,

Rekordowa liczba tornad przeszła w ciągu dnia przez Iowa w USA. Do sieci trafiły szokujące nagrania

19.07.2021 07:40

Stany Zjednoczone zmagają się ostatnio z dynamiczną i gwałtowną pogodą. Tylko przez Iowa jednego dnia przeszło 26 tornad - to kolejny rekord zanotowany od 1980 roku, kiedy zaczęto prowadzić wiarygodne pomiary. Do sieci trafiły nagrania ukazujące siłę i skalę zjawiska. Sami zobaczcie.

Tornado
fot. Shutterstock

Ostatnie dni przyniosły w USA gwałtownie zmieniającą się, bardzo niebezpieczną pogodę. Przez niektóre stany przeszły silne burze, którym towarzyszyły trąby powietrzne. National Weather Service opublikowało w piątek raport, z którego wynika, że nawałnice w Iowa były jednymi z najbardziej intensywnych od 40 lat. Doprowadziły one do powstania 26 tornad, które przeszły przez region w ciągu jednego dnia.

Specjaliści nie mają wątpliwości, że to trzecia najwyższa liczba trąb powietrznych, jaka nawiedziła stan w ciągu doby. Zjawiska doprowadziły do zniszczenia kilku budynków mieszkalnych i gospodarczych, a także do braku prądu w niektórych miejscach.

Seria tornad przeszła przez Iowa w USA. Do sieci trafiły szokujące nagrania

Przed weekendem przez stan Iowa w USA przeszła seria tornad. Eksperci policzyli, że tylko w środę region nawiedziło aż 26 trąb powietrznych. Twierdzą też, że liczba ta może wzrosnąć, kiedy dokładnie przeanalizują zdjęcia i materiały, jakie zebrali.

Najsilniejsze zjawiska zarejestrowano w Lake City. To tutaj pojawiło się tornado, które przemieszczało się z prędkością ponad 230 km/h. Powaliło ono wiele drzew i pozbawiło mieszkańców dostępu do prądu. Wiatr uszkodził też przystanek autobusowy, stadion piłkarski i stodołę.

Nieco słabsze trąby powietrzne przeszły przez Stanhope, Shell Rock, Waverly i Dysart. Tutaj porywy osiągały 160 km/h i również zaniepokoiły obywateli.

Warto dodać, że tornadom towarzyszyły gwałtowne burze z obfitymi opadami deszczu, a miejscami także gradu. Do sieci trafiły nagrania, które pokazują, jak dynamiczna pogoda królowała ostatnio w Stanach Zjednoczonych.

Źródło: National Weather Service, TVN Meteo

loader