,

Sardynia: 10 najpiękniejszych plaż na wyspie

Nina Czochara
05.03.2019 15:11

Sardynia, określana często „włoską wyspą szczęśliwości”, jest miejscem wyjątkowym. Na niewątpliwe piękno tego miejsca składają się fantastyczne plaże rozsiane wzdłuż niemal 2 tys. kilometrów wybrzeża. Jasny, delikatny piasek i morze w odcieniu szmaragdu są prawdziwą wizytówką wyspy. Odkrywamy najpiękniejsze plaże na Sardynii.

Porto Giunco - Sardynia
fot. Shutterstock

Sardynia, położona na Morzu Śródziemnym, słynie z niezwykłych plaż uznawanych za najpiękniejsze w Europie. Najpopularniejsze odcinki wybrzeża to Costa Smeralda, czyli Szmaragdowe Wybrzeże we wschodniej części wyspy oraz „Królewskie” Costa Rei na południowo-wschodnim wybrzeżu, słynące z długich, piaszczystych odcinków. Które z plaż Sardynii warto zobaczyć? Oto 10 obowiązkowych miejsc na mapie plażowiczów.

1. La Pelosa, Stintino

La Pelosa jest długą, szeroką i piaszczystą plażą rozciągającą się w północno-zachodniej części Sardynii. Miejsce to uznawane jest za najpiękniejszą plażę nie tylko na wyspie, ale i w całej Europie (wyróżnienie w rankingu Tripadvisora). Nie ma się czemu dziwić. Na miejscu czekają biały piasek, krystalicznie czyste Morze Śródziemne i krajobrazy niczym z Photoshopa. Widoki są naprawdę niesamowite.

La Pelosa - Sardynia
fot. Sardynia

Miejsce to jest tłumnie odwiedzane przez turystów – szczególnie w szczycie sezonu – co nieco odbiera magii temu miejscu. Ale mimo wszystko warto je odwiedzić.

Zobacz także

2. Spiaggia Rosa, Budelli 

To jedna z najbardziej urokliwych i fotogenicznych plaż na wyspie Budelli (archipelag La Maddalena). Spiaggia Rosa, nazywana różową plażą, swoją nazwę zawdzięcza różowemu kolorowi piasku, który pochodzi od wapiennych mikroorganizmów wyrzucanych przez fale na brzeg. 

Spaggia Rosa
fot. Shutterstock

Niestety sława tego miejsca sprawiła, że piasek z różowej plaży był zabierany przez turystów jako pamiątka z wakacji, przez co teren z czasem zaczął zmieniać barwę na białą. W 1998 roku wprowadzono nowe przepisy, które pozwoliły na ochronę plaży. Od tamtej pory nie można schodzić na plażę i kąpać w pobliskich wodach. Różowy obszar Spiaggia Rosa można podziwiać wyłącznie z bezpiecznej odległości.

3. Berchida, Siniscola

To jedna z najpiękniejszych plaż w okolicach miasteczka Siniscola. Berchidę tworzy piaszczysty półksiężyc długi na 5 km, skąpany w krystalicznie turkusowym Morzu Śródziemnym. Białe wydmy są pokryte jałowcami i innymi śródziemnomorskimi zaroślami. To idealne miejsce dla tych, którzy chcą wypocząć z dala od tłumów turystów. To również idealny punkt na obserwowanie życia wodnego.

4. Cala Goloritze, Baunei

Ta niewielka zatoka jest jedną z najbardziej fotogenicznych na Sardynii. Cala Goloritze znajduje się w południowej części zatoki Orosei. Można się tam dostać statkiem albo szlakiem turystycznym – trasa zajmuje ok. 1,5 godziny.

Cala Goloritze - Sardynia
fot. Shutterstock

Nad zatoką góruje charakterystyczny spiczasty szczyt, na który prowadzą trasy wspinaczkowe. Wody w zatoce zachwycają kolorem i czystością. To jedno z najlepszych miejsc do snorkelingu na wyspie.

Zobacz także

5. Capo Comino, Siniscola

Na najdalej wysuniętym na wschód punkcie Sardynii znajdziemy niewielką miejscowość Capo Comino. Miejsce to zasłynęło za sprawą niezwykłych krajobrazów – śnieżnobiałych wydm po jednej stronie i różowych granitów, w których natura wyrzeźbiła ciekawe formy, po drugiej. Dzięki temu, że plaże w tej części wyspy są mniej znane i rzadko odwiedzane, zachowały swój urok i naturalne piękno. 

6. Porto Giunco, Villasimius

Porto Giunco to połączenie szerokiego pasa jasnego piasku, szmaragdowego morza i zielonych wzgórz „na tyłach” plaży. Po drugiej stronie znajduje się płytka laguna, w której często można spotkać flamingi. Miejsce to sławę zdobyło również za sprawą wyrastającego z morza cypla, na którym króluje wieża obserwacyjna. To właśnie z tego miejsca można podziwiać niesamowite widoki na „rajską” okolice.

Zobacz także

7. Cala Domestica, Buggerru

Ta ukryta w zatoce plaża bardzo często pojawia się na pocztówkach. Jest bardzo krótka (ma zaledwie 60 metrów długości), ale za to bardzo szeroka (ok. 260 metrów). Na piękno tego miejsca składa się niezwykłe otoczenie wapiennych klifów i śródziemnomorskiej roślinności. Miejsce jest szczególnie polecane także dla miłośników podwodnego świata. W środku lata Cala Domestica bywa mocno oblegana przez turystów – nie ma się czemu dziwić, prezentuje się naprawdę rajsko.

Cala Domestica
fot. Shutterstock

8. Porto Pino, Sant’Anna Arresi

To długa na cztery kilometry plaża piaszczysta ciągnąca się na południowym wybrzeżu Sardynii. Porto Pino jest bardzo popularne wśród rodzin z dziećmi za sprawą płytkiej i krystalicznie czystej wody. Atrakcją tego miejsca są dodatkowo brodzące w wodzie flamingi, które pojawiają się w sąsiadujących z plażą rozlewiskach. Świetne odnajdą się tu również miłośnicy snorkelingu.

Zobacz także

9. S’Archittu, Cuglieri

Nazwa tego miejsca pochodzi od naturalnego mostu, a dokładniej długiej, wapiennej skały, sięgającej 9 metrów wysokości. Na miejscu znajdziemy głównie piaszczyste odcinki, ale nie brakuje też kamienistych odcinków, które świetnie nadają się do snorkelingu. S'Archittu otoczona jest także trzema wysepkami w kształcie grzyba. Miejsce to szczególnie pięknie prezentuje się podczas zachodu słońca.

S’Archittu - Sardynia
fot. Shutterstock

10. Cala Luna, Baunei

Rozciągająca się na długości 350 metrów Cala Luna położona jest niedaleko miejscowości turystycznej Cala Gonone, w zatoce Orosei. Malowniczo usytuowana pośród klifów zatoczka z lazurową wodą i drobnym piaskiem przyciąga wielu turystów. Miejsce to robi wrażenie dosłownie na każdym i uchodzi za jedną z najpiękniejszych plaż na świecie. Dodatkową atrakcją tego miejsca są jaskinie – najbardziej oblegana jest grota Bue Marino, do której można dotrzeć wyłącznie łodzią.

Zobacz także

Zobacz także

Źródło: Sardynia, Travelbook, Wydanie 2, Helion 2016

___

RadioZET.pl/NC