Obserwuj w Google News

Słowacja otwiera wszystkie przejścia graniczne. Duże ułatwienie dla podróżujących Polaków

2 min. czytania
09.07.2021 09:11
Zareaguj Reakcja

Dobra wiadomość dla wszystkich podróżujących Polaków - Słowacja zdecydowała się zmienić wprowadzone w poniedziałek obostrzenia i ponownie otworzyła wszystkie przejścia graniczne. Nowe zasady zaczęły obowiązywać w piątek, 9 lipca.

Słowacja otwiera wszystkie przejścia graniczne. Duże ułatwienie dla podróżujących Polaków
fot. SHUTTERSTOCK

Jeszcze kilka dni temu pisaliśmy o tym, że Słowacja od 5 lipca znów zamyka część przejść granicznych z Polską, a na wszystkich innych wprowadza regularne kontrole. Decyzja ta była związana ze zwiększającą się liczbą przypadków zachorowań spowodowanych wariantem Delta koronawirusa. Nowe obostrzenia wzbudziły protesty mieszkańców przygranicznych miejscowości m.in. Leluchowa, gdzie pikietowały osoby zamieszkujące gminę Muszyna.

Redakcja poleca

Słowacja otwiera wszystkie przejścia graniczne

Po protestach rząd postanowił ponownie otworzyć wszystkie przejścia graniczne ze Słowacją. Decyzja w tej sprawie opublikowana została w specjalnym komunikacie zamieszczonym na profilu Ambasady Słowacji w Polsce na Facebooku.

"Informujemy, że od 9 lipca 2021 zmienią się warunki wjazdu na terytorium Słowacji. Wszystkie przejścia graniczne będą otwarte" - czytamy w poście.

Jednocześnie poinformowano, że stałe kontrole będą przeprowadzane na wszystkich głównych przejściach granicznych I oraz II kategorii. Z kolei na mniejszych przejściach (III kategoria) prowadzone będzie regularne monitorowanie przestrzegania obowiązków kwarantanny.

"Aby zapewnić płynny ruch, policja zwraca się do przyjeżdżających z prośbą o przygotowanie wszystkich niezbędnych dokumentów, potwierdzeń lub urządzeń mobilnych z cyfrowymi formularzami potwierdzeń (obowiązkowa rejestracja na dedykowanej stronie internetowej: https://korona.gov.sk/ehranica/#, potwierdzenie szczepienia itp.). Policja sprawdza za pomocą czytników cyfrowe certyfikaty COVID UE" - brzmi komunikat Ambasady.

Zasady wjazdu na Słowację

Każdy wjeżdżający na teren Słowacji ma obowiązek zarejestrowania się na stronie internetowej www.korona.gov.sk/ehranica. Rejestrować nie muszą się dzieci do 12. roku życia oraz podróżni przejeżdżający przez Słowację, którzy w ciągu ośmiu godzin wyjadą z kraju. Co ważne, po drodze mogą zatrzymywać się jedynie na stacjach paliw.

Osoby niezaszczepione od 9 lipca po przyjeździe na Słowację będą musiały poddać się 14-dniowej kwarantannie w warunkach domowych lub w hotelach kwarantannowych. Izolację będą mogły zakończyć w momencie uzyskania negatywnego wyniku testu w kierunku koronawirusa, przy czym temu testowi mogą poddać się najwcześniej w piątym dniu kwarantanny.

Obowiązek ten nie dotyczy m.in. osób w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19.

RadioZET.pl/Facebook(Ambasada Słowacji w Polsce)/PAP/gov.pl