Obserwuj w Google News

Sóller: pomarańczowe miasto na Majorce

Nina Czochara
3 min. czytania
03.06.2019 17:57
Zareaguj Reakcja

Sóller, położone w górskiej dolinie porośniętej gajami pomarańczowymi, jest jednym z najpiękniejszych krajobrazowo miasteczek na Majorce. W sezonie tłumy turystów przyjeżdżają tu na jeden dzień zabytkowym pociągiem z Palmy. Obowiązkowym punktem zwiedzania jest też podróż tramwajem z miasta do znanego kurortu Port de Sóller.

Soller na Majorce
fot. Shutterstock

Miasteczko Sóller znajduje się w północno-zachodniej części Majorki. Usytuowane w żyznej, pełnej gajów cytrusowych dolinie, między górami a zboczami środkowej części gór Serra Tramuntana zalicza się do grona najpiękniejszych miejsc na wyspie. 

Zanim w 1912 roku uruchomiono linię kolejową z Palmy, można tu było dotrzeć wyłącznie drogą prowadzącą przez przełęcz, pełną serpentyn. Dziś Sóller tętni życiem (głównie w sezonie letnim) i jest coraz bardziej rozwinięte turystycznie. Co warto zobaczyć w Soller i jak dojechać? Podpowiadamy.

Z Palmy do Sóller: podróż zabytkowym pociągiem

Już sama wyprawa drewnianym pociągiem ze stolicy Majorki do Sóller jest niezapomnianym przeżyciem. Pierwsze połączenie między Palma de Mallorca a oddalonym o 27 km Sóller uruchomiono w 1912 roku. Jadąc drewnianym pociągiem, pokonując wiele mostów, tuneli i 8-metrowy wiadukt, można podziwiać niesamowity krajobraz – gaje oliwne, sady pomarańczowe i imponujące góry Serra de Tramuntana.

pociąg - Palma - Sóller
fot. Pixabay

Podróż z Palmy do Sóller trwa około godziny – pociąg zatrzymuje się na około 10-minutowy postój przy punkcie widokowym Mirador des Pujol d’en Banya, skąd można podziwiać położony w dolinie cel naszej podróży, czyli miasteczko Sóller. Po dotarciu do docelowej stacji kolejowej można łatwo odnaleźć przystanek tramwajowy, z którego wielu turystów wybiera się do Port de Sóller.

Rozkład jazdy pociągów do Sóller zmienia się w zależności od sezonu – od kwietnia do października kursuje 6 razy dziennie (między 10.10 a 19.40), od listopada do marca kursuje 4 razy dziennie (między 10.30 a 18.00).
Cena biletu z Palmy do Sóller wynosi 18 euro. Można kupić bilet w obie strony za 25 euro.

Sóller: ciekawa architektura i najlepsze lody

Sercem miasta jest główny plac – Placa de la Constitucio. W jego zachodniej części wznosi się kościół św. Bartłomieja – świątynia reprezentuje styl barokowy z modernistyczną fasadą zaprojektowaną przez ucznia Gaudiego, Joana Rubió. Cennym obiektem jest też niedaleki bank – Banco de Sóller – projektu tego samego artysty.

Przy sąsiednim placyku znajdziemy kilka kawiarenek – to idealne miejsce, aby schłodzić się od panujących latem upałów i zamówić sok pomarańczowy. Miejscowe owoce uchodzą za najlepsze na wyspie. Mieszkańcy Sóller uwielbiają też lody domowej roboty – w północnej części Placa de la Constitucio znajdziemy lodziarnie z kilkudziesięcioma smakami – każdy wybierze coś dla siebie.

Pomarańcze - Sóller
fot. Pixabay

Jeśli spędzimy na placu nieco więcej czasu, mamy szansę zobaczyć charakterystyczny, zabytkowy tramwaj jadący do Port de Sóller. Warto przejść się również po ulicy Księżycowej (Carrer Sa Lluna), gdzie działają liczne sklepy.

Port de Sóller: plaża, promenada i tramwaj

Port de Sóller to nie tylko popularny kurort wypoczynkowy, ale również najpiękniejsze miasteczko portowe Majorki. Miejscowość rozciąga się w wąskiej zatoce Badia de Sóller, niemal u stóp najwyższych szczytów Serra de Tramuntana. W tym niewielkim miasteczku jest niemal wszystko, czego potrzeba do wypoczynku – piaszczysta plaża, turkusowe morze, mnóstwo klimatycznych barów i restauracji, niesamowite widoki i niepowtarzalny klimat. W centrum miasta zachowała się zabytkowa zabudowa dawnego, cichego portu rybackiego z kamiennymi domami i stromymi uliczkami. Warto zajrzeć do gospody Es Port, ulokowanej w dawnej, średniowiecznej rezydencji. 

Port de Sóller
fot. Shutterstock

Wzdłuż malowniczego portu prowadzi promenada z aleją palmową i niewielkimi skwerami – idealne miejsce na spacer. Latem trzeba się jednak przygotować na tłumy turystów, którzy ściągają do Sóller na jednodniowe wycieczki.

No właśnie. Jedną z największych atrakcji Port de Sóller jest podróż zabytkowym tramwajem – El Tranvia de Sóller – który kursuje pomiędzy portem a miastem od 1913 roku. Trasa ciągnie się na długości 5 kilometrów i prowadzi wzdłuż zatoki. Latem tramwaje kursują co pół godziny, zimą co godzinę. Cena biletu w jedną stronę (np. z Sóller do Port de Sóller) wynosi 7 euro. Korzystną opcją dla osób podróżujących ze stolicy Majorki jest bilet łączony na pociąg i tramwaj (Palma – Puerto de Sóller – Palma). Bilet kosztuje wówczas 32 euro.

Port de Sóller
fot. Pixabay

Wielbiciele pieszych wędrówek mają do dyspozycji szlaki wytyczone w okolicach Sóller. Ciekawą opcją jest nadbrzeżna trasa Sóller-Deia oraz szlak prowadzący z Sóller do portu. W wyprawę można wybrać się indywidualnie lub z przewodnikiem.

Źródło: "Majorka, Minorka, Ibiza. Przewodnik ilustrowany", Siewak-Sojka Z., Sojka L, Pawłowski M., Pascal 2015;  "Majorka, Minorka, Ibiza, Formentera. Baleary - archipelag marzeń", Zaręba Dominika, Helion 2009

___

RadioZET.pl/NC