,

Skandaliczne zachowanie turystów w Koloseum. Teraz grozi im do 5 lat więzienia

17.10.2022 08:50

Kara od 2 do 5 lat więzienia grozi trojgu turystom, którzy wyryli swoje inicjały na ścianie Koloseum – podały włoskie media. Prokuratura w Rzymie zakończyła postępowanie w sprawie chuligańskiego wybryku dwóch Amerykanek i Kanadyjczyka. To nie pierwszy raz, kiedy zagraniczni goście niszczą słynną zabytkową budowlę w stolicy Włoch. 

Koloseum, Rzym
fot. Marek Maliszewski/Reporter/East News

Turyści na swoim chuligańskim zachowaniu zostali przyłapani przez funkcjonariuszy sił porządkowych w sierpniu. Teraz grozi im proces. Jak informują lokalne media, prokurator z Rzymu zdecydował o postawieniu cudzoziemcom zarzutów z paragrafu, w którym mowa jest o karze za zniszczenie i oszpecenie dóbr kultury i krajobrazu. 

Turyści wyryli inicjały w Koloseum. Grozi im więzienie

Trójka turystów, dwie Amerykanki i Kanadyjczyk, którzy wyryli swoje inicjały na rzymskim zabytku, mogą zostać skazani na karę pozbawienia wolności od 2 do 5 lat. 

Okazuje się, że to pierwszy przypadek tak surowego postępowania wobec sprawców czynów, które w antycznym amfiteatrze nie są rzadkością. Ochrona zabytku wiele razy zatrzymała już zwiedzających, którzy ostrymi narzędziami pozostawiali "pamiątki" po swojej wizycie.

Wcześniej wymierzano zazwyczaj grzywnę w wysokości co najmniej 2 tysięcy euro lub karę roku więzienia.

Koloseum: jeden z najsłynniejszych zabytków świata

Koloseum jest nie tylko wizytówką Rzymu, ale również jedną z najpopularniejszych budowli świata. Dawny amfiteatr Flawiuszów został wzniesiony w latach 70-72 do 80 n.e. Słynny zabytek ma 50 m wysokości, 188 metrów długości i 156 m szerokości. Składa się z 80 arkad postawionych na różnych rodzajach kolumn. Widownia była w stanie pomieścić do 70 tys. osób.

Ogromny amfiteatr był miejscem, w którym od 80 roku organizowano igrzyska. Widzowie mogli oglądać walki gladiatorów, polowania na zwierzęta oraz bitwy morskie. Koloseum służyło jako miejsce spektakli do 523 roku - wówczas zorganizowano tu ostatnie igrzyska w historii. Wewnątrz budowli znajduje się krzyż upamiętniający męczenników, którzy zginęli w czasie walk w amfiteatrze.

Obecnie Koloseum jest jedną z najpopularniejszych atrakcji w Rzymie. Każdego roku przybywają tu tłumy turystów. 

Źródło: RadioZET/PAP

loader