Obserwuj w Google News

Setki wstrząsów pod wulkanem na Teneryfie. Eksperci badają ich przyczynę

2 min. czytania
21.06.2022 11:45
Zareaguj Reakcja

W ostatnich dniach w rejonie wulkanu Teide, który znajduje się na Teneryfie, zarejestrowano kilkaset wstrząsów sejsmicznych. I choć wielu osobom może się to kojarzyć z sytuacją, jaka miała miejsce przed spektakularną erupcją Cumbre Vieja na La Palmie, eksperci uspokajają, że tutaj ryzyko wybuchu jest niewielkie.

Wulkan Teide na Teneryfie
fot. Shutterstock

Teide to wulkan położony na Teneryfie na Wyspach Kanaryjskich. Ma wysokość 3718 m n.p.m., ale od dna morza liczy aż ok. 7500 m. Jest najwyższym szczytem Hiszpanii i najwyższym szczytem na jakiejkolwiek atlantyckiej wyspie. I choć jego ostatnia erupcja miała miejsce w 1909 roku, wciąż uznawany jest za czynny. I to właśnie w jego rejonie w ostatnich dniach wystąpiło kilkaset wstrząsów sejsmicznych, które mogły zaniepokoić ludzi.

Wszystko dlatego, że łudząco przypominają one trzęsienia, jakie towarzyszyły trzymiesięcznej erupcji Cumbre Vieja na sąsiedniej wyspie La Palma. Czy taki wybuch może się teraz powtórzyć w kolejnym rejonie Kanarów? Eksperci nie mają wątpliwości, że nie mamy się czego obawiać.

Redakcja poleca

Setki wstrząsów pod wulkanem na Teneryfie. Eksperci badają ich przyczynę

Krajowy Instytut Geografii (IGN) i Instytut Wulkanologii Wysp Kanaryjskich (Involcan) zarejestrowały 458 wstrząsów sejsmicznych o bardzo małej sile w Parku Narodowym Teide, który znajduje się na południowy zachód od samego stożka wulkanicznego Teide. 13 z tych epizodów sklasyfikowano jako te większe.

Około 300 takich wstrząsów zostało zmierzonych w ciągu 2 godzin i 20 minut. W tym samym obszarze wykryto również pięć trzęsień ziemi, ale o magnitudzie 1,6 i na głębokości 13 km. 

Taki "rój sejsmiczny" występuje tutaj już po raz kolejny. Poprzedni zarejestrowano 2 października 2016 r., a kolejny 14 czerwca 2019 r. Eksperci badają przyczyny pojawienia się tych niewielkich wstrząsów i twierdzą, że ich najbardziej prawdopodobnym źródłem jest ruch pary, gazu lub wody wewnątrz systemu hydrotermalnego wulkanu.

Przedstawiciele Involcan uspokajają, że taki "rój" nie niesie ze sobą większego ryzyka erupcji w najbliższym czasie. Przypomina jednak, że Teneryfa to obszar aktywny sejsmicznie.

Źródło: Canarian Weekly