Obserwuj w Google News

Gdzie na kajaki w Polsce? 10 najpiękniejszych tras na spływy kajakowe

5 min. czytania
16.06.2021 15:22
Zareaguj Reakcja

Spływy kajakowe to coraz popularniejsza forma spędzania aktywnego weekendu nad wodą. Nic dziwnego, to opcja na każdą kieszeń i dla niemal każdej grupy wiekowej. W naszym kraju znajdziemy wiele fantastycznych tras kajakowych – mniej i bardziej ekstremalnych. Które z nich są najciekawsze i najatrakcyjniejsze? Oto 10 najciekawszych propozycji na spływy kajakowe w Polsce. 

Spływy kajakowe w Polsce
fot. Shutterstock

Spływy kajakowe to idealna propozycja na ciekawe i aktywnego spędzenie urlopu w Polsce. Planujesz wybrać się na kajaki i nie wiesz, jakie miejsce wybrać? Przedstawiamy listę 10 najpiękniejszych tras na spływy kajakowe w Polsce.

Czarna Hańcza: spływ kajakowy po Suwalszczyźnie

To jedna z piękniejszych rzek na Suwalszczyźnie, a zarazem niezwykle atrakcyjna trasa kajakowa w Polsce. Szlak Czarnej Hańczy, o długości 98 km, prawie w całości biegnie przez obszar Puszczy Augustowskiej. Trasa rozpoczyna się na jeziorze Wigry, a kończy w miejscowości Rygol, gdzie spotykają się wody rzeki i Kanału Augustowskiego. Do pokonania całości potrzeba 3-5 dni.

Czarna Hańcza
fot. Rafał Jabłoński/East News

Trasa Czarnej Hańczy nie jest jednak przeznaczona wyłącznie dla doświadczonym kajakarzy. Odnajdą się tu również osoby początkujące. Utrudnieniem w pokonywaniu tego szlaku mogą być (na odcinkach puszczańskich) powalone przez wiatr lub bobry drzewa. Część osób wybiera krótszą, średnio trudną trasę Gawrych Ruda–Rygol, która ciągnie się na długości 62 km.

Redakcja poleca

Spływ kajakowy Drawą

Kolejną ciekawą propozycją na spływ kajakowy w Polsce jest Drawa. Rzeka ta rozpoczyna swój bieg w Dolinie Pięciu Jezior, na Pojezierzu Zachodniopomorskim. Chociaż rozciąga się na długości niemal 185 km, większość osób rezygnuje z przepłynięcia całego odcinka. Wszystko dlatego, że rzeka w połowie biegu przecina poligon wojskowy – tylko ze specjalnym pozwoleniem można przez niego przepłynąć. Właśnie dlatego kajakarze wybierają zwykle górny lub dolny bieg Drawy. Najlepiej spływ kajakowy rozpocząć niedaleko mostu w Prostyni, a skończyć przy ujściu Drawy do Noteci, niedaleko Krzyża. W czasie tego fragmentu rzeka płynie spokojnym nurtem, pośród łąk i lasów. Później, na odcinku przepływającym przez Drawieński Park Narodowy, nurt Drawy staje się wartki, a dno kamieniste. Do tego wszystkiego trzeba umiejętnie manewrować pomiędzy krzewami i konarami drzew. Ale niesamowite widoki i wrażenia są warte wszelkiego wysiłku.

• Odcinek Czaplinek–Nowe Bielice, ok. 171 km, trasa kajakowa średnio trudna

Wieprz: spływ kajakowy po Roztoczu

Chociaż największa rzeka Roztocza ciągnie się na długości ponad 300 km, większość kajakarzy wybiera krótsze odcinki. Trasa bywa kręta i momentami nieco trudniejsza, ale mimo wszystko nadaje się dla początkujących osób. Ogromne wrażenie w czasie spływu po Wieprzu robi niesamowita zmienność krajobrazowa tego szlaku: stawy, łąki, piaskowe mielizny i wysepki. Najciekawsze odcinki znajdują się na Roztoczu i w okolicy Lublina, w środkowym biegu rzeki i w obrębie Nadwieprzańskiego Parku Krajobrazowego. Popularne spływy kajakowe (krótsze i mniej wymagające) organizowane są również od miejscowości Obrocz do samego Szczebrzeszyna.

Spływy kajakowy Krutynią

Popularny wśród kajakarzy odcinek Sorkwity–Ruciane-Nida uznawany jest za najpiękniejszy szlak na Mazurach. Cała trasa liczy nieco ponad 100 km, jest niezwykle zróżnicowana i piękna krajobrazowo. Odcinek przebiega przez Puszczę Piską oraz objęte ochroną tereny Mazurskiego Parku Krajobrazowego.

Krutynia
fot. Shutterstock

Za najpiękniejszą część trasy uważa się odcinek od Jeziora Krutyńskiego do Ukty. Szlak nie jest trudny, a na jego przepłynięcie warto przeznaczyć co najmniej tydzień. Nie trzeba się też martwić o nocleg, bo na całej trasie są liczne pola namiotowe, campingi czy pokoje w kwaterach prywatnych.

• Odcinek Sorkwity-Ruciane-Nida – 102 km, trasa łatwa, również dla początkujących

Redakcja poleca

Brda: trasa kajakowa na Pomorzu

Brda jest jedną z popularniejszych tras kajakowych w tej części Polski. Szlak Świeszyno-Bydgoszcz biegnie przez Bory Tucholskie, czyli ogromny kompleks leśny. Trasa gwarantuje różnorodność i zmienny poziom trudności, a co za tym idzie – sporo wrażeń. W górnym odcinku Brda jest dość bystra i wąska, przez co pierwsze kilometry trasy są dość trudne. Ale nie ma się co zniechęcać. Dalsza część trasy jest łatwiejsza – przynajmniej na jakiś czas. Nieco niżej rzeka zmienia charakter, stając się jedną z łatwiejszych tras w kraju – idealną również dla początkujących. Nie można jednak dać się zwieść temu „spokojnemu nurtowi”. Oblicze rzeki zmienia się raz jeszcze w miejscu zwężenia doliny Brdy. Nurt nagle potężnie przyspiesza, a woda staje się spieniona. To tzw. Piekiełko, czyli punkt, w którym pojawiają się głazy i kłody drzew. Lepiej zachować tutaj szczególną ostrożność. Po przebrnięciu przez „Piekiełko” Brda się uspokaja i płynie leniwie do spotkania z Wisłą, w Bydgoszczy.

• Odcinek Świeszyno-Bydgoszcz – ok. 233 km, trasa kajakowa średnio trudna

Tanew: „królowa Roztocza”

Tanew zdaniem wielu osób jest jedną z najpiękniejszych rzek w Polsce i najbardziej urokliwym odcinkiem na spływ kajakowy. Właśnie dlatego potocznie nazywa się ją „królową Roztocza”. Cała trasa rozciąga się na długości 113 km – uroku temu odcinkowi dodają niesamowite zielone krajobrazy i dziesiątki niewielkich wodospadów.

kajaki
fot. Pixabay

Do wyboru jest kilka dłuższych i krótszych, łatwiejszych i nieco trudniejszych odcinków rzeki. Najczęściej kajakarze rozpoczynają spływ od miejscowości Narol lub Paary – trasy również dla początkujących osób. Popularnym szlakiem wśród rodzin jest z kolei odcinek Osuchy – Stare Króle – krajobrazy w tej części są niezwykle urokliwe, a rzeka ma spokojny nurt.

Spływ kajakowy Białą i Czarną Nidą

Rzeka Nida, lewy dopływ górnej Wisły, powstaje z połączenia dwóch fragmentów źródłowych: Białej Nidy i Czarnej Nidy. Oba te odcinki doskonale nadają się do uprawiania kajakarstwa turystycznego. Trasy można spokojnie pokonać w dwa dni, nawet jeśli jesteśmy początkującymi kajakarzami. Spływ kajakowy szlakiem Białej Nidy najlepiej zacząć we wsi Mniszek (ok. 40 km od Kielc), drugi w miasteczku Morawica.

Trasy kajakowe po Nidzie są niezwykle malownicze i, co więcej, odpowiednie nawet dla początkujących – spływy w tym regionie nie wymagają większego doświadczenia w kajakarstwie, choć rzeka miejscami płynie przez Góry Świętokrzyskie i wielokrotnie zakręca. Atutem tego szlaku jest również fakt, że Nida to jedna z najcieplejszych rzek w Polsce – latem temperatura wody dochodzi nawet do 27 stopni Celsjusza.

• Odcinek Mniszek nad Białą Nidą – Ujście Białej Nidy, 20 km

Redakcja poleca

Spływ Dunajcem

Spływ Dunajcem, najpiękniejszą górską rzeką w Polsce, daje możliwość podziwiania krajobrazu Pienin (Trzy Korony, Sokolica), ale też zapewnia sporą dawkę wrażeń. Nurt rzeki jest rwący, a w czasie spływu trzeba przygotować się na urwiska skalne i lesiste zbocza górskie.

Dunajec
fot. Shutterstock

Nie jest to zdecydowanie rzeka dla początkujących. Mogą tu pływać jedynie osoby doświadczone lub pod okiem instruktora. Szlak ma długość 202 km i prowadzi od Nowego Targu do Ujścia Jezuickiego.

Szlak kajakowy Pilicy

Pilica, mająca swe źródła na obszarze Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, jest najdłuższym lewym dopływem Wisły. To jednocześnie niezwykle ciekawy, urozmaicony szlak kajakowy w Polsce. W górnym odcinku rzeka jest stosunkowo wąska. Od Maluszyna koryto staje się szersze, a dno i brzegi są w wielu miejscach piaszczyste, co przy czystej i w większości płytkiej wodzie zachęca do kąpieli.

• Odcinek Maluszyn-Sulejów – ok. 90 km

ZOBACZ TAKŻE:  Termy w Polsce. 10 najlepszych basenów termalnych [LISTA]

Spływy Piaśnicą: kajakiem prosto do morza

Piaśnica znajduje się na północy Polski, na terenie Kaszub. Rzeka tworzy zjawiskowe meandry, bujnie porośnięte roślinnością. Bieg tej rzeki zaczyna się w Puszczy Darżlubskiej, a następnie uchodzi do Morza Bałtyckiego, na zachód od Dębek.

Kajaki
fot. Pixabay

Piaśnica ma spokojny nurt, dlatego spływy kajakowe w tym miejscu mają charakter rekreacyjny i świetnie nadają się dla rodzin z dziećmi.
Szlak kajakowy rozpoczyna się w miejscu Dębki (przepompownia), a kończy na plaży w tej miejscowości. Spływ nie należy do szczególnie wymagających i trwa zaledwie 2,5 godziny. To świetny wybór dla początkujących oraz rodzin z dziećmi.

• Spływ Piaśnicą – 2,5 km, trasa łatwa, dla początkujących

Redakcja poleca