z zachowanym tradycyjnym układem rybackiej osady. Można tu zobaczyć XIX-wieczne domy utrzymane w szachulcowym stylu. W Chłopach znajdują się też dwupoziomowe molo oraz przystań, z której każdego dnia rybacy wyruszają na połów.

Koszalin

Warto wybrać się też do oddalonego około 11 km Koszalina. Mimo że miasto to nie ma dostępu do morza, to jest nierozerwalnie związane z wodą i śmiało może konkurować z sąsiednimi kurortami. Leży nad dwoma jeziorami (Jamno oraz Lubiatowo Północne) i obejmuje swą powierzchnią zalew Wodna Dolina. Koszalin nazywany jest też najbardziej zielonym miastem w Polsce. Ponad 40 proc. powierzchni miasta zajmują lasy oraz parki – w samym centrum miasta znajdują się aż cztery. Wśród zabytków warto wymienić gotycką katedrę Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, modernistyczny Ratusz oraz Domek Kata (czyli najstarszą gotycką kamieniczkę).

Szlaki turystyki pieszej i rowerowej prowadzą m.in. nad Jezioro Jamno (do Mielna i Unieścia), do Chłopów czy do Gąsek. Wyprawa do tych pobliskich miejscowości jest idealnym pomysłem na urozmaicenie wypoczynku w Sarbinowie.

Sarbinowo: pogoda. Kiedy warto planować urlop?

Sarbinowo charakteryzuje klimat umiarkowanie zimny. Opady deszczu występują tu niemal przez cały rok. Średnie temperatury powietrza w szczycie sezonu letniego (lipcu i sierpniu) nie przekraczają 20 stopni Celsjusza. W tym okresie można się też spodziewać największej liczny turystów.

Specyficzną cechą klimatu Sarbinowa jest duża ilość jodu w powietrzu. To kolejny powód, dla którego warto odwiedzić tę miejscowość.

Sarbinowo: kamera na żywo. Aby sprawdzić, jaka jest pogoda w Sarbinowie, warto skorzystać z kamery internetowej z widokiem na plażę.

Redakcja poleca