Obserwuj w Google News

Spektakularna zorza polarna. Zielone widowisko nad Finlandią

Nina Czochara
2 min. czytania
30.09.2019 14:26
Zareaguj Reakcja

Spektakularna zorza polarna pojawiła się w nocy z 27 na 28 września nad Finlandią. Świadkowie tego niesamowitego, podniebnego zjawiska opublikowali w sieci liczne zdjęcia oraz nagrania. Oprócz mieszkańców Finlandii, zorzę mogli podziwiać także mieszkańców północnych krańców Wysp Brytyjskich.

Zielona zorza polarna
fot. Twitter/Visit Lapland

Ogromna, mieniąca się różnymi kolorami zorza polarna pojawiła się na fińskim niebie, nad Laponią. To widowiskowe zjawisko uwiecznili na zdjęciach i nagraniach entuzjaści obserwacji nocnego nieba. 

Zielona zorza polarna w Finlandii 

"Zorza polarna tańczy na nocnym niebie" - tak opisywali to zjawisko jego świadkowie. Jeden z redaktorów magazynu "All the Lapland", a jednocześnie autor jednego z nagrań przyznał, że to najlepsza zorza polarna, jaką miał okazję zobaczyć od 2017 roku. 

"To było jedyne w swoim rodzaju podniebne zjawisko. Ogromna zorza opanowała niebo różnymi kolorami" - taką zapowiedź do nagrania umieścili na swoim profilu na Twitterze "Łowcy zorzy" - Aurora Hunting. 

Jak powstaje zorza polarna?

Zorza polarna to zjawisko świetlne, które występuje na niebie w górnej atmosferze. Powstaje w wyniku tzw. aktywności słonecznej (emitowaniem przez Słońce strumieni naładowanych cząstek) i tzw. burzami magnetycznymi — jeśli są bardziej intensywne niż zwykle, wówczas istnieje duże prawdopodobieństwo zaobserwowania tego niezwykłego, podniebnego spektaklu.

Kolor zorzy zależy od gazu, który dociera do ziemskiej atmosfery. Za czerwony i zielony kolor odpowiada tlen, azot świeci na purpurowo i bordowo, a wodór i hel - na niebiesko lub fioletowo. Na Ziemi zorze są widoczne na wysokich szerokościach geograficznych, głównie za kołami podbiegunowymi. Zdarza się jednak, że można je obserwować i podziwiać również w Polsce, a dokładniej w jej północnej części. 

 

___

RadioZET.pl/euronews.com/NC