,

Solina, czyli „bieszczadzkie morze”. Ciekawa propozycja na urlop nad wodą

11.05.2021 13:15

Solina to jeden z najbardziej malowniczych zakątków na południu Polski. Świetnie odnajdą się tu wielbiciele obcowania z przyrodą, leniwego wypoczynku „na plaży”, jak również miłośnicy sportów wodnych – Jezioro Solińskie daje różnorodne możliwości aktywnego spędzania czasu. Co warto wiedzieć o Solinie i jakie atrakcje kryje to miejsce? Podpowiadamy.

Solina
fot. Shutterstock

Solina jest niewielką miejscowością położoną w województwie podkarpackim (ok. 30 km od Sanoka). Znajduje się pobliżu Jeziora Solińskiego, czyli jednego z największych w Polsce sztucznie utworzonych zbiorników. Jezioro powstało latach 60. XX wieku – tylko dzięki niemu możliwa była ochrona Doliny Sanu przed ciągłymi powodziami. 

Większość turystów, planując wypoczynek „nad Soliną”, ma na myśli nie samą wieś, a całą gminę, której obszar (ok. 200 km powierzchni) skupia się w okolicy zalewu. Dzisiaj miejscowości leżące nad Jeziorem Solińskim (a wśród nich m.in. Polańczyk, Berezka czy Myczkowce) to popularne kurorty wypoczynkowe i ośrodki sportów wodnych. Tworzą one swoisty kompleks wyróżniający się niezwykle malowniczym i zróżnicowanym krajobrazem, który daje wczasowiczom wiele możliwości. Można odpocząć na plaży nad brzegiem jeziora, wybrać się na pieszą wyprawę po trasie spacerowej, zwiedzić okolicę na rowerze lub skorzystać z ciekawej oferty sportów wodnych.

Jezioro Solińskie: „bieszczadzkie morze i plaże”

Jezioro Solińskie (wraz z zaporą) zostały utworzone na rzekach San i Solinka. Aby zalew mógł powstać, konieczne było zalanie terenów, na których istniało kilka wsi. Pod taflą jeziora znajdują się ruiny aż sześciu różnych miejscowości, w tym wsi Solina, którą przeniesiono w inne miejsce. W południowej części zbiornika do dziś można oglądać tzw. "Martwy Las", gdzie z wody wystają czubki zalanych drzew.

Szeroki akwen (jego powierzchnia to 22 km2) ma taflę wody położoną na wysokości kilkudziesięciu metrów. Taka lokalizacja sprzyja występowaniu intensywnych podmuchów wiatru. Dzięki temu zalew jest miejscem idealnym dla miłośników sportów wodnych – żeglarstwa czy kitesurfingu.

Na jeziorze organizowane są również wycieczki statkami wyposażonymi w bar i taras widokowy. Co więcej, w wodach zbiornika występuje wiele gatunków ryb, co przyciąga amatorów wędkarstwa z całej Polski.

Solina
fot. Shutterstock

Zwolennicy spokojniejszego wypoczynku mają też do dyspozycji lokalne wypożyczalnie rowerów wodnych lub statki rejsowe oferujące wyprawę wzdłuż malowniczego brzegu jeziora. Solina jest też doskonałym miejscem dla wielbicieli lenistwa – wokół jeziora utworzono wiele piaszczystych plaż.

Zapora i Elektrownia Wodna w Solinie: zwiedzanie i cennik

Popularną atrakcją Soliny jest największa w Polsce tama, oddzielająca Jeziora Solińskie i Myczkowskie, nazywana czasem "Krupówkami Bieszczad". Ma prawie 650 metrów długości i ponad 80 wysokości. Budowa zapory trwała 8 lat - została ukończona w 1968 roku. Podczas spaceru po tym ogromnym obiekcie można podziwiać najpiękniejsze widoki, jakie oferuje Jezioro Solińskie. 

Tama w Solinie oraz znajdująca się w jej korpusie hydroelektrownia są udostępnione dla zwiedzających. Warto tutaj podkreślić, że wewnętrzne tunele zapory można zwiedzać wyłącznie w obecności przewodnika. Co więcej, trzeba pamiętać, że w środku Elektrowni Wodnej w Solinie panuje dość niska temperatura, która nie przekracza 10 st. Celsjusza. 

Ceny biletów za zwiedzanie Zapory i Elektrowni Wodnej w Solinie:

  • Osoby Indywidualne: 18 zł – osoby dorosłe, 13 zł – młodzież szkolna, studenci;
  • Grupa zorganizowana (minimum 15 osób):  15 zł – osoby dorosłe,10 zł – młodzież szkolna, studenci.
zapora Solina
fot. Wikimedia Commons

Fenomenem na skalę europejską jest gigantyczny mural, który powstał... bez użycia farb i jest niejako hołdem złożonym sile natury, która przez długi czas trapiła Solinę licznymi powodziami. Mural, przedstawiający zwierzęta na skarpie zalewu, powstał w 2015 roku. Stworzono go przy użyciu… myjki wysokociśnieniowej – strumień wody usunął pokrywające tamę zanieczyszczenia, tworząc w ten sposób obraz przedstawiający lokalną faunę. Obecnie to „ekologiczne” dzieło sztuki jest słabo czytelne.

Przez zaporę solińską można udać się w stronę kąpieliska lub przystani statków turystycznych, skąd można popłynąć do Polańczyka. To właśnie w Polańczyku rozpoczyna się malownicza ścieżka turystyczna, otaczająca całą miejscowość. Szlak liczy zaledwie 1,5 km, więc świetnie sprawdzi się również wśród rodzin z dziećmi. Ścieżka wiedzie przez wzgórza widokowe, co gwarantuje widoki na przepiękne, bieszczadzkie krajobrazy.

Solina: okoliczne atrakcje i szlaki

W okolicy Soliny mamy do dyspozycji przede wszystkim piękne i uwielbiane przez wszystkich Bieszczady (ok. godzina drogi samochodem). Kto z nas nie marzył o tym, aby rzucić wszystko i tam wyjechać? Niezliczone szlaki górskie to prawdziwa gratka dla miłośników trekkingu i pieszej turystyki. W okolicy nie brakuje też ścieżek rowerowych. Ale region Soliny oferuje znacznie więcej.

Punkt widokowy na Sawinie

Miłośnicy górskich krajobrazów i pasjonaci zdjęć muszą koniecznie odwiedzić punkt widokowy na Sawinie – znajduje się niecały kilometr od centrum Polańczyka, na wysokości  516 m n.p.m. To właśnie z tego miejsca można podziwiać panoramę Jeziora Solińskiego na tle bieszczadzkich pasm ze szczytami Smerek, Łopiennik czy Magóra Łomiańska. Stąd też można zobaczyć urozmaicony teren Soliny (liczne wyspy i półwyspy znajdujące się na tafli jeziora) powstały przez zalanie obszaru w latach 70. XX wieku. 

Jezioro Myczkowieckie

Region Jeziora Solińskiego to również „dzikie” rezerwaty przyrody. Obowiązkowo trzeba zobaczyć ten nad Jeziorem Myczkowieckim, gdzie można podziwiać prawdziwie „alpejskie” krajobrazy. Nad zbiornikiem wznosi się unikalna ściana skalna, tzw. Skałki Myczkowieckie, o długości blisko 600 metrów i wysokości w najwyższym punkcie ok. 25-30 metrów. W górnej części Skałek powstał taras widokowy, z którego roztacza się piękna panorama okolicy. 

Kamień Leski

Ciekawym punktem na mapie regionu jest też Kamień Leski znajdujący się we wsi Glinne. Ten niezwykły pomnik przyrody nazywany jest miejscowych Kamieniem Diabła. Niemal 20-metrowy głaz wygląda tak, jakby wyrastał znikąd. Jak głosi legenda, gigantyczna skała została upuszczona przez diabła, który planował zniszczyć jedną z okolicznych świątyni. 

Szlaki piesze w rejonie zalewu Solińskiego

W rejonie jeziora, a szczególnie w okolicach Myczkowiec, Soliny i Polańczyka, przebiega kilka ciekawych szlaków pieszych. Popularna jest zielona trasa biegnąca z Leska przez Zwierzyń i Myczków, prowadząca dalej na południe przez Wołkowyję, Górzankę i Terkę w okolice Jaworca.

Turyści chętnie korzystają też ze szlaków wiodących dookoła Jeziora Myczkowskiego. Przez region przechodzą też liczne szlaki rowerowe, które dają możliwość zapoznania się z największymi atrakcjami przedpola Bieszczadów.

Solina: pogoda. Kiedy warto jechać?

Solinę można odwiedzać tak naprawdę o każdej porze roku. Aby jednak w pełni cieszyć się atrakcjami tego miejsca, warto przyjechać tutaj wiosną lub latem. Dla tych, którzy chcą przede wszystkim plażować nad Soliną lub korzystać z oferty sportów wodnych, najlepszy będzie okres letni. Warto jednak pamiętać, że w tym czasie - pośród hałaśliwych barów, lodziarni i restauracji - raczej nie zaznamy spokoju. O wiele spokojniej niż w samej Solinie będzie w mniejszych miejscowościach nad brzegiem Jeziora Solińskiego. 

Solina
fot. Shutterstock

Ci, którzy cenią przede wszystkim spokój i piękne krajobrazy, nad Solinę powinni przyjechać wczesną jesienią. To idealna pora roku na podziwianie kolorowe drzew tworzących zapierającą dech w panoramę.

Solina: kamera na żywo. Aktualną sytuację na miejscu – czy jest dużo turystów i jaka jest pogoda – można sprawdzić dzięki kamerze internetowej z widokiem na Zaporę w Solinie

Solina: noclegi. Gdzie warto się zatrzymać?

Gdzie warto zatrzymać się nad Soliną? Okolica słynie z rozbudowanej infrastruktury turystycznej, więc nie będzie problemu ze znalezieniem miejsca o odpowiadającym nam standardzie i cenie – od kempingów, przez pensjonaty, aż po większe hotele. W pobliżu samego jeziora znajdują się też domki nad jeziorem, które są szczególnie popularne wśród rodzin z dziećmi.

Jak pokazują dane portalu Nocowanie.pl, Solina znajduje się na liście najpopularniejszych miejsc w Polsce na długi weekend czerwcowy. Koszt wypoczynku nad Jeziorem Solińskim – w Solinie oraz Polańczyku – to odpowiednio 53 zł i 51 zł za noc dla jednej osoby.

Nurkowanie w Polsce
7 Zobacz galerię
fot. Shutterstock/ Zdj. ilustracyjne