Obserwuj w Google News

Będą opłaty za wejście w Tatry. TANAP wprowadza bilety wstępu

2 min. czytania
08.07.2022 10:22
Zareaguj Reakcja

Obecnie turyści mogą bezpłatnie chodzić po słowackich Tatrach, ale już niebawem ma się to zmienić. Jeszcze w tym sezonie letnim TANAP wprowadzi opłaty za wstęp na teren parku.

Będą opłaty za wejście w Tatry. TANAP wprowadza bilety wstępu
fot. Albin Marciniak/East News

TANAP, odpowiednik polskiego Tatrzańskiego Parku Narodowego, to najstarszy park narodowy na Słowacji. Swoim terytorium obejmuje część Tatr Wysokich z najwyższym szczytem Gerlachem (2655 m n.p.m.), Tatr Zachodnich i całe pasmo Tatr Bielskich. Park powstał w 1949 roku i nigdy nie pobierał od turystów żadnych opłat. W tym sezonie ma się to jednak zmienić. Ile teraz trzeba będzie zapłacić za chodzenie po górach?

Zobacz także:  Wysokie kary dla turystów we Włoszech. Za te zachowania grozi ponad 2 tys. zł mandatu

Słowacja. Będą opłaty za wejście w Tatry. TANAP wprowadza bilety wstępu

W tym sezonie wakacyjnym TANAP zacznie pobierać od turystów opłaty za wstęp na teren parku. Początkowo będą one jednak dobrowolne i obejmą tylko wybrane szlaki, a wysokość składki będzie zależeć wyłącznie od gościa. W przyszłym roku natomiast bilety będą musieli zakupić już wszyscy wędrowcy. 

Redakcja poleca

Jak pisze portal onet.pl, informacje na temat wprowadzenia biletów wstępu podał Pavel Majko, dyrektor do spraw administracji TANAP, a wcześniej dyrektor główny parku.

Opłaty będą pobierane na wybranych szlakach jeszcze w tym sezonie wakacyjnym i będą początkowo dobrowolne. W przyszłym roku bilety będą już obowiązkowe przy wejściu na wszystkie szlaki - powiedział Majko, cytowany przez onet.pl.

Dyrektor do spraw administracji TANAP dodał, że "ich wysokość pozostaje jeszcze kwestią uzgodnienia". Prawdopodobnie ceny biletów będą oscylować w granicach od 1 do 4 euro za osobę dorosłą (ok. 5-19 zł). 

"Nie wiadomo jeszcze, czy przy wejściu na szlak powstaną kasy biletowe, czy też każdy turysta będzie zobowiązany kupić bilet samodzielnie w internecie" - podkreślił Pavel Majko.

Pracownik TANAP Peter Spitzkopf powiedział "Gazecie Krakowskiej", że pieniądze z biletów zostaną przeznaczone przede wszystkim na poprawę sieci turystycznej oraz informacyjnej.

Zobacz także:  LOT wprowadza zmiany w letniej siatce połączeń. Przewoźnik odwołuje niektóre rejsy 

RadioZET.pl/onet.pl/zakopane.naszemiasto.pl