,

Sri Lanka: słonie z lampionami, święty ząb Buddy i herbata

Nina Czochara
22.11.2017 09:29

Cejlon, miniatura Indii, wyspa w kształcie łzy – tak mówi się o Sri Lance. Chociaż w godle kraju pojawia się złoty lew, prawdziwym symbolem tego miejsca jest słoń. Sri Lanka słynie z bogatej historii, kultury i niespotykanej nigdzie przyrody. To tutaj znajdują się pola ryżowe, plantacje herbaty, góry, wodospady, plaże i buddyjskie świątynie. A wszystko na wyspie pięciokrotnie mniejszej od Polski.

Sri Lanka: słonie z lampionami, święty ząb Buddy i herbata
fot. Flickr

Sri Lanka położona jest w Azji Południowej, niecałe 50 km od Indii. Od wschodu oblewa ją Zatoka Bengalską, od południa zaś otwarty Ocean Indyjski. Wyspa posiada setki kilometrów wybrzeża, głównie piaszczystego, z lagunami i rafami koralowymi. W środkowej części znajduje się najwyższy szczyt Cejlonu, Pidurutalagala, wznoszący się na wysokość 2524 m n.p.m. Na Sri Lance nigdy nie jest zimno i można tu wypoczywać przez cały rok. Gdy na wschodzie padają monsunowe deszcze, na zachodzie świeci słońce, i odwrotnie. Temperatura wody oceanu rzadko spada poniżej 27°C.

Sri Lanka: dżungla pełna zwierząt

Sri Lanka zachwyca niezwykłym pięknem i różnorodnością krajobrazu. Na wyspie znajduje się ponad 500 obszarów ściśle chronionych oraz jeden z ostatnich na świecie pierwotnych lasów deszczowych. Duże wrażenie robi Park Narodowy Wilpattu największy pod względem powierzchni park Sri Lanki. Można tu zobaczyć słonie, lamparty, jelenie oraz pawie indyjskie. Miejsce to przyciąga również pięknem natury – kilkudziesięcioma jeziorami oraz niezniszczoną przez turystykę, niemal dziewiczą przyrodą. Warto odwiedzić też Park Narodowy Minneriya, który wytyczono wokół sztucznego zbiornika wodnego Minneriya. Od maja do września rezerwat staje się miejscem wędrówki żyjących na wolności słoni. Koniecznie zabierzcie ze sobą aparat!

Na wielbicieli przyrody czeka też rezerwat Yala, w którym żyje ponad 200 gatunków ptaków i prawie 50 ssaków. Słonie czy krokodyle nie są tam już atrakcją, bo można spotkać je prawie na każdym kroku. Turyści szukają tu przede wszystkim lampartów. Żyje ich tam sporo, bo ponad 350 osobników. Nie można przeoczyć też narodowego ptaka Sri Lanki, czyli kura cejlońskiego zwanego kurem dżungli. W rzeczywistość ptak podobny jest do zwykłego europejskiego koguta, z tą różnicą, że umie wspinać się na drzewa i wije gniazda nawet 3-4 metry nad ziemią.

Zobacz także

Kolorowe słonie z lampionami

Symbolem wyspy Cejlon są słonie. I nie ma się czemu dziwić. Żyje ich tutaj około 6 tysięcy i są najstarszymi, udomowionymi zwierzętami na Sri Lance. Przed XIX wiekiem były pod ochroną syngaleskich króli i uznawano je za prawdziwą świętość. Za zranienie czy zabicie zwierzęcia groziła nawet śmierć. W latach 1829–1855, po dotarciu Brytyjczyków na wyspę, zabito kilka tysięcy słoni i zniesiono królewski dekret. Na szczęście to już przeszłość - dziś zwierzęta te są bezpieczne. Współcześnie żyjące na wolności słonie można zobaczyć w kilku parkach narodowych, np. Udawalawe, Minneriya czy też Yala.

Ważnym wydarzeniem dla mieszkańców jest festiwal religijny Kandy Esala Perahera, w którym corocznie bierze udział ponad 100 wspaniale udekorowanych słoni! Przez 10 dni (w lipcu lub sierpniu) wąskimi uliczkami miasteczka przechodzi kolorowa procesja ze zwierzętami, tancerzami, bębniarzami i powiewającymi buddyjskimi flagami. Najważniejszym bohaterem festiwalu jest oczywiście słoń, naprawdę niezwykły, bo z barwną suknią, świecącymi lampionami i baldachimem na grzbiecie, pod którym kryje się skrzynka z kopią najświętszej relikwii buddystów – zębem Buddy.

Przez długi czas najważniejszym słoniem Sri Lanki był Radża. Przez pół wieku uczestniczył w słynnym Kandy Esala Perahera, a przez 27 lat maszerował na jej czele parady. Kiedy Radża zdechł w 1988 r. w wieku 75 lat, ogłoszono żałobę państwową, a podobiznę słonia umieszczono na banknocie tysiąca lankijskiej rupii.

W buddyjskim królestwie

Na Sri Lance buddyzm istnieje od prawie 2300 lat (ok. 70% Lankijczyków jest wyznania buddyjskiego), a jego symbole widać niemal na każdym kroku. W centrum Anuradhapury, najstarszej stolicy Cejlonu, znajduje się święte drzewo Buddy, będące szczepem z gałęzi figowca, pod którym Budda doznał oświecenia. Przepiękne jest samo otoczenie tego miejsca z pozłacaną świątynią i kaplicą tonącą w płatkach róż od wiernych proszących o błogosławieństwo. Anuradhapura wchodzi w skład tzw. „trójkąta kulturowego” razem z miastem Kandy i Polonnaruwa.

Ogromne wrażenie robi wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO zespół świątyń i klasztor w Dambulli. Na miejscu znajduje się 157 posągów Buddy i 153 malowidła. Najstarsza z świątyń, niewielka Dewadżara Wihara (pieczara Króla-Boga), szczyci się wykutym w skale przed ponad 2000 laty posągiem leżącego Buddy. Największy w Dambulli jest Maharadża Wihara (świątynia Wielkiego Króla), z najpiękniejszymi malowidłami ściennymi, które przedstawiają sceny z życia Buddy i historii wyspy.

W Kandy, dawnej stolicy Sri Lanki, znajduje się świątynia z zębem Buddy. Do tutejszej relikwii przyjeżdżają pielgrzymi z całej Azji. Samo miasto jest wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Ząb Buddy znaleziono w popiołach po spaleniu ciała twórcy buddyzmu, a IV wieku przemycono go z Indii na Cejlon. Podczas najważniejszego święta religijnego wyspy - Kandy Esala Perahera – święty ząb pokazuje się publicznie w czasie ulicznej procesji.

W mieście Polonnaruwa znajdują się trzy imponujące, wyrzeźbione w skale posągi Buddy – medytującego na stojąco, siedzącego ze skrzyżowanymi rękoma na piersi oraz leżącego w stanie nirwany (14-metrowego). Warto pamiętać, że robienie zdjęć z rzeźbami w tle (to znaczy tyłem do Buddy) jest zabronione i traktowane jako brak szacunku do religii.

Zobacz także

Sri Lanka, czyli kraina herbaty i kokosów

Ważnym elementem krajobrazu wyspy są plantacje herbaty. Najlepsze jej odmiany rosną na zboczach powyżej 1–2 tys. m n.p.m. Charakterystycznym widokiem na zielonych plantacjach są barwnie ubrane kobiety wrzucające liście i pąki do zawieszonego na głowie worka. Zbiory następnie trafiają do specjalnej fabryki, gdzie powstają różne odmiany herbaty: czarna, zielona, srebrna i złota. Tradycyjne, ręczne sposoby zbioru sprawiają, że liście pozostają niemal nienaruszone i zachowują swój aromat oraz naturalne właściwości. Na Sri Lance herbatę pije się z cynamonem lub – po angielsku – z mlekiem. Warto wiedzieć, że właśnie tutaj pod koniec XIX wieku zaczęła się historia herbaty Lipton, kiedy Thomas Lipton wykupił chylące się ku upadkowi plantacje herbaty i przekształcił je w prawdziwe, zielone złoto. Warte odwiedzenia są także fabryki herbaty – zielonej i czarnej – Halpewatte Tea Factory i Nuwburgh Estate.

W lankijskim krajobrazie często pojawia się również pomarańczowy królewski kokos, czyli thambili. Drzewa kokosowe można zobaczyć przy niemal każdym domu i traktowane są jako swoiste lekarstwo. Woda z tego owocu jest źródłem witamin, oczyszcza organizm i jest wykorzystywana w medycynie ajurwedyjskiej. Królewski kokos można kupić na targach lub przy drodze.

Szczyt Adama i „Lwia Skała” dla aktywnych

Szczyt Adama (Sri Pada) stanowi bardzo ważne miejsce pielgrzymek. Jak głosi legenda, właśnie tutaj Adam po wygnaniu z raju postawił swój pierwszy krok, pozostawiając odcisk swojej stopy. Inne podania mówią, iż jest to ślad po samym Buddzie. Wejście na szczyt o wysokości 2243 m n.p.m. zajmuje około 3-4 godzin, więc to wyprawa dla wprawionych podróżników. Na samej górze znajduje się buddyjska świątynia, z której można podziwiać niesamowite wschody słońca.

Sigirija, nazywana też „Lwią Skałą”, leży w centralnej części wyspy. Aby dotrzeć do tej turystycznej atrakcji trzeba mieć naprawdę dobrą kondycję, bo to niemal 80 pięter do przejścia. W V w. n.e. na szczycie tej wielkiej skały swoją fortecę wybudował króla Kassap i skrył się tam przed swoim starszym bratem Mogallanem. Temu jednak udało się zabić króla i zemścić się tym samym za śmierć ich ojca – zamordowanego przez Kassapę. Dziś Sigirija, wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, popada w ruinę. Warto odwiedzić to miejsce ze względu na rozległy widok ze szczytu skały i ruin twierdzy oraz dobrze zachowane freski w pieczarze.

Zobacz także

Wędkarstwo po lankijsku

Zatoka Weligama, na południu wyspy, słynie z nietypowej techniki połowu ryb, na specjalnych palach. Rybak wbija w wodę wielki, ponad dwumetrowy kij bambusowy z przymocowanym siedziskiem. I na tym palu spędza nieruchomo z wędką w dłoni wiele godzin, w zupełnej ciszy. Złowione ryby wrzuca się do kosza przywiązanego do pala. Trzeba jednak pamiętać, że rybacy stali się dziś turystyczną atrakcją i często żądają pieniędzy za zrobienie im zdjęcia. By zobaczyć prawdziwy połów, trzeba zboczyć z utartych, turystycznych szlaków.

Sri Lanka: ruszamy w drogę!

Informacje ogólne

Strefa czasowa: czas polski + 4 godz. 30 min
Powierzchnia: 65 610 km²
Ludność: 20 mln
Język: syngaleski, tamilski; w powszechnym użyciu w miejscowościach turystycznych jest język angielski
Waluta: rupia lankijska (LKR); 1 PLN = ok. 42 LKR; do wymiany pieniędzy potrzebny jest paszport
Przykładowe ceny: obiad – ok. 10 USD, wino – ok. 5 USD, kawa – ok. 3 USD

Kiedy warto polecieć na Sri Lankę?

Najlepiej: w szczycie sezonu, od grudnia do marca. Średnie temperatura w ciągu dnia wynoszą ok. 28˚ Celsjusza. Warto jednak pamiętać, że w tym okresie na wybrzeżu wyspy mogą pojawić się monsuny. Wielu turystów odwiedza Sri Lankę również w lipcu i sierpniu, kiedy odbywa się najwięcej festiwali i można zobaczyć migrujące słonie w Parku Narodowym Minneriya.

Dojazd i loty na Sri Lankę

Samolotem. Na Sri Lankę (lotnisko Kolombo) można polecieć w obie strony za średnio 3 tys. zł w obie strony. Lot trwa minimum 13 godzin i dostępny jest wyłącznie z przesiadką. Największą popularnością na tej trasie cieszy się linia KLM, Qatar Airways, Emirates, Turkish Airlines.

Komunikacja na Sri Lance

Najtaniej i najłatwiej – autobusem. Koszt biletu to ok. 7 LKR za 2 przystanki. Można korzystać też z pociągów, chociaż kursują rzadziej i mniej regularnie. Na Sri Lance obowiązuje ruch lewostronny, a mieszkańcy rzadko przestrzegają przepisów drogowych, dlatego zaleca się wypożyczenie samochodu wraz z kierowcą.

Sri Lanka: wiza

Przy wjeździe na Sri Lankę wymagana jest wiza. Najlepiej wykupić ją online poprzez elektroniczny system wizowy - koszt ok. 33 $. 

Sri Lanka: szczepienia

Wskazane są szczepienia przeciw żółtaczce A i B, durowi brzusznemu i tężcowi.

Zobacz także

Zobacz także

___

RadioZET.pl/NC