,

Singapur: 8 rzeczy, które warto wiedzieć przed podróżą [PORADNIK]

Nina Czochara
24.05.2019 15:35

Już przy pierwszym zetknięciu z Singapurem zadziwia jego wielkość, futurystyczna architektura, świetnie zagospodarowana przestrzeń i mnóstwo zielonych terenów. Miasto w ogrodzie, technologiczne imperium, Szwajcaria południowo-wschodniej Azji – tak mówi się o Singapurze. To bez wątpienia jedno z tych miejsc, które warto zobaczyć chociaż raz w życiu. Co warto wiedzieć, planując podróż do tego miasta-państwa? Podpowiadamy.

Singapur
fot. Shutterstock

Singapur, niegdyś niewielka, bagnista wysepka na samym końcu Półwyspu Malajskiego, na przestrzeni lat przekształcił się w jeden z najsłynniejszych i najbogatszych krajów w Azji. Mieści się tu ponad 170 banków – ich siedziby w nowoczesnych wieżowcach zdecydowanie dominują w architekturze miasta. Ale Singapur to też mnóstwo terenów zielonych – ogród na lotnisku, kolumny drzew i kwitnących krzewów ciągnących się wzdłuż autostrady oraz niesamowite parki i rezerwaty na obrzeżach miasta. To właśnie Singapur. Planujesz wycieczkę do Singapuru? Oto 8 praktycznych informacji, które pomogą w przygotowaniu do wyjazdu.

1. Loty do Singapuru

Singapur jest coraz popularniejszym kierunkiem podróżniczym – można go znaleźć w siatce połączeń wielu linii lotniczych. Bilety na trasie Warszawa-Singapur kosztują średnio ok. 2000 złotych w obie strony. W ostatnim czasie bezpośrednie połączenie ze stolicy do Singapuru uruchomiły Polskie Linie Lotnicze LOT – lot trwa 12 godzin. Z przesiadką można polecieć m.in. z liniami Qatar Airways, Emirates, Lufthansą czy Finnair.

Singapur
fot. Nina Czochara

Singapur jest też doskonale skomunikowany z innymi krajami Azji Południowo-Wschodniej. Przy okazji wizyty np. w Tajlandii czy Indonezji trzeba obowiązkowo uwzględnić ten kraj w planie wycieczki. Do wyboru linie Air Asia, Scoot czy Jetstar.

Zobacz także

2. Singapur: wiza i niezbędne dokumenty

Przy pobytach turystycznych krótszych niż 90 dni nie jest wymagana wiza do Singapuru. Wystarczy jedynie wypełnić tzw. Kartę Przylotów/Odlotów – najczęściej rozdawana jest jeszcze w samolocie lub dostępna bezpłatnie na lotnisku. Niezbędny jest oczywiście paszport ważny co najmniej 6 miesięcy od daty wjazdu do miasta. 

3. Waluta w Singapurze: jaką zabrać na wyjazd?

Walutą obowiązującą w Singapurze jest dolar singapurski (1 SGD=2,7 PLN i 0,65 EUR). Na wyjazd najlepiej zabrać euro lub dolary amerykańskie, a następnie wymienić je w kantorze na singapurską walutę. Kantory dostępne są już na lotnisku i w centrach handlowych. Pieniądze bez problemu można wypłacić też z bankomatu – są one dostępne niemal na każdym kroku.

4. Jak się poruszać po Singapurze? Metro i nie tylko

Komunikacja miejska w Singapurze (w postaci sieci metra, kolejek i autobusów) jest świetnie rozwinięta i pozwala dotrzeć w niemal każdy punkt miasta. Jeśli przyjeżdżamy do Singapuru na kilka dni, warto kupić kartę Singapore Tourist Pass z nielimitowanymi przejazdami.

singapore tourist pass
fot. Nina Czochara

Do wyboru karta 1-, 2- lub 3-dniowa, która kosztuje kolejno 10, 16 lub 20 dolarów singapurskich. Kartę najlepiej kupić na lotnisku lub po dotarciu do pierwszej stacji metra (przy kupnie karty obowiązuje dodatkowo kaucja zwrotna w wysokości 10 SGD).

Zobacz także

5. Guma do żucia i durian – zakazy w Singapurze

Singapur słynie z wielu zakazów, które mają służyć zachowaniu porządku i czystości. Już wsiadając do metra, można zauważyć informację, że w środkach komunikacji "nie można jeść, pić, palić, rozniecać ognia i przewozić durianów”. Za niestosowanie się do przepisów grożą wysokie mandaty – nawet 5000 SGD.

Najbardziej legendarnym zakazem jest ten związany z gumą do żucia – nie można jej nie tylko żuć, ale nawet wwozić do kraju. Za złamanie zakazu można dostać nawet 1000 SGD mandatu! Skąd taki zakaz? Władze miały dość zaklejonych gumą czujników drzwi metra i wydatków związanych z czyszczeniem z gumy chodników. Jakie inne, nietypowe zakazy/nakazy obowiązują w Singapurze? Mandat można dostać na przykład za spacerowanie całą szerokością korytarza w metrze, karmienie małp czy... niespłukiwanie wody w toalecie w miejscach publicznych.

6. Gdzie tanio zjeść w Singapurze?

Singapur zdecydowanie nie należy do najtańszych miejsc. Właśnie dlatego najlepszym miejscem na zjedzenie „tanio, a dobrze” są tzw. hawkery i food courty. To swoiste kompleksy, w których pod jednym dachem skupiają się niewielkie lokale z kuchnią z całego świata. Najbardziej popularny jest Maxwell Food (przy 1 Kadayanallur Street) oraz Lau Pa Sat (przy 18 Raffles Quay).

Lau Pa Sat
fot. Nina Czochara

W porze obiadowej bywa tam naprawdę tłoczno – stołują się tam bowiem pracownicy pobliskich korporacji. Wybór dań jest ogromny – wszystko zleży od tego, jaką kuchnię lubimy i ile chcemy wydać na posiłek – ceny zaczynają się od 4 dolarów singapurskich. Najważniejsze jest jednak to, że jedzenie jest naprawdę smaczne!

Zobacz także

7. Zwiedzanie Singapuru – co warto zobaczyć?

Na zwiedzanie Singapuru warto poświęcić 2-3 dni. W tym czasie można zobaczyć najważniejsze atrakcje miasta. Jakie punkty trzeba obowiązkowo uwzględnić na mapie atrakcji miasta?

Gardens by the Bay
fot. Nina Czochara
  1. Gardens by the Bay — to ponad 100 hektarów ogrodów, nad którymi królują niesamowite drzewa przypominające futurystyczne wizualizacje. Koniecznie trzeba wybrać się na wieczorny pokaz „Garden Rhapsody”  udział w świetlnym pokazie z podkładem muzycznym jest naprawdę niezwykłym doświadczeniem. 
  2. Marina Bay Sands — jedna z najbardziej charakterystycznych budowli Singapuru. Na obiekt składają się trzy szklane wieżowce zwieńczone konstrukcją w kształcie łodzi. Na 57. piętrze znajduje się punkt widokowy i podniebny basen.
  3. Marina Barrage — wzgórze, z którego można podziwiać panoramę miasta. Świetne miejsce na piknik. 
  4. Merlion Park — nieoficjalny symbol Singapuru. Posąg pół lwa, pół ryby stoi naprzeciwko Marina Bay — to popularny punkt pamiątkowych zdjęć.
  5. Little India — jedna z najbardziej kolorowych dzielnic Singapuru. Jak sama nazwa wskazuje, to swoisty wycinek Indii z wyczuwalną hinduską atmosferą. Spacerując uliczkami „Little India”, czuć zapach egzotycznych przypraw i indyjskich potraw.
  6. Wyspa Sentosa — ta sztuczna wyspa to ogromny plac zabaw dla dzieci oraz park wodny. Na miejscu czeka sporo atrakcji, w tym m.in. akwarium Underwater World, park linowy MegaZip Adventure oraz sztuczne plaże.
  7. Singapore Flyer — to drugi co do wielkości diabelski młyn na świecie. Z wysokości 165 metrów można obejrzeć miasto z niesamowitej perspektywy. 

Zobacz także

8. Pogoda w Singapurze. Kiedy warto jechać?

Mówi się, że w Singapurze występują dwa rodzaje pogody: albo świeci słońce i jest gorąco, albo pada deszcz i… jest gorąco. Rzeczywiście tak jest. Średnie temperatury w ciągu dnia wynoszą od 25-34 st. Celsjusza. Do tego dochodzi ogromna wilgotność powietrza – powyżej 90% (Singapur leży w strefie klimatu wybitnie wilgotnego) – za której sprawą zwiedzanie miasta bywa momentami naprawdę uciążliwe.

Singapur
fot. Nina Czochara

Opady deszczu występują tak naprawdę przez cały rok, choć zwykle pojawiają się niespodziewanie i są krótkotrwałe (warto mieć zawsze pod ręką płaszcz przeciwdeszczowy!). Najbardziej deszczowo jest w okresie od listopada do marca – wówczas zaczyna wiać wiatr monsunowy, który przynosi obfite opady deszczu. Temperatura i warunki turystyczne zazwyczaj są najkorzystniejsze od lutego do kwietnia oraz od sierpnia do października. Nie oznacza to jednak, że w innych miesiącach nie warto tam jechać. Pomocą w wyborze terminu powinna być… dobra cena biletu lotniczego.

Zobacz także

___

Nina Czochara